Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 10:00
Cappella Gedanensis w europejskim gronie na urodziny J. S. Bacha
Cappella Gedanensis wzięła udziału w najnowszym projekcie muzycznym organizacji "Eurocities" zrzeszającej 190 miast z 39 krajów. W dniu urodzin Jana Sebastiana Bacha, 21 marca, wspólnie z wieloma innymi europejskimi zespołami wykona kantatę „Jesu bleibet meine Freude”. Transmisja wydarzenia o godz. 20.00 na kanale YouTube Capelli i portalu gdansk.pl.
Mająca 40-letnią tradycję Cappella Gedanensis znalazła się w gronie najbardziej prestiżowych europejskich zespołów muzycznych. Artyści w międzynarodowym gronie wykonają wspólnie kantatę skomponowaną przez mistrza epoki baroku. Zespół wystąpi pod batutą Rafała Kłoczko, jednego z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia.
Organizacja "Eurocities" zrzesza 190 miast z 39 krajów. Jej celem jest aktywizowanie ważnych ośrodków do współpracy. Jednym z pomysłów jest tworzenie wspólnych nagrań wybitnych dzieł muzyki klasycznej. W 2020 roku tematem była „Oda do radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, w tym zaś jest to kantata „Jesu bleibet meine Freude” Jana Sebastiana Bacha, którego 336 rocznica urodzin przypada 21 marca. Cappella Gedanensis to jeden z niewielu zespołów w Polsce, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Udział Capelli w koncercie to duże wyróżnienie także dla całego Gdańska.
Koncert będzie transmitowany 21 marca o godz. 20.00 na YouTube Cappelli Gedanensis i portalu gdansk.pl. Równocześnie emisja wydarzenia odbędzie się w pozostałych dziewięciu krajach biorących udział w projekcie.
O Cappelli
Powołany do życia w 1981 roku zespół Cappella Gedanensis – wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis – to rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu, w całej Polsce, ale także na świecie wizytówka Gdańska. Po wielu latach niebytu Kapela Rajców Miejskich, która pierwotnie powstała ok. 1560 roku, a przestała istnieć w 1750 roku – ponownie zaistniała dzięki prof. Alinie Kowalskiej-Pińczak.
Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis początkowo przyjął kierunek działania oparty na opracowywaniu dzieł muzyki gdańskiej, działalności koncertowej i nagraniowej. Muzykolodzy Akademii Muzycznej oraz muzycy Cappelli Gedanensis podjęli się zadania opracowywania na podstawie manuskryptów dzieł kompozytorów gdańskich tworzących na przełomie XVII – XVIII wieku. Świadomość bogatej tradycji muzyki barokowej Gdańska postawiła przed rozpoczynającą działalność Cappellą Gedanensis niełatwe zadanie. Lata pracy muzyków udowodniły, że wiekowa marka gdańskiego zespołu została nie tylko przywrócona współczesności poprzez odkrycie na nowo arcydzieł sprzed wieków, ale i umocniona przez nowe projekty. W 1992 roku – zespół otrzymał status instytucji kultury Miasta Gdańska, jako kontynuatora tradycji Kapeli Rajców Miejskich.