Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:49
Wyłożenie projektów planów od 15 marca
Od 15 marca do 13 kwietnia 2021 roku w Biurze Rozwoju Gdańska do publicznego wglądu wyłożone są dwaprojektymiejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczące terenów w Śródmieściu oraz Rudnikach.Dyskusje publiczne zostaną przeprowadzone za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
Projekt planu Rudniki na południe od ulicy Litewskiej został wyłożony do publicznego wglądu po raz trzeci w związku z uwzględnieniem części uwag mieszkańców. Celem jego sporządzenia jest dopuszczenie funkcji produkcyjno-usługowych, które obecnie, mimo funkcjonowania na tym terenie, nie mogą się rozwijać. Zmiana jest związana z planowanym rozwojem działalności gospodarczej i pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie potencjału ekonomicznego tego obszaru. W projekcie planu maksymalną wysokość zabudowy ograniczono do 15 m, a na terenach objętych strefą ochrony ekspozycji sylwety historycznego Śródmieścia Gdańska do 12 m. W związku z tym, że część terenu jest położona w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, w projekcie planu wprowadzono zapisy informujące o występującym zagrożeniu oraz wymaganych zabezpieczeniach.
Projekt planu Długie Ogrody rejon dawnych zakładów mięsnych w miejsce wcześniejszej funkcji przemysłowej dawnych zakładów mięsnych wprowadza przeznaczenie mieszkaniowo-usługowe, wykorzystując do tego celu m.in. istniejącą historyczną zabudowę. Jednocześnie wysokość nowej zabudowy ustalono w taki sposób, aby wyeksponować najważniejsze wartościowe budynki – spichlerze przy ulicy Na Stępce czy budynki dawnej restauracji i zarządu rzeźni zlokalizowane przy głównej bramie wjazdowej – które historycznie dominowały w krajobrazie tego fragmentu Śródmieścia.Takie działanie jest zgodne z polityką miasta zawartą w Studium, tzw. rozwojem miasta do wewnątrz, czyli intensyfikowaniem zabudowy mieszkaniowej w dzielnicach posiadających rozwiniętą infrastrukturę społeczną i transportową. Dodatkowo w ramach uzupełnienia funkcji mieszkaniowej pozwala m.in. na realizację atrakcyjnej, ogólnodostępnej przestrzeni – placów z zielenią towarzyszącą, bulwaru usługowego, ciągów pieszych łączących tereny mieszkaniowe z bulwarem nadwodnym zlokalizowanym wzdłuż Kanału Na Stępce. Ponadto ustalenia planu umożliwiają odtworzenie zielonych skwerów w sąsiedztwie ulicy Angielska Grobla w miejscu ich historycznej lokalizacji oraz chronią historyczną zabudowę i zagospodarowanie terenu.
Informacji udzielają projektanci
Wraz z projektami planów do wglądu udostępnione są również prognozy oddziaływania na środowisko z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie. Dokumenty dostępne są na stronach: Biura Rozwoju Gdańska, Biuletynu Informacji Publicznej BRG oraz Biuletynu Informacji Publicznej Gdańska.
Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9.00 a 15.00 pod numerami telefonów lub za pośrednictwem maila:
58 308-44-55 |
||
58 308-44-29 |
Osoby chcące zapoznać się z ustaleniami projektów planów osobiście, będą mogły to zrobić po uprzednim umówieniu wizyty pod numerami telefonów: 58 308 44 51, 58 308 44 44.
Na animacji przedstawiono ich dokładne lokalizacje.
Terminy dyskusji publicznych
Dyskusje publiczne, nad przyjętymi w projektach planów miejscowych rozwiązaniami, zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość i odbędą się w następujących terminach:
Projekt planu |
Dzień |
Godzina |
Link do dyskusji |
30.03.2021 |
1700 |
||
06.04.2021 |
1700 |
- Informacja dotycząca formy i zasad udziału w dyskusji publicznej
- Wymagania techniczne dotyczące udziału w dyskusji publicznej
- Instrukcja dołączania podczas dyskusji publicznej
- Instrukcja obsługi aplikacji
- Klauzula informacyjna dotycząca zdalnej dyskusji publicznej
Zgłaszanie uwag – do 27 kwietnia
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi.
Należy je złożyć do Prezydenta Miasta Gdańska w formie:
- papierowej na adres:
Biuro Rozwoju Gdańska
Wały Piastowskie 24, IV piętro
80-855 Gdańsk - lub elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres email: brg@brg.gda.pl lub przez platformę ePUAP.
Uwaga musi zawierać imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania albo siedziby.
Ostateczny termin zgłaszania uwag mija 27 kwietnia 2021 r.
21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane na stronach internetowych Biura Rozwoju Gdańska, Biuletynu Informacji Publicznej BRG oraz Biuletynu Informacji Publicznej Gdańska.