Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 20:11

Delegacja francuskiego rządu w mieście Solidarności

Trwa trzydniowa wizyta francuskiej delegacji w Polsce. We wtorek, 9 marca do Gdańska przyjechał Clément Beaune, francuski sekretarz stanu ds. europejskich. W programie znalazło się zwiedzanie wystawy Europejskiego Centrum Solidarności, spotkanie z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wizyta w Bazylice Mariackiej przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. 

Goście po przyjeździe do Gdańska wybrali się do Europejskiego Centrum Solidarności na zwiedzanie ekspozycji poświęconej historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. Następnie z delegacją spotkała się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Pan minister był przede wszystkim zainteresowany sytuacją w Polsce. Przyjechał z Warszawy, gdzie prowadził oficjalne rozmowy z przedstawicielami naszego rządu. Tam odwiedził także organizacje pozarządowe. W Gdańsku, w ramach zwiedzania wystawy w Europejskim Centrum Solidarności pytał o nasze korzenie. Rozmawialiśmy także o ważnych wartościach w dzisiejszej Europie, o solidarności, współpracy i kondycji samorządów w Polsce. Poruszaliśmy tematy praw człowieka i obywatela w naszym kraju. Widać było w tej kwestii duże zatroskanie naszych przyjaciół z Francji – podsumowuje rozmowę z Clémentem Beaune Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Kolebka Solidarności

Wizyta w ECS rozpoczęła się od przedstawienia historii sierpniowego zrywu. O historii goście długo dyskutowali przy Tablicach Sierpniowych. 

- Gdańsk jest dla Francji i Francuzów miastem niezwykle ważnym. To miejsce, gdzie dokonała się pokojowa rewolucja Sierpnia 1980 roku, a potem trwał opór przeciw władzy w mrocznych latach stanu wojennego. Nie ma lepszego miejsca na opowiadanie tej historii niż Europejskie Centrum Solidarności - podsumował tę bardzo ważną dla Gdańska wizytę Basil Kerski, dyrektor ECS.

Tradycją stało się, by pod koniec zwiedzania zawiesić swoje przesłanie na olbrzymiej ścianie z biało-czerwonym napisem SOLIDARNOŚĆ, który tworzą karteczki z wiadomościami. Wśród tych, pozostawionych przez gości z Francji, można przeczytać:

To piękna historia pokojowej walki w kraju, który zaznał w swojej historii wiele przemocy. Inny wpis głosi: - Historia Solidarności to historia bojowników o wolność i fundamentalne prawa, które przynależą każdemu człowiekowi. Kończy się wezwaniem:  - Brońmy naszych wartości. I wreszcie: - Polska upomniała się o przywrócenie wolności. Te wydarzenia odcisnęły niezatarte piętno na mojej młodości. To było nasze wspólne zobowiązanie.

Hołd dla prezydenta Adamowicza

Po zwiedzaniu wystawy w Europejskim Centrum Solidarności i spotkaniu z prezydent Gdańska, goście udali się do Bazyliki Mariackiej.

- Francuskiej delegacji zależało na oddaniu hołdu zamordowanemu Pawłowi Adamowiczowi. Wspólnie udaliśmy się złożyć kwiaty na grobie pana prezydenta – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Sekretarzowi stanu ds. europejskich podczas wizyty w Gdańsku towarzyszyli m.in: Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce, David Cvach, dyrektor Departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych, Hélèna Robyn, radca ds. Parlamentarnych i lnstytucjonalnych w Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych, Alain Mompert, Konsul Honorowy Francji na Pomorzu i Frédéric Petit, Deputowany Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej i lrène Tolleret, Deputowana do Parlamentu Europejskiego

Po wizycie w Bazylice Mariackiej goście wraz z prezydent Gdańska udali się na krótki spacer uliczkami Głównego Miasta.

- Pan minister powiedział, że nie jest to jego ostatnia wizyta w Gdańsku. On sam, jak i pozostali goście byli pod dużym wrażeniem historii naszego miasta i wystawy w Europejskim Centrum Solidarności – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Załączniki