Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 19:02
JYSK bez plastiku – ogólnopolski partner gdańskiej akcji
Sklepy JYSK dołączyły do akcji Gdańsk bez plastiku - inicjatywy polegającej na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku w życiu codziennym mieszkańców i przedsiębiorców. Choć inauguracja projektu dla JYSK rozpoczęła się w Gdańsku, działania obejmą wszystkie 241 sklepów sieci handlowej w całym kraju. W wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Polska sieć sklepów z wyposażeniem dla domu JYSK ma swoją siedzibę właśnie w Gdańsku. To tutaj 21 lat temu została zarejestrowana firma i właśnie w naszym mieście powstał pierwszy sklep. Teraz to Gdańska wychodzi przykład do innych miast. Inauguracja projektu odbyła się w czwartek, 4 marca w Morskim Parku Handlowym przy ul. Przywidzkiej 10.
- Bardzo się cieszę, że JYSK dołącza do grona już 37 podmiotów, które aktywnie wspierają akcję i dają przykład innym, jak ważna jest likwidacja plastiku z codziennego użycia, a także jego recycling. Dziękuję za to z całego serca, bo myślę, że to robimy nie tylko dla siebie, ale także dla naszych dzieci, a gdańska solidarność jest także solidarnością z następnymi pokoleniami – mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Aby podkreślić udział w projekcie prezydent Gdańska wręczyła Piotrowi Padalakowi, dyrektorowi zarządzającemu JYSK Polska tablice 5 zasad funkcjonowania bez plastiku dla przedsiębiorców i 10 ogólnych zasad ograniczania plastiku dla mieszkańców.
- Staramy się dawać przykład i jako firma sami robić rzeczy, które mają na celu ograniczenie plastiku i dbanie o środowisko. Robimy to z myślą o przyszłych pokoleniach. Mam także wrażenie, że obecnie zrozumienie potrzeby ochrony środowiska jest coraz większe. Taka akcja, jak Gdańsk bez plastiku i edukowanie pracowników w firmach bardzo pomaga w osiąganiu celu i uświadamianiu, jak ważne jest dbanie o środowisko, dlaczego warto i jak można to robić - mówił podczas spotkania Piotr Padalak, dyrektor zarządzający JYSK Polska.
Po pierwsze, edukacja
JYSK z sukcesem wdraża zasady rekomendowane przez miasto w ramach kampanii Gdańsk bez plastiku. Działania dotyczą zarówno biura głównego, jak i sklepów. Zredukowane zostało wykorzystywanie plastikowych butelek z wodą na rzecz dozowników z wodą kranową. Sukcesywnie ograniczane jest także użycie plastiku w obszarach socjalnych. W pomieszczeniach dla pracowników wykorzystywane są pojemniki biodegradowalne, a w planach jest zredukowanie plastiku do zera. JYSK nie zapomina także o recyclingu i edukacji w kwestiach prawidłowej segregacji odpadów. Organizowane są także szkolenia, webinary i inne działania mające na celu edukację w zakresie dobrych praktyk i ograniczania plastiku w biurze/administracji oraz w sklepach.
- Jako JYSK będziemy w najbliższych latach wdrażać szereg proekologicznych działań, w tym wprowadzać więcej produktów z recyklingu plastiku, czy innych surowców. Chcemy też wspierać miasto w promowaniu tematu zmiany nawyków na te bardziej przyjazne dla środowiska. Dlatego zadeklarowaliśmy wsparcie aktywności społecznych, które miałyby ten cel realizować – mówi Piotr Padalak.
Mały krok, ogromne znaczenie dla środowiska
JYSK rozpoczął już także wymianę opakowań pościeli oraz prześcieradeł z plastikowych na papierowe taśmy z certyfikatem FSC. Pozwoli to usunąć 27 milionów plastikowych toreb rocznie i jest kolejnym przykładem odpowiedzialnego podejścia sieci na rzecz środowiska. Zredukowanie 27 milionów plastikowych opakowań pościeli i prześcieradeł, które JYSK sprzedaje każdego roku, wyeliminuje ze środowiska rocznie około 475 ton szkodliwego, długo rozkładającego się tradycyjnego plastiku z petrochemicznych polimerów. Uczestnicy spotkania mogli także zobaczyć krzesła ogrodowe, które powstają z plastiku odzyskiwanego z oceanów.
Bądź eko, przyjdź na zakupy to JYSK z własną torbą
Sklepy JYSK kilka razy w roku przeprowadzają także akcję promocyjną, w której zachęcają do przychodzenia na zakupy z własną torbą. Wtedy na wszystkie produkty, które się do niej zmieszczą obowiązuje dodatkowy rabat. Kolejna tego typu akcja rusza już od 18 marca br. Tego dnia, pierwszych 20 klientów gdańskich sklepów JYSK otrzyma ekologiczne torby z grafiką miejskiego programu.
Zobacz film ze spotkania w JYSK
Gdańsk bez plastiku – dwa lata akcji
Gdańsk bez plastiku to miejska inicjatywa trwająca od lutego 2019 roku polegająca na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku w życiu codziennym. Wśród sugerowanych przez miasto 10 zasad bez plastiku dla mieszkańców znalazły się między innymi: zabieranie na zakupy toreb bawełnianych, zamawianie napojów w kubkach wielorazowego użytku bez słomek czy pakowanie jedzenia na wynos we własne szklane lub metalowe pojemniki. Gdańsk poprzez różne inicjatywy - rozdawanie bawełnianych toreb na zakupy, spotkania edukacyjne czy stworzenie ekologicznych murali zdobiących szkoły, stara się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby mieszkańców.
W ramach kampanii “Gdańsk bez plastiku” prowadzone są działania zachęcają do rezygnacji z plastiku nie tylko mieszkańców, ale także firmy i instytucje. Swój udział w działaniach proekologicznych zadeklarowało już 37 partnerów. m.in. Gdański Ogród Zoologiczny czy sklep Ikea Gdańsk, Forum Gdańsk czy So Stay Hotel.
5 zasad dla przedsiębiorców
- Płyny i środki do mycia i sprzątania i oleje kupuj w opakowaniach zbiorczych
- Wodę do picia wlewaj z kranu do szklanych butelek
- Segregatorów i koszulek na dokumentów używaj wielokrotnie
- Wymieniaj wkłady w długopisach
- Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielorazowego użytku