Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Plakat Gdańskiego Tygodnia Zawodowca przedstawiający tekst: "Jesteś uczniem klasy VIII? Weź udział w Gdańskim Tygodniu Zawodowca 8-12 marca 2021r." oraz mężczyznę otoczonego komiksowymi dymkami
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 14:30

Gdański Tydzień Zawodowca – dni otwarte online dla uczniów VIII klas

Gdański Tydzień Zawodowca w tym roku odbędzie się w zupełnie nowej formule. Od poniedziałku, 8 marca do piątku, 12 marca, uczniowie klas VIII szkół podstawowych w sposób zdalny będą mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych i zawodowych. Za pośrednictwem Internetu odbędą się także wykłady, prezentacje, wirtualne spacery po gdańskich szkołach zawodowych oraz VII Gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”.

Z uwagi na trwające obostrzenia epidemiologiczne, w tym roku wszystkie wydarzenia przeniosły się do Internetu. Gdański Tydzień Zawodowca rozpocznie się w poniedziałek, 8 marca o godzinie 12.00. Oficjalna konferencja będzie transmitowana na stronach: gdansk.pl oraz facebookowym profilu portalu gdansk.pl. Plan konferencji przedstawia się następująco:

  • Uroczyste rozpoczęcie Gdańskiego Tygodnia Zawodowca 2021 przez Monikę Chabior, zastępczynię prezydenta ds. edukacji i usług społecznych
  • Wykład Jarosława Marka Spychały dotyczący dokonywania wyborów w kontekście dalszej drogi kształcenia - pomoże młodzieży podjąć decyzje o wyborze szkoły. Podczas wykładu odbędzie się konkurs. Dla najaktywniejszych uczniów/uczennic i szkół przewidziane są atrakcyjne nagrody;
  • Prezentacja przewodnika po gdańskich szkołach średnich
  • Prezentacja filmów przygotowanych przez gdańskie szkoły zawodowe

Wirtualne spacery po gdańskich szkołach zawodowych

W tym roku uczniowie nie będą mieli możliwości osobistego zwiedzania szkół, którymi są zainteresowani. Wychodząc im naprzeciw, poszczególne placówki edukacyjne przygotowały dni otwarte online, które odbędą się na platformie MS Teams. Linki do poszczególnych spotkań dostępne będą na dedykowanej stronie internetowej Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Podczas dnia otwartego, dyrekcja wraz z nauczycielami i uczniami będzie na żywo pokazywać wnętrze szkoły, najciekawsze miejsca, pracownie i wyposażenie. Równocześnie na czacie, będzie można zadawać pytania odnośnie funkcjonowania placówki, na które na bieżąco będą odpowiadać jej przedstawiciele. 

9 marca:

  • 10.00-10.15 Dzień otwarty Szkoły Ekonomiczno-Handlowe
  • 10.20-10.35 Dzień otwarty Państwowe Szkoły Budownictwa
  • 10.40-10.55 Dzień otwarty Zespół Szkół Kreowania Wizerunku
  • 11.00-11.15 Dzień otwarty Zespół Szkół Morskich
  • 11.20-11.35 Dzień otwarty Zespół Szkół Samochodowych

10 marca:

  • 10.00-10.15 Dzień otwarty Zespół Szkół Łączności
  • 10.20-10.35 Dzień otwarty Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1
  • 10.40-10.55 Dzień otwarty Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich
  • 11.00-11.15 Dzień otwarty Zespół Szkół Specjalnych nr 1
  • 11.20-11.35 Dzień otwarty SOiT Conradinum

11 marca:

  • 10.00-10.15 Dzień otwarty Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych
  • 10.20-10.35 Dzień otwarty Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2
  • 10.40-10.55 Dzień otwarty Zespół Szkół Energetycznych
  • 11.00-11.15 Dzień otwarty Zespół Szkół Specjalnych nr 2
  • 11.20-11.35 Dzień otwarty Pomorskie Szkoły Rzemiosł

VII Gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

W piątek, 12 marca odbędzie się VII Gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”. Konkurs jest formą promocji kształcenia zawodowego, a także wzmocnieniem współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi. Nagradzając pracodawców zwracamy również uwagę na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne wykorzystywane w kształceniu zawodowym.

Nowości w roku szkolnym 2021/22

W przyszłym roku szkolnym, uczniowie klas pierwszych szkół zawodowych będą mogli uczęszczać do nowo otwartych klas:

  • Technik robotyk - w Technikum nr 4 Zespołu Szkół Łączności
  • Technik dekarstwa - w Technikum nr 5 Państwowej Szkoły Budownictwa

W obecnym roku szkolnym 2020/21 w gdańskich szkołach ponadpodstawowych uczy się łącznie 18 077 uczniów, z czego 8 567 to uczniowie techników i szkoł branżowych. W nowym roku szkolnym 2021/22, gdańskie szkoły zawodowe będą mogły przyjąć łącznie 2430 uczniów klas pierwszych. W tym samym roku w gdańskich liceach ogólnokształcących naukę będzie mogło rozpocząć kolejnych 2700 pierwszoklasistów.

Przewodnik na rok szkolny 2020/21

Wszystkich uczniów zachęcamy także do odwiedzenia Gdańskiej Platformy Edukacyjnej gdzie można znaleźć Przewodnik po gdańskich szkołach średnich na rok szkolny 2021/22. W nim zawarty jest spis szkół branżowych i techników wraz z dostępnymi zawodami oraz liceów ogólnokształcących wraz z dostępnymi profilami. Zainteresowani znajdą w nim także informacje o: Polskiej Ramie Kwalifikacji, gdańskim Centrum Rozwoju Talentów, zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz harmonogram działań kandydatów.

Webinary dla uczniów klas VIII

W ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca 2021 Centrum Rozwoju Talentów przygotowało dwie propozycje – dla ósmoklasistek i ósmoklasistów oraz ich rodziców:

Jestem ważny, dokonuję wyboru

To cieszące się dużą popularnością seminarium dla rodziców, dotyczące wsparcia młodzieży w przyszłych wyborach szkolno-zawodowych. Podczas spotkania m.in.:

  • poruszymy zagadnienia emocji ośmioklasisty oraz jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji,
  • porozmawiamy o znaczeniu predyspozycji i zainteresowań zawodowych w wyborze szkoły,
  • omówimy harmonogramy czynności w postępowaniu rekrutacyjnym, kryteria i regulaminy,
  • przedstawimy ścieżki kształcenia.

Rodzice dostaną garść praktycznych informacji, dzięki którym będą mogli realnie pomóc swoim dzieciom w wyborze szkoły i procesie formalnym mu towarzyszącym.

Spotkanie poprowadzi Beata Butkiewicz oraz Urszula Stachowiak – doradczynie zawodowe w Centrum Rozwoju Talentów

Webinarium odbędzie się w poniedziałek, 8 marca oraz w poniedziałek, 22 marca w godz. 16.00-17.30

Obowiązują wcześniejsze zapisy:

Webinarium dla ósmoklasistek/-ów: 8 klasa i co dalej?

Webinarium dla ósmoklasistów i ósmoklasistek, podczas którego zaprezentujemy trzy możliwe ścieżki kształcenia, tak aby uczniowie byli w stanie jasno zidentyfikować różnice pomiędzy szkołą branżową, technikum i liceum. Spotkanie to pozwoli młodym ludziom dokonać bardziej świadomych wyborów w odniesieniu do możliwości, jakie daje system edukacji. Webinarium będzie miało formę panelu dyskusyjnego, do którego zaprosiliśmy trzech doradców zawodowych, reprezentujących każdy rodzaj szkoły. Uczniowie będą mieli możliwość czynnego udziału w spotkaniu!

Naszymi gośćmi będą:

  • Anna Nowocińska – doradca zawodowy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku
  • Magdalena Pytka-Leśniak – nauczyciel przedmiotów zawodowych, Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku
  • Halina Weiss – doradca zawodowy, pedagog, IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  • Barbara Darmorost – doradca zawodowy, pedagog, Gdańskie Liceum Autonomiczne, PPP Osiek

Webinarium odbędzie się we wtorek, 9 marca w godz. 12.30-13.30 – do zapisów klas zainteresowanych spotkaniem zapraszamy doradców zawodowych lub nauczycieli. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia należy dokonać wysyłając mail na adres informacja@centrumtalentow.pl. W treści maila prosimy o podanie liczby uczniów.