Anna Nowicka
Inkubator Starter
Data publikacji 13:07
Znamy zwycięzców plebiscytu Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych
Kolejny rok z rzedu nagrodzono najbardziej aktywnych i przedsiębiorczych gdańszczan. Tych, którzy swoimi przedsiębiorczymi działaniami przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego miasta. Za nami piąta edycja konkursu „Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych”, który jest organizowany przez miasto Gdańsk, Gdańską Fundację Przedsiębiorczości i Dziennik Bałtycki.
Ideą konkursu Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych jest zaprezentowanie osób w różnym wieku i wywodzących się z różnych środowisk. Stąd też szerokie spektrum kategorii plebiscytowych. Rozpoczynając od młodzieży, osób działających na rzecz edukacji przedsiębiorczej, po imigrantów, przedsiębiorców i seniorów. Laureatów wybrała kapituła oraz mieszkańcy naszego miasta.
- Bardzo się cieszę, że już od 5 lat doceniamy, nie tylko działająych od wielu lat, doświadczonych przedsiębiorców, ale także rozpoczynających swoją biznesową drogę, przedsiębiorczą młodzież. To właśnie w nich tkwi potencjał i to oni w przyszłości będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju naszego miasta. Gratuluje wszystkim laureatom oraz wszystkim uczestnikom. – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezent Miasta Gdańska.
Kandydatów do nagrody wspólnie wybrano w aż siedmiu kategoriach:
W kategorii młodzieżowej podwójne zwycięstwo - zarówno w wyborze kapituły jak i głosujących czytelników - odniósł Kacper Falkiewicz - gdański maturzysta, który w ubiegłym roku zorganizował akcję drukowania w 3D przyłbic, które były szczególnie potrzebne w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa. Kilkadziesiąt tysięcy wydrukowanych przez niego przyłbic trafiło w różne części Polski.
W kategorii seniorów zwyciężyły panie Anna Miękina, Halina Domagała, Maria Cuper i Genowefa Bruzda, które własnoręcznie przygotowują czapki dla dzieci syryjskich żyjących w obozach dla uchodźców oraz Andrzej Nawrocki, który dba o zachowanie pamięci po Stoczni Gdańskiej sprzed lat.
Spośród przedsiębiorczych imigrantów wyróżniono dwie kobiety: Natalię Kovalyshynę, która pomaga dzieciom migrantów uczących się w gdańskich szkołach oraz Susannę Izzetdinovą, która prowadzi dwie piekarnie oraz tatarską restaurację Azima.
- Jestem pełna podziwu, że każdego roku mamy szczęście nagradzać również imigrantów, którzy swoje miejsce na biznes znaleźli właśnie tu – nad polskim morzem – dodaje Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
W kategorii przedsiębiorców społecznych wygrali Marcin Zabojszcz - twórca programu lojalnościowego dla mieszkańców dzielnicy Zaspa Młyniec oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 27 "Europejczyk".
W kategorii przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie zwyciężyli Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation prowadzona przez Monikę Hinc oraz Rafał Kulaszewicz i Tomasz Pogonowski tworzący Fundację Pomagamy Nie Ziewamy.
W kategorii dotyczącej edukacji wygrali Marcin Stiburski - twórca Szkoły Minimalnej oraz Bartosz Chyś - inicjator akcji Digitalni-kreatywni.
W kategorii przedsiębiorców wspierających markę Gdańska wygrały Fundacja Galar Gdański prowadzona przez małżeństwo Beaty i Piotra Kozłowskich oraz Stocznia Cesarska.
Dodatkowo wyróżnieni zostali Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy organizują spacery po Gdańsku prowadzone przez mieszkańców dzielnic pokazujących swoją okolicę z subiektywnej perspektywy.
- 47 nominowanych w 7 kategoriach, bardzo wielu głosujacych online, za co serdecznie dziękujemy. Wszystkie kategorie przyczyniają się do rozwoju naszego miasta, postrzegania Gdańska, jako miasta przedsiębiorczego, otwartego i bardzo nowoczesnego. – mówi Tomasz Szymczak, Prezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, zarządzanego przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości.
Wszyscy uczestnicy konkursu pokazali, że obok codziennej pracy, obok innowacyjności, przedsiębiorczości czy kreatywności, równie ważne są take wartości jak otwartość, różnorodność i chęć pomagania innym.
W tym roku pierwszy raz, z przyczyn epidemicznych, nie odbyła się konkursowa gala. Zwycięzcy odbierali swoje nagrody indywidualnie.