Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Herb Gdańska, dwa lwy, na czerwonym tle
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:31

Wspólne oświadczenie organizacji pracodawców województwa pomorskiego

Organizacje pracodawców z województwa pomorskiego wystosowały oświadczenie skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego, z apelem o podjęcie publicznej debaty w sprawie podziału środków przeznaczonych na kontynuację regionalnych programów operacyjnych. W opinii autorów pisma, województwo pomorskie staje się jednym z najbardziej poszkodowanych rejonów kraju w świetle planowanego podziału alokacji na lata 2021-2027.

- Działając w imieniu reprezentowanych przez nas organizacji pracodawców z województwa pomorskiego, zwracamy się do Państwa z apelem o sprawiedliwy i przejrzysty podział alokacji przeznaczonej na kontynuację regionalnych programów operacyjnych w ramach projektu Umowy Partnerstwa w ramach realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce – czytamy w piśmie wystosowanym przez przedstawicieli organizacji pracodawców z naszego województwa.  

Sygnatariusze pisma oczekują zawarcia w umowie przejrzystych zasad i kryteriów podziału środków w skali ogólnokrajowej. Poważne obawy autorów apelu budzi fakt, że w trakcie przygotowywania koncepcji podziału środków w województwie pomorskim nie zostały podjęte jakiekolwiek konsultacje społeczne. Ponadto algorytm podziału środków nie został poddany krytycznej weryfikacji, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. 

Województwo pomorskie poszkodowane

Przedstawiciele organizacji pracodawców woj. pomorskiego zwracają uwagę, że nasze województwo jest jednym z najbardziej poszkodowanych. Świadczy o tym podział środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca w naszym regionie, które miałoby wynieść 482 euro, w porównaniu do 810 euro w latach 2014-2020.  

– Negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy spadną nie tylko na wszystkich mieszkańców pomorskich miast i gmin, ale również na przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i wszelkie podmioty funkcjonujące w przestrzeni naszego regionu – podkreślają autorzy apelu.  

Ponadto, należy pamiętać, że w projekcie Umowy Partnerstwa nie zdecydowano się na dalsze pogłębianie zasady subsydiarności, partnerstwa i wielopoziomowego zarządzania. W efekcie wciąż ponad 60% środków będzie zarządzanych na poziomie krajowym. Ma to negatywne skutki, zwłaszcza w zakresie Europejskiego Funduszu Społecznego +, którego rolą jest przede wszystkim bezpośrednie wsparcie poszczególnych osób, co jest najefektywniej realizowane jest przez regionalne i lokalne samorządy.  

- My niżej podpisane organizacje przedsiębiorców oczekujemy od Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pilnego podjęcia publicznej debaty na temat kryteriów i algorytmu podziału alokacji na kontynuację regionalnych środków operacyjnych, określenia przejrzystych zasad i kryteriów podziału dodatkowych środków, które maja być rozdysponowane między programy regionalne w ramach negocjacji kontraktów programowych oraz przeprowadzenia transparentnej i partnerskiej debaty przy udziale w szczególności samorządów województw, nad zasadami i kryteriami podziału alokacji w ramach projektu Umowy Partnerstwa, w szczególności relacji pomiędzy środkami UE zarządzanymi na poziomie krajowym i regionalnym – podsumowują autorzy apelu.

Pod apelem podpisały się następujące organizacje pracodawców z województwa pomorskiego:

  • Pomorska Izba rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
  • Loża Gdańska Business Centre Club
  • Pomorski Związek Pracodawców Lewiatan,
  • Pracodawcy pomorza,
  • Gdański Klub Biznesu,
  • Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
  • Kaszubski Związek Pracodawców,
  • Regionalna Izba Przedsiębiorców Norda,
  • Starogardzki Klub Biznesu-Związek Pracodawców,
  • Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług ,
  • Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza środkowego,
  • Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej „ Dobra robota”,
  • Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. Oddział pomorski,
  • Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.