Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

Data publikacji 15:00

Konkurs Otwarty IKM rozstrzygnięty

Audiobook z bajkami, edukacyjne lekcje tańca, seria muzycznych podcastów, słuchowisko teatralne czy multimedialny reportaż na temat nietypowych zawodów, to niektóre z pomysłów, które zostały wyłonione w konkursie Otwarty IKM na działania online. Zgłoszono aż 87 projektów, spośród których wybrano 14 do realizacji.

Forma zgłaszanych projektów mogła być dowolna, z naciskiem na możliwość prezentacji online, czyli słuchowiska, podcasty, autorskie filmy, poradnikowe tutoriale, audiobooki, czy wirtualne warsztaty łączące nowe media i kulturę.

- Liczyliśmy na kreatywność twórców i ciekawe formy działań kulturalnych dostosowane do nowej rzeczywistości. Zainteresowanie konkursem pozytywnie nas zaskoczyło. Na konkurs wpłynęło aż 87 wniosków, z których wybraliśmy 14 projektów kulturalnych do realizacji - mówi Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Efekty zgłoszonych działań prezentowane będą systematycznie, nie później niż do końca maja, m.in. na stronie otwarty.ikm.gda.pl. Kolejny nabór w konkursie Otwarty IKM zaplanowany jest na lato 2021 roku.

Lista projektów dofinansowanych w ramach konkursu Otwarty IKM - edycja wiosenna 2021

 • Bajki ze zrozumieniem i konfiturką. Wnioskodawca: Łukasz Kosik i Marek Federowicz, grupa Komitywa sąsiedzka Nowe Czerniewo. Kwota wsparcia: 0 zł. *Wnioskodawca nie wnosił o wsparcie finansowe a partnerstwo z IKM. Realizacja audiobooka jest formą integracji lokalnej społeczności. 
 • Edukacyjne lekcje tańca w formie wywiadów z najbardziej inspirującym Tancerzami z całej Polski. Wnioskodawca: Dominika Peszel. Kwota wsparcia: 4000 zł.
 • Franek Błyskawica. Projekt kulturalno-edukacyjny oparty na książce gdańskiej pisarki Agnieszki Śladkowskiej pt. „Franek Błyskawica” z wykorzystaniem drewnianego teatrzyku, ilustracji Ewy Poklewskiej-Koziełło oraz materiałów filmowych. Wnioskodawca: Piotr Jankowski. Kwota wsparcia: 4000 zł.
 • Gdańskie Farmy Miejskie. Webinarium dotyczące społecznego ogrodnictwa miejskiego tzw. urban farmingu. Wnioskodawca: Natalia Grzymała. Kwota wsparcia: 2.000 zł.
 • Gdański włóczykij. Trzy poradnikowe odcinki filmowe o twórczej aktywności dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Zabawy z zakresu sztuki i projektowania inspirowane naturą Gdańska. Wnioskodawca: Dorota Dombrowska. Kwota wsparcia: 3.000 zł.
 • Minimalizm w japońskiej muzyce lat 80. Seria podcastów i wirtualnych spotkań w formie Q&A o genezie, estetyce, rozwoju, najważniejszych artystach i wpływie na światową scenę muzyczną. Wnioskodawca: Piotr Kaliński. Kwota wsparcia: 3900 zł.
 • (Nie)Obca kultura.  Cykl wydarzeń online o kulturze Ukrainy, Rosji i Białorusi. Warsztaty, cykl wykładów popularnonaukowych, cykl wykładów poświęconych sztuce. Wnioskodawca: Olesia Kulakova, Maria Shashorina, Alena Yanukovich. Kwota wsparcia: 3.900 zł. 
 • Policzone. O gdańskich nietoperzach. Realizacja krótkiego filmu dokumentalnego oparta o wywiady z naukowcami wzbogacona fragmentami animacji. Wnioskodawca: Kamila Chomicz. Kwota wsparcia: 4.000 zł.
 • Porozmawiajmy ze sobą jak w kinie. Warsztaty scenariopisarskie z kooperacyjnego tworzenia dialogowej sceny filmowej. Wnioskodawca: Piotr Szulc. Kwota wsparcia: 1.500 zł.
 • Pręcik, czyli jak oswajać dzieci z tematem śmierci. Słuchowisko na podstawie sztuki Maliny Prześlugi „Pręcik”. Wnioskodawca: Anna Kociarz. Kwota wsparcia: 4000 zł.
 • Ptaki w kulturze miejskiej. Cykl ośmiu filmów edukacyjnych, które za pomocą mitologii, malarstwa, literatury, filmu i sztuki opowiadają o ptakach w mieście. Wnioskodawca: Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Kwota wsparcia: 4000 zł.
 • Tutorial „Jak zrobić Cień Antropocenu”.  Pojedynczy cykl form przestrzennych i ich cieni. Filmowy poradnik pokazujący i tłumaczący jak zrobić instalację lub formę przestrzenną za pomocą cienia zwierzęcia lub rośliny. Wnioskodawca: Agnieszka Szreder. Kwota wsparcia: 3000 zł.
 • Wiera G.  Słuchowisko teatralne oparte na życiorysie słynnej polskiej śpiewaczki Wiery Gran. W spektakl zostaną wplecione piosenki wykonane przez Wierę G. w różnych etapach życia. Wnioskodawca: Agnieszka Babicz-Stasierowska. Kwota wsparcia: 4000 zł
 • Związki Zawodowe. Podcast oraz reportaż fotograficzny. Wnioskodawca: Natalia Jażdżewska i Magdalena Kamanin. Kwota wsparcia 3 700 zł.

Konkurs Otwarty IKM to formuła, która pozwala na zorganizowanie autorskich pomysłów na działania ze wsparciem instytucji (obecnie tylko działań online), z wykorzystaniem zasobów, jakimi dysponuje Instytut Kultury Miejskiej: przestrzenią sieni, sprzętem audiowizualnym, czy kanałem IKM na YouTube. Na dodatkowe zapotrzebowanie, materiały i pokrycie kosztów produkcji można otrzymać w ramach konkursu wsparcie finansowe do 4 000 zł. Kolejna edycja konkursu zostanie ogłoszona latem 2021 roku.