Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Fot. z Pixabay, sądowe atrybuty jako symbol pomocy prawnej
Zdjęcie portretowe: Sylwia Ressel

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji 13:07

MOPR wspiera prawnie także ofiary przestępstw

W poniedziałek 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Gdańsku potrzebujący mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia prawnego, obywatelskiego i mediacyjnego.

Pomoc świadczą specjaliści z punktów nieodpłatnego poradnictwa prawnego, które prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe. W czasie epidemii konsultacje udzielane są telefonicznie oraz poprzez email. Na porady obowiązują zapisy, w dni powszednie w godz. od 10.00 do 14.00 pod numerem tel.: 58 342 31 88 (MOPR) lub email: pomocprawna@mopr.gda.pl

Wsparcie szczególnie dla ofiar przestępstw

W związku z Tygodniem do skorzystania z porad adwokatów, radców prawnych i doradców obywatelskich MOPR zachęca m.in. ofiary oszustw ekonomicznych, kredytowych, mieszkaniowych czy internetowych. Specjaliści pomogą osobom, które uległy naciągaczom, np. zawarły niekorzystne i nieuczciwe umowy konsumenckie. Podpowiedzą, gdzie znaleźć kompleksowe wsparcie w sytuacjach przemocy w rodzinie, gdzie zgłosić przestępstwo i jakie prawa przysługują ofierze. Doradzą prawnie np. osobom, które w wyniku oszustw straciły mienie lub doznały uszczerbku na zdrowiu. W ramach oferty punktów MOPR i organizacji pozarządowych jest też pomoc w sporządzeniu pism urzędowych, wszczynających postępowanie sądowe oraz zwalniających z kosztów sądowych.

Pomoc i świadomość prawna

Przypomnijmy, że osoby potrzebujące mogą też skonsultować się ze specjalistami m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych, spadkowych czy o zapłatę i alimenty. Prawnicy udzielają porad np. w przypadku zagrożenia utratą pracy, podpowiadają jak uzyskać wsparcie finansowe w ramach tzw. tarcz antykryzysowych. W przypadku poradnictwa obywatelskiego działania są zindywidualizowane i zmierzają do podniesienia świadomości prawnej mieszkanki lub mieszkańca. Informacja m.in. o kontakcie do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i mediacyjnej w Gdańsku w 2021 roku dostępna jest na stronie MOPR.

Fot. Pixabay