Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Specjalistyczne pojazdy gotowe do działań, fot. D. Paszliński

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:27

Spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Analiza sytuacji pogodowej, podział zadań i ustalenie planu działań na najbliższe dni to tematy poruszane podczas piątkowego spotkania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W piątek, 19 lutego odbyło się pod przewodnictwem prezydent Aleksandry Dulkiewicz zebranie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz przedstawiciele wybranych jednostek miejskich, zaangażowanych w działania łagodzące skutki zmiennej pogody.

Jak wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz symulacji pogodowych w ciągu najbliższych kilkunastu dni pokrywa śniegu będzie stopniowo topnieć. Dlatego też ryzyko zagrożenia gwałtownym topnieniem śniegu nie jest wysokie. Występować za to będą inne zjawiska pogodowe, które mogą powodować niebezpieczne sytuacje. Temperatury plusowe w ciągu dnia oraz oscylujące w okolicy 0 st. w nocy powodować będą trudne warunki na drogach. Dlatego służby miejskie pozostają w pełnej gotowości do działania. Jak wynika z komunikatów RZGW w rejonie Dolnej Wisły jest brak zagrożeń spowodowanych występowaniem zjawisk lodowych. Śryż swobodnie spływa ku ujściu całą szerokością rzeki.

- Kontynuujemy podjęte prace i szykujemy się na zmiany w pogodzie. Co prawda prawdopodobieństwo gwałtownego topnienia śniegu jest niewielkie, ale czeka nas odwilż i coraz wyższe temperatury w dzień. Dlatego proszę o gotowość wszystkie zaangażowane służby miejskie, a mieszkańców proszę o ostrożność – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zjawisku przejścia przez „0” towarzyszy zamarzanie nawierzchni, które stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa kierujących pojazdami. Dlatego GZDIZ odpowiedzialny za utrzymanie dróg na bieżąco prowadzi działania, aby zabezpieczyć je przed śliskością i zapewnić bezpieczeństwo ich użytkownikom. Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego używany jest chlorek sodu, czyli sól drogowa, z kolei na utwardzonych drogach gminnych stosowana jest mieszanka soli i kruszywa. Na nawierzchniach gruntowych, na terenach zieleni, w parkach na skwerach używane jest wyłącznie kruszywo – piasek.

Duże opady śniegu i minusowe temperatury lub nagła odwilż zwiększają ryzyko powodzi zatorowych lub roztopowych. Dlatego służby Gdańskich Wód na bieżąco monitorują sytuacje, dostosowując prace utrzymaniowe systemu odwodnieniowego do aktualnej sytuacji pogodowej.