Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:29

Mój Gdańsk. Nowa edycja konkursu Muzeum Gdańska z pulą nagród 20 000 zł

17 lutego br. w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowano trzynaście najciekawszych prac nadesłanych przez gdańszczanki i gdańszczan w ubiegłorocznej edycji konkursu fotograficznego Mój Gdańsk. Fotografie będzie można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety do 17 marca br. Podczas rozdania nagród ogłoszono także nowe zasady tegorocznego konkursu.

- Mój Gdańsk to konkurs adresowany do osób zainteresowanych uwiecznianiem wszystkich odsłon życia codziennego, różnorodności krajobrazu oraz dziejących się na naszych oczach historii – tych wielkich i tych małych, niezależnie od tego, czy uczestnicy konkursu mieszkają w Gdańsku, czy tylko przyjechali tu na krótki pobyt. Choć w konkursie przewidziano honoraria o łącznej wartości 20 000 zł, to jego istotą jest budowanie kolekcji fotograficznej w zbiorach muzeum i współuczestnictwo w dokumentowaniu życia miasta. Dziś nagrodziliśmy trzynaście najciekawszych prac foto-kronikarzy miejskich z ubiegłego roku, poświęcając im przestrzeń w sercu Gdańska, czyli Ratuszu Głównego Miasta. Wykonane fotografie polecamy zobaczyć każdemu zainteresowanemu udziałem w tegorocznej odsłonie konkursu i wspólnej zabawie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wystawa fotograficzna w Ratuszu Głównego Miasta potrwa do 17 marca 2021 r. Zwiedzanie jest możliwe cały tydzień, z wyjątkiem wtorków, w godz. 10:00-16:00. W środę obowiązuje dzień wolnego wstępu. Wystawę nieodpłatnie mogą zwiedzać również posiadacze Karty Mieszkańca oraz Karty Darczyńcy Muzeum Gdańska.

13 najciekawszych fotografii. 11 nagrodzonych fotografów

W czterech kategoriach konkursowych ubiegłorocznej edycji Mój Gdańsk nadesłano łącznie 246 zdjęć, wykonanych przez 84 osoby. Laureatów wybrało Jury, złożone z pracowników Muzeum oraz Erazma Wojciecha Felcyna, członka Związku Polskich Artystów Fotografików oraz przewodniczącego Komisji Artystycznej Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i Wojciecha Zamiary, kierownika Katedry Fotografii Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Zasady konkursu dawały każdemu z uczestników możliwość obrania własnej strategii umożliwiającej zwycięstwo. To zgłaszający decydował o tym, czy swoje zdjęcia zgłaszał w ramach jednej, bądź maksymalnie trzech z czterech dostępnych kategorii. I tak niektórzy z uczestników zgłaszali wszystkie zdjęcia w kategorii „Gdańsk zapomniany”, a pomijali inne: „Gdańsk odchodzący”, „Gdańszczanie” oraz „Wydarzenia z życia miasta”. Niektórzy wysłali trzy zdjęcia w różnych kategoriach. Tę ostatnią ścieżkę wybrał zwycięzca w dwóch kategoriach, Pan Marcin Kusznier. Z kolei Pani Agnieszka Pazdykiewicz zwyciężyła i zdobyła wyróżnienie w kategorii „Wydarzenia z życia Miasta”. Byliśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu przesłanych zdjęć. Mamy nadzieję, że w tegorocznej edycji konkursu wezmą udział nie tylko osoby zaznajomione z konkursem, ale także nowi uczestnicy, którzy uwiecznią swój Gdańsk – mówi Agnieszka Barczewska z Muzeum Gdańska, koordynator konkursu.

Nowe zasady konkursu dla foto-kronikarzy miasta

Każdy z uczestników może do 31 października br. przesłać maksymalnie trzy, wykonane w fotografie w dowolnej z czterech kategorii wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym na adres mailowy mojgdansk@muzeumgdansk.pl. Osoby niepełnoletnie, powyżej 16. roku życia dodatkowo dostarczają zgodę rodziców. W każdej z czterech kategorii konkursowych przewidziano nagrody w wysokości 2500 zł za I miejsce, 1500 zł za II miejsce i 1000 zł – za trzecie.

- W przeciwieństwie do edycji z 2020 r., w tegorocznej przyjmowane będą wyłącznie zdjęcia wykonane w bieżącym roku kalendarzowym. Zmieniliśmy również kategorie tematyczne. Nowe to „Kultura” oraz „Gdańsk nieznany”. W ramach tej pierwszej przyjmować będziemy zdjęcia dokumentujące życie kulturalne miasta oraz sztukę obecną w przestrzeni publicznej oraz fotografie artystyczne. Druga obejmuje prace pokazujące Gdańsk takim, jakiego nie znajdziemy się w przewodnikach turystycznych, czy też na pocztówkach. Fotografujmy mniej znane dzielnice i miejsca znajdujące się poza historycznym centrum! – przekonuje Agnieszka Barczewska.

Pozostałe dwie kategorie to „Gdańszczanie” oraz „Wydarzenia z życia miasta”. Pierwsza obejmuje portrety mieszkańców Gdańska, a druga ważne wydarzenia, zarówno z punktu widzenia wspólnoty, jak i fotografa.

Najlepsze prace wyłonione przez Jury zostaną włączone do zbiorów Muzeum Gdańska, a w 2022 roku zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej. Zwycięskie prace zostaną również ujęte w planowanej na około 2030 rok edycji III tomu Kroniki Gdańska oraz w artykułach na portalu Gedanopedia, za którego merytorykę odpowiada Muzeum Gdańska.

Szczegóły konkursu oraz jego regulamin dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska oraz w załączonym pliku .pdf do pobrania.

Laureaci konkursu fotograficznego Mój Gdańsk 2020

 • Gdańsk odchodzący
 1. miejsce: Marcin Kusznier
 2. miejsce: Karolina Nowik-Malcharek
 3. miejsce: Mariusz Paszek
 • Gdańsk zapomniany
 1. miejsce: Marcin Kusznier
 2. miejsce: Sebastian Mitroszonek
 3. miejsce: Małgorzata Szura-Piwnik
 • Gdańszczanie
 1. miejsce: Marcin Bruniecki
 2. miejsce: Patryk Niewiadomski
 3. miejsce: Hanna Pałczyńska
 • Wydarzenia z życia miasta
 1. miejsce: Agnieszka Pazdykiewicz
 2. miejsce: Tamara Kanecka-Brzóska
 3.  miejsce: Agnieszka Giętkowska
 4. Wyróżnienie: Agnieszka Pazdykiewicz

Załączniki