Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 09:31
Możesz pomóc osobie w kryzysie bezdomności
Tylko w miniony, bardzo mroźny weekend ogrzewalnia przy ul. Mostowej 1 A w Gdańsku przyjęła 26 osób doświadczających bezdomności. W placówce potrzebujący otrzymali wsparcie: od ciepłej kąpieli po odzież na przebranie i nocleg. Widzisz osobę bezdomną? Zadzwoń lub skorzystaj z mobilnej aplikacji.
Przypomnijmy, że placówka prowadzona przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” działa codziennie i przyjmuje osoby w kryzysie bezdomności, z interwencji, także będące pod wpływem alkoholu (do półtora promila we krwi). Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie nadal prosi gdańszczanki i gdańszczan o wrażliwość i przekazywanie sygnałów o potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta. Pracownicy MOPR, streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta współpracując z funkcjonariuszami służb miejskich docierają do osób doświadczających bezdomności i proponują im kompleksową pomoc. Obejmuje ona m.in. udzielenie schronienia, wsparcia żywnościowego, finansowego i specjalistycznego. Dodajmy, że w gdańskich schroniskach jest jeszcze blisko 150 wolnych miejsc (w tym stałe i interwencyjne).
Autobus SOS pomaga codziennie
Codziennie blisko 60 potrzebujących korzysta w Gdańsku ze wsparcia „Autobusu SOS – pomoc”. W czasie pandemii w pojeździe wydawana jest ciepła zupa w formie na wynos. Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują też informację o dostępnym wsparciu w mieście, konsultują się z dyżurującym ratownikiem medycznym. W razie potrzeby obsługa autobusu wydaje też ciepłą odzież. Pomoc udzielana jest podczas postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku. Środki na działanie mobilnego wsparcia w Gdańsku zabezpieczył MOPR. Zadanie realizuje TWP „Przystań”.
Wystarczy zadzwonić do służb
Sygnały o osobach w kryzysie bezdomności prosimy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Każde zgłoszenie jest sprawdzane. Każde może uratować zdrowie i życie potrzebującego.
Powiadom streetworkera korzystając z aplikacji pomocowej
Można także poinformować streetworkerów o lokalizacji osób w kryzysie bezdomności, posługując się darmową aplikacją Arrels. Wystarczy ją pobrać np. „ze sklepu” w smartfonie i zastosować - dzięki kliknięciu wolontariusz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta otrzyma wiadomość m.in. o lokalizacji, płci potrzebującego człowieka. Łatwiej dotrze do niego z pomocą.
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl