Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:24

#GdanskiPakietWsparciaPrzedsiebiorcow - radni Gdańska jednogłośnie przegłosowali kolejne ułatwienia

Rada Miasta Gdańska na wniosek prezydent Aleksandry Dulkiewicz przyjęła dzisiaj dwie uchwały, które ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorcom szczególnie dotkniętym ostatnim lockdownem. To kolejne propozycje dla przedsiebiorców w ramach #GdanskiPakietWsparciaPrzedsiebiorcow

- Częściowe zamknięcie gospodarki w skutek pandemii uderza w naszych lokalnych przedsiębiorców, szczególnie z branży turystycznej, gastronomicznej i czasu wolnego. Dzisiejsze przesunięcie w czasie rat za podatek od nieruchomości i zwolnienie z części opłat koncesyjnych to nasz kolejny, gdański pomysł na wsparcie dla przedsiębiorców. Utrzymanie miejsc pracy w obecnej sytuacji jest naszym priorytetem. – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Podatek od nieruchomości 8 miesięcy później

Pierwsza uchwała dotyczy podatku od nieruchomości i jest adresowana głównie do branży gastronomicznej, czasu wolnego i fitness. Przesiębiorcy, których dotknął lockdown mogą liczyć w Gdańsku na przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości z:

  • 15 lutego 2021 r. do 15 października 2021 r.
  • 15 marzec 2021 r. do 15 listopada 2021 r.
  • 15 kwiecień 2021 r. do 15 grudnia 2021 r.

Za podjęciem uchwały głosowało 34 radnych.

- Chyba nikt z nas nie spodziewał się rok temu, po przegłosowaniu pierwszego programu wsparcia dla przedsięiobrców, że sytuacja będzie tak poważna (...)  Dzisiaj ponownie wspieramy gdańskich przedsiębiorców. Ciesze się, że ta sprawa łączy wszystkich radnych. - mówił Cezary Śpiewak - Dowbór, przewodniczący klubu KO-PO w Radzie Miasta.

- Dziękuje za ekspresowe wsparcie dla pomysłu klubu WdG ze strony naszego koalicjanta i pani prezydent. Chcę także zwrócić uwagę, że takie uchwały są przykładem także dla innych samorządów - mówił Andrzej Stelmasiewicz, radny WdG.

Zwolnienie z opłat za koncesję

Kolejna uchwała dotyczy częściowego zwolnienia i zwrotu części opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie Gdańska za rok 2021. Ponownie za uchwałą głosowało 34 radnych.

- 26 stycznia weszły w życie przepisy, które pozwoliły na przygotowanie tej uchwały. Zależało nam na tym, żeby nie czekać na kolejną sesję, bo to wyjątkowa sytuacja związana z walką ze skutkami pandemii. Zależy nam na tym, żeby przedsiębiorcy od razu z tej możliwości mogli skorzystać. Szacujemy, że to zwolnienie z opłaty może kosztować 1 mln zł. Będzie to milion zł przeznaczony na ratowanie gdańskich przedsiębiorców. To oczywiście wsparcie dla gastronomii, ale to przecież branża, która bardzo ucierpiała lockdownem - mówił Piotr Grzelak, zastępca

Dzięki tym działaniom przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych na terenie miasta zostają zwolnieni z konieczności opłacenia I raty należnej w 2021 roku (za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży). Ci, którzy już taką opłatę wnieśli będą mogli wnioskować o zwrot kosztów poniesionych na poczet pierwszej raty. 

Wniosek będzie dostępny od 1 lutego w biuletynie informacji publicznej https://bip.gdansk.pl/procedury-urzedowe
W przypadku dodatkowych pytań można się kontaktować z referatem handlu WGK pod numerami 58 526 80 90-94.

Uwaga!
Mimo zwolnienia z opłaty przedsiębiorcy i tak są zobligowani do złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży za rok 2020 do końca stycznia br.