Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Piotr Borawski prezentuje dyplom, Iwona Danicka trzyma jeden z tabletów.
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:28

Nagroda specjalna za promowanie samospisu

Rozstrzygnięto Konkurs Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, związany z przeprowadzonym w ubiegłym roku Powszechnym Spisem Rolnym. Urząd Miejski w Gdańsku otrzymał nagrodę specjalną za największe zaangażowanie we współpracę z urzędem statystycznym. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przesiębiorcziości i ochrony klimatu odebrał dziś dyplom oraz 7 tabletów, które były nagrodą za to wyróżnienie. Przedstawiciele GUS podkreślali bardzo dobrą współpracę z gdańskim samorządem i duże zaangażowanie pracowników urzędu w działania związane z promocją Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

Pod koniec listopada zakończył się Powszechny Spis Rolny 2020 – najważniejsze badanie polskiego rolnictwa realizowane raz na 10 lat. W ramach badania spisano niemal 98% gospodarstw rolnych z całego kraju! Blisko jedna piąta gospodarstw skorzystała z możliwości samospisu przez Internet. To udowadnia, że polskie gospodarstwa rolne rozwijają się, wykorzystują technologię w większym stopniu niż 10 lat temu i stają się coraz bardziej nowoczesne.

Jak przyznają organizatorzy spisu, tak spektakularny sukces statystyczny udało się osiągnąć dzięki zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji wspierających działania Głównego Urzędu Statystycznego.

- Powszechny Spis Rolny 2020 został zrealizowany w szczególnych warunkach stanu epidemii i co więcej – z powodzeniem, dlatego tak bardzo doceniamy zaangażowanie wszystkich ludzi w prace spisowe. Bez ich zaangażowania nie osiągnęlibyśmy tak korzystnego wyniku! Serdecznie dziękujemy! - czytamy na stronie GUS.

Konkurs prezesa GUS

W trakcie trwania spisu rolnego ogłoszono konkurs, którego celem było włączenie gmin do aktywnego próbowania idei samospisu jako prostej i bezpiecznej metody wypełnienia obowiązku spisowego. Intencją organizatorów konkursu było osiągnięcie jak najwyższego odsetka użytkowników gospodarstw rolnych, którzy dokonają spisu za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Przyznano też nagrody specjalne Prezesa GUS. W każdym województwie, wyróżnienia te przypadły gminom najbardziej zaangażowanym we współpracę z urzędem statystycznym i wykazującym największą aktywność w promowaniu samospisu wśród społeczności lokalnej. Brane były pod uwagę wszystkie działania obejmujące okres od początku do końca trwania PSR 2020 tj. od 1 września 2020 r. do 30 listopada 2020 r. W województwie pomorskim nagroda specjalna trafiła do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Dyplom oraz 7 tabletów, będących nagrodą w tej kategorii odebrał dziś Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

- Bardzo dziękuję za znakomitą współpracę przy realizacji Powszechnego Spisu Rolnego. To dzięki wspólnemu wysiłkowi, mimo panującej pandemii, udało się tak skutecznie przeprowadzić to ważne badanie. Gratuluję całemu zespołowi – to niezwykle zaangażowane osoby, które świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Mam nadzieję, że współpraca przy Narodowym Spisie Powszechnym 2021 będzie równie udana i przyniesie znakomite efekty. My oczywiście jesteśmy do dyspozycji i w pełni gotowi do nowych wyzwań – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Nagrody w imieniu organizatorów konkursu wręczyła Iwona Denicka, kierownik projektu Powszechny Spis Rolny 2020 i Narodowy Spis Powszechny 2021. Zgodnie z regulaminem konkursu laureat nagrody specjalnej otrzymał 7 tabletów oraz po jednej sztuce sprzętu elektronicznego, w tym  bezprzewodową mysz, przenośny dysk twardy oraz głośnik bluetooth JBL GO2.

- W imieniu prezesa Dominika Rozkruta, generalnego komisarza spisowego przekazuję państwu dyplom za wyróżnienie dla gminy o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw w formule samospisu. To jest nasze szczególne wyróżnienie. Wyróżniliśmy państwa na podstawie współpracy, na podstawie rozmów, zaangażowania. Dyspozytorzy mówili, że rachmistrze wykazywali się dużą dociekliwością i za wszelką cenę chcieli jak najdokładniej spisać jak największą liczbę gospodarstw. O przyznaniu wyróżnienia zdecydował też podjęte działania promocyjne, które były na najwyższym poziomie. Te wszystkie argumenty złożyły się na to, że zgłosiliśmy Państwa do wyróżnienia, a pan prezes przychylił się do tej propozycji – podkreślała Iwona Denicka, kierownik projektu PSR 2020 i NSP 2021.