Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:44

Intensywne opady śniegu w Gdańsku

Od piątkowego popołudnia pada śnieg. Nocą na gdańskich drogach pracowało 67 pojazdów odśnieżając je oraz zabezpieczając przed śliskością, zużywając przy tym ponad 900 ton soli drogowej i kruszywa. Na bieżąco monitorowana jest działalność komunikacji zbiorowej. Służby miejskie pozostają w gotowości, by reagować na sytuację w mieście.

Minionej nocy spadło dużo śniegu. W naszym mieście najwięcej opadów zanotowano w Gdańsku Rębiechowie 16 cm (pokrywa 34 cm) oraz Gdańsku Świbnie 12 cm (pokrywa 15 cm). W ciągu dnia nadal występować będą opady śniegu, miejscami powodując przyrost pokrywy śnieżnej o kolejne 5 do 10 cm. Spodziewany jest także wiatr.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia sztormu, w sobotę, 16 stycznia w godz. 10.30 do godz. 18.00. Możliwość wystąpienia sztormu  w obszarze strefy brzegowej - cześć wschodnia.  Przebieg wiatr północny do północno-wschodniego 6 do 7, w porywach 9 w skali B.

Stan na drogach

Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne, działania na drogach prowadzone są z pełną intensywnością. Na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego jak i Układu Uzupełniającego pracowało podczas ostatniej doby łącznie 67 pojazdów (pługoposypywarki oraz ciągniki). Podczas działań zużyto 665 ton chlorku sodu popularnie nazywanego solą drogową, 271,5 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa oraz 64 tony kruszywa. Prowadzone prace polegają na ciągłym odśnieżaniu nawierzchni oraz zabezpieczaniu dróg przed śliskością. 

Wykonawcy utrzymujący jezdnie dróg Podstawowego Układu Komunikacyjnego oraz dróg gminnych i wewnętrznych na bieżąco reagują na zgłoszenia napływające do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Pomimo tak dużej ilości śniegu, jaki nagromadził się w ciągu ostatnich dni, drogi są przejezdne,  a ruch na nich odbywa się płynnie. Miejscami, na jezdniach gromadzi się błoto pośniegowe, które na bieżąco jest odpłużane.

Komunikacja miejska

W godzinach porannych zdarzały się pojedyncze utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W tej chwili wszystkie linie funkcjonują zgodnie z rozkładami jazdy. Pasażerowie powinni jednak  liczyć się z możliwymi niewielkimi opóźnieniami.

Prognoza pogody na rejon Gdańska

Wydana przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni
ważność od godz. 08:00 dnia 16.01.2021 do godz. 08:00 dnia 17.01.2021

W dzień zachmurzenie duże. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana wysokość opadów od 5 cm do 10 cm, lokalnie 15 cm. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr północno-zachodni skręcający na północno-wschodni 5 do 8 porywy 11-13 m/s, przejściowo 8 do 10 porywy do 16 m/s. Dość silny i porywisty wiatr okresami powodował będzie zawieje i zamiecie śnieżne ograniczające widzialność nawet do około 300 m.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Stopniowo rozpogodzenia. Początkowo słaby śnieg. Prognozowana wysokość opadów do 2 cm. Temperatura minimalna od -15°C w dzielnicach południowych do około -9°C nad zatoką. Wiatr północno-wschodni i wschodni 2 do 5 m/s, początkowo do 7 m/s.