Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:28

Prezydent Gdańska z wizytą w Ratuszu Oruńskim

Ratusz Oruński przy ul. Gościnnej przechodzi metamorfozę. Budowę odwiedziła w czwartek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Z kolei Alen Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji ocenił efekty zagospodarowania dwóch skwerów w dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce.

Dzielnica Orunia - Św. Wojciech-Lipce została objęta Programem Rewitalizacji. Jedną z inwestycji przewidzianych w ramach programu jest adaptacja Ratusza Oruńskiego na potrzeby działań społecznych.

- Decyzja o dostosowaniu Ratusza na nowe potrzeby zapadła w roku 2016, podczas konsultacji nad założeniami Gminnego Programu Rewitalizacji. Mieszkańcy Oruni wskazali, jakie usługi można wprowadzić w to miejsce. I tak, słuchając ich głosu w swoich murach Ratusz będzie mieścił filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Radę Dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce oraz pomieszczenia na działania społeczne, prowadzone przez organizacje pozarządowe. Mam nadzieję, że będzie to tętniąca życiem przestrzeń oraz miejsce spotkań i integracji mieszkańców – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ratusz w remoncie

Prace zakończą się we wrześniu 2021 r. Ich koszt wyniesie ok. 5,9 mln złotych. Wnętrze budynku zostanie przebudowane tak, by został on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zostanie zainstalowana winda, która ułatwi poruszanie się po obiekcie, a sam budynek przejdzie gruntowny remont. Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery. Na samym budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld „Ratusz Oruński”.

- Na terenie budowy zakończono prace związane z budową dachu. Kontynuowane są prace związane z wykonaniem nowej elewacji. Wewnątrz obiektu prowadzone są prace instalacyjne i malarskie – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dawny Oruński Ratusz został wybudowany w 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stoi niezagospodarowany.

Oruńskie skwery na nowo

Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji sprawdził jak po zakończonych pracach prezentują się skwery przy ul. Gościnnej i Związkowej.

– Częścią programu rewitalizacji są nie tylko budynki, jak dzisiaj odwiedzany zabytkowy ratusz, który zyska nowe życie, ale również przestrzenie publiczne – głównie skwery. Jednym z takich przykładów jest skwer przy ul. Związkowej, po obu stronach torów. Jest to projekt, który zakończył się w ubiegłym roku, ale wzbogacił się o kolejne elementy finansowane z budżetu obywatelskiego, czy chociażby plac zabaw realizowany w ramach programu z organizacjami pozarządowymi – mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska.

Skwer przy ul. Gościnnej i skwer zwany też parkiem przy ul. Związkowej położone są po dwóch stronach linii kolejowej. Są to tereny po dawnym cmentarzu ewangelickim pw. świętego Jerzego (przecinały go tory kolejowe). Dzięki Programowi Rewitalizacji zyskały zupełnie nowy wygląd. Jednym z najważniejszych elementów skweru przy ul. Związkowej jest siłownia „pod chmurką”. Czas osobom korzystającym z parku na pewno uatrakcyjnią dwa stoły do gier w szachy i chińczyka. Elementy małej architektury stanowią ławki i stojaki rowerowe. Przebudowano nawierzchnię placu zabaw i zasadzono nową roślinność. Na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu wpłynie nowe oświetlenie i monitoring. Na skwerze przy ul. Gościnnej pojawił się oświetlony deptak. Nieopodal placu usytuowany został parking rowerowy wraz z ławkami. Atrakcją będzie strefa gier podwórkowych i mini górka saneczkowa. Koszt prac wyniósł ok. 2,8 mln złotych.

Program rewitalizacji

Zarówno przebudowa Ratusza jak i zagospodarowanie skwerów są elementami Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Zrewitalizowane zostaną cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizować będą także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe. Na terenie dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce przewidziano w przyszłości także inne inwestycje w ramach Programu Rewitalizacji. Ogłosiliśmy przetarg na budowę domu sąsiedzkiego przy ul. Dworcowej, który ma powstać do maja 2022 r. Ponadto w planach jest także zagospodarowanie Rynku Oruńskiego.