Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 18:40
Wysokie noty Gdańska w raporcie dot. jakości życia w europejskich miastach
Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący oceny jakości życia w europejskich miastach. Gdańsk znalazł się na drugim miejscu pod względem wzrostu jakości życia w ciągu ostatnich 5 lat. Według badań, aż 97 % mieszkańców Gdańska deklaruje zadowolenie z życia w naszym mieście. W raporcie przedstawiono także poziom satysfakcji z dostępnych usług i udogodnień, jakości środowiska, aspektów ekonomicznych, transportu publicznego, miejskiej administracji, bezpieczeństwa i otwartości na drugiego człowieka.
Według raportu z europejskich miast, mieszkańcy Gdańska deklarują zadowolenie z życia w mieście na poziomie 97%. W zestawieniu lepiej wypada tylko Kopenhaga i Sztokholm (oba miasta uzyskały 98% zadowolenia mieszkańców). Aż 66% gdańszczanek i gdańszczan deklaruje, że porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat jakość życia w mieście wzrosła. W tej kategorii rankingu wyprzedza nas tylko Białystok. Gdańsk jest także w najlepszej dziesiątce miast przyjaznych dla rodzin z dziećmi. Wysokie zadowolenie mieszkańców jest także z kultury.
Raport zawiera wiele wykresów, na których wyraźnie widać, jak dane miasto wypada w skali Europy. Każdy aspekt raportu opisywany jest także pod względem 10 najlepiej i 10 najgorzej ocenianych miejsc.
Wyniki badań pokazują także, jak nasze miasto wypada w skali całej Polski. Aż 84% mieszkańców deklaruje, że Gdańsk to miasto przyjazne imigrantom. Jest to spora różnica wobec poziomu krajowego, który wynosi 53%. Jeszcze większa różnica względem całego kraju jest zauważalna w kwestii Gdańska, jako miejsca przyjaznego osobom homoseksualnym. Gdańszczanie i gdańszczanki ocenili ten aspekt na 80%, gdy w całej Polsce tolerancja szacowana jest na jedyne 36%.
Pozostałe aspekty życia wraz z poziomem zadowolenia mieszkańców Gdańska:
Usługi i udogodnienia
- obiekty kulturalne – 93%
- obiekty sportowe – 87%
- tereny zielone – 85%
- przestrzeń publiczna – 85 %
- opieka zdrowotna - 50%
Środowisko
- jakość powietrza - 78%
- czystość – 76%
- poziom hałasu – 67%
Aspekty ekonomiczne
- sytuacja finansowa gospodarstwa domowego – 76%
- łatwość w znalezieniu pracy – 56%
- ceny mieszkań – 40%
Transport publiczny
- zadowolenie z publicznego transportu – 87%
- zadowolenie z ceny biletów – 84%
- częstotliwość kursów – 82%
- potrzeba korzystania z publicznego transportu – 47%
Miasto inkluzywne
- miasto przyjazne rodzinom z dziećmi – 93%
- miasto przyjazne osobom starszym – 87%
- miasto przyjazne imigrantom – 84%
- miasto przyjazne osobom homoseksualnym – 80%
Lokalna administracja publiczna
- łatwy dostęp do usług online – 83 %
- czas rozpatrywania wniosków – 67 %
Przestępczość i bezpieczeństwo
- bezpieczeństwo spacerów po zmroku – 82%
- bezpieczeństwo w transporcie publicznym – 93%
- bezpieczeństwo przed kradzieżą – 88%
- brak korupcji w administracji publicznej - 52%
W 2019 roku w 83 miastach UE, EFTA krajów, Wielkiej Brytanii, Bałkanów Zachodnich i Turcji przeprowadzono 58100 wywiadów, na podstawie których powstał raport jakości życia. Badanie koncentruje się na satysfakcji mieszkańców z różnych aspektów życia w mieście, m.in. jako miejsca pracy, opinii na temat transportu publicznego, bezpieczeństwa czy dbałości o środowisko. Raport przedstawia zarówno pozytywnie odbierane aspekty, jak i obrazuje wyzwania. Informacje zawarte w raporcie mogą być cenne dla środowisk lokalnych, miejskich i krajowych. Z Polskich miast w raporcie Komisji Europejskiej znalazły się także Białystok, Warszawa i Kraków.
Pełen raport w języku angielskim dostępny jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej.