Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:21

Gdańsk pamięta o prezydencie Adamowiczu

W styczniu miną dwa lata od tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Podobnie jak w roku ubiegłym, Gdańsk przypomni postać prezydenta i uczci jego pamięć. Zapraszamy m.in. do odwiedzenia grobu prezydenta, do udziału w modlitwie ekumenicznej i na warsztaty o dobrym słowie dla dorosłych i rodziców nastolatków. W tym roku – z powodu pandemii – wydarzenia będą skromniejsze i odbywać się będą online na stronie www.gdansk.pl. Także kolejny, 29. już Finał WOŚP przesunięty został na 31 stycznia 2021 roku.

– Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci. Teraz, z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. I do tego zachęcam, zarówno tych, którzy przeżyli tę śmierć, cenili tę prezydenturę, jak i tych, którzy myślą krytycznie o czasach rządów Pawła Adamowicza – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Oddajmy w czasie tej rocznicy nasze myśli twórczym rozważaniom. Może wyznaczymy sobie zadanie? Ta śmierć dopomina się bowiem odpowiedzi na wiele pytań: Co to znaczy być gdańszczaninem? Co chciałbym zmienić na swojej ulicy? Czy zapobiegam złu, którego jestem świadkiem? Jak angażuję swój wolny czas? Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku zmieniać będą w nas coś na lepsze.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Program wydarzeń

Biała iluminacja Drogi Królewskiej  i spotkanie przy grobie

13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45

W miejscu, gdzie dwa lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.
Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
Tego dnia będzie można w ciszy nawiedzać grób prezydenta.
Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.

Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim

13–14 stycznia (środa–czwartek), fasady ECS i Urzędu Miejskiego
Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.
Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie natomiast baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

Modlitwa

14 stycznia (czwartek), Bazylika Mariacka, godz. 18.00  odbędzie się msza święta z modlitwą międzywyznaniową.
Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie www.gdansk.pl.
O godz. 17.45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi "Epitafium" w wykonaniu carillionistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14. stycznia 2019 roku pod wpływem tragicznych wiadomości o śmierci prezydenta. Kompozytorka Katarzyny Kwiecień-Długosz, poznanianka, która jest zakochana w Gdańsku i jego carillonach, oparła motyw przewodni utworu o dźwięki a-d-a, stanowiące incipit nazwiska Prezydenta. Z kolei końcowe dźwięki utworu to g-d-a nawiązujące do miasta Gdańska.

Wystąpi także Paweł Hulisz (trębacz z Tubicinatores Gedanenses). Przed utworem „Epitafium” Katarzyny Kwiecień-Długosz zagrają razem nowożytny chorał, który grano w Gdańsku, gdy zmarł jeden z jego burmistrzów.

Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

Książka pamięci prezydenta

Zachęcamy do nabycia publikacji „Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”, autorstwa Katarzyny Żelazek. Na książkę składa się 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.

Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów (m.in. Renaty Dąbrowskiej, Karoliny Misztal-Świderskiej, Macieja Kosycarza, Anny Rezulak czy Wojciecha Stróżyka), przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci.

Premiera książki odbyła się w ECS w pierwszą rocznicę zamachu, a dostępna jest ona online w sklepie muzealnym ECS (https://sklep.ecs.gda.pl/).

Projekt online Dobre słowo / słowo złe

Projekt Dobre słowo / słowo złe, zapowiadany przez ECS, z powodu pandemii został przeniesiony na styczeń 2022 roku.

– Obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły realizację tego przedsięwzięcia. Zamysł oparty był na spotkaniu, intelektualnym, emocjonalnym i fizycznym, a tych wartości nie da się w pełni osiągnąć w sieci, chcemy widzieć się twarzą w twarz – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS. – W formule online zrealizujemy w styczniu dwa projekty o charakterze edukacyjnym, którymi chcemy zapowiedzieć wydarzenie w 2022 roku.

Zajęcia poprowadzi Aleksandra Musielak – psycholog, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów z zakresu psychologii klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym; ukończyła intensywny trening Nonviolent Communication; terapeuta nurtu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach – Solution Focused Brief Therapy; dogoterapeuta; członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; jako psycholog skupia się na mocnych stronach dzieci i rodziców oraz pozwala im dostrzec zasoby, które mogą pomóc poradzić sobie z trudną sytuacją.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH - DOBRE SŁOWO MA MOC

11 stycznia 2021, godz. 18.00–20.00
Celem warsztatu jest ukazanie błędów, jakie popełniamy w komunikacji z innymi i pokazanie, jak za pomocą dobrych słów można budować relacje społeczne oparte na szacunku, akceptacji, zrozumieniu i poczuciu bezpieczeństwa, a także kształtować rzeczywistość, w której wszyscy czują się dobrze.
udział / bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji miejsca (od 4 stycznia)
miejsce / online, na platformie zoom, wstęp wolny, po uprzedniej rejestracji na stronie www.ecs.gda.pl

WARSZTATY DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW - DOBRE SŁOWO RODZICA = SUPERMOC DZIECKA!

12 stycznia 2021, godz. 18.00–20.00
Będziemy rozmawiać o sile sprawczej słów i miejscu dobrego słowa w komunikacji z nastolatkiem. Pytań domagających się odpowiedzi jest bardzo wiele.
Celem warsztatu jest uświadomienie rodzicom, że język, jakim się posługują w komunikacji z nastolatkiem kształtuje jego tożsamość. Pokażemy, jak budującą poczucie wartości, siłę mogą mieć słowa i jak mogą wzmacniać pozytywne relacje z nastolatkiem, oparte na szacunku, zrozumieniu i akceptacji. Zastanowimy się, jak komunikować się z nastolatkiem, aby miał świadomość swoich kompetencji i zasobów.
udział / bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji miejsca (od 4 stycznia)
miejsce / online, na platformie zoom,  wstęp wolny, po uprzedniej rejestracji na stronie www.ecs.gda.pl