Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Ferie w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:59

Ferie zimowe - aktualizacja - odwołane zajęcia sportowe

Tuż po Nowym Roku rozpoczną się ferie zimowe. Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 będą one zupełnie inne niż dotychczas. Miejska oferta zajęć będzie przystosowana do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Nie zabraknie jednak zajęć stacjonarnych w placówkach edukacyjnych.  Gdańskie instytucje kultury zapraszają na zajęcia w formule online. Wszystko po to, by nikt się w ferie nie nudził.  

Na początku stycznia ferie zimowe rozpocznie w naszym mieście ponad 64 tysięcy uczennic i uczniów. Miejska oferta zajęć w ferie dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan musiała zostać przygotowana w zgodzie z obowiązującymi przepisami związanymi z pandemią COVID-19. Opublikowane wytyczne pozwalają przygotować półkolonie odbywające się w szkołach jedynie dla dzieci z klas 1- 4 szkoły podstawowej. Co ważne żłobki, przedszkola oraz „zerówki” w szkołach podstawowych nie mają przerwy w okresie ferii.

- Sytuacja zaostrzonego rygoru epidemiologicznego wymusza na nas szczególną ostrożność w czasie organizacji zajęć podczas ferii zimowych. Tegoroczna oferta jest więc różnorodna, ale skromniejsza w swoim wymiarze. Mimo to zależy nam na tym, aby nawet w czasie pandemii nasze dzieci doświadczyły troszkę radości w zabawie z rówieśnikami. Dziękuję gdańskim instytucjom za przygotowanie oferty, a dzieciom życzę miłej zabawy! – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. edukacji i usług społecznych.

Z powodu pandemii miejska oferta zajęć podczas ferii wygląda inaczej niż w latach poprzednich. Największa zmiana dotyczy formuły zajęć, tylko część z nich może odbywać się stacjonarnie w placówkach szkolnych. Z półkolonii korzystać mogą tylko dzieci klas 1-4 szkoły podstawowej. Są to zajęcia bezpłatne, a koszty jakie ponosi rodzic związane są tylko z wyżywieniem. Z myślą o rodzicach i opiekunach najmłodszych, zajęcia trwać będą minimum 8 h dziennie. Z takiej formy zajęć będzie mogło skorzystać blisko 600 dzieciaków. Zajęcia organizować będzie Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego oraz wybrane organizacje pozarządowe. Półkolonie odbywać się będą na terenie wybranych szkół podstawowych w różnych dzielnicach.
W związku z ogłoszonym rozporządzeniem obowiązującym od 28 grudnia do 17 stycznia zajęcia sportowe zostają na ten okres zawieszone. Jedyna dopuszczalna formuła to zajęcia online – dlatego utrzymane zostają jedynie ferie z Zaruskim.
Zajęcia artystyczne przygotowane przez gdańskie instytucje kultury odbywać się będą w formule online. Na niektóre z nich obowiązują zapisy, inne mają formułę warsztatów rodzinnych, ale każde będą propozycją na kreatywne spędzenie czasu.

Półkolonie w szkołach

Z zajęć organizowanych przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego może skorzystać blisko 350 uczennic i uczniów. Odbywać się one będą w wybranych placówek szkolnych i to te placówki prowadzą rekrutację. Dlatego w celu zapisania dziecka na bezpłatne półkolonie należy skontaktować się z sekretariatem Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 19, Szkoły Podstawowej nr 35, Szkoły Podstawowej nr 43, Szkoły Podstawowej nr 46, Szkoły Podstawowej nr 61, Szkoły Podstawowej nr 88. Kolejne grupy półkolonii odbywać się będą na obiektach GZSiSS oraz Szkoły Podstawowej nr 72. Aby zapisać dziecko należy wysłać zgłoszenie. Informacja o naborze uczestników i sposobie zapisów, będzie dostępna w poniedziałek 21 grudnia na stronie www.gokf.gda.pl, na której umieszczone zostaną formularze rekrutacyjne.
W programie półkolonii znajdują się zajęcia sportowo-rekreacyjne, turystyczne, gimnastyczne, plastyczne. Program półkolonii jest rozszerzany o warsztaty profilaktyczne, warsztaty ceramiczne, warsztaty kulinarne. 
Półkolonie są dostosowane do obecnie panujących wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na wszystkie półkolonie obowiązują zapisy.  

Półkolonie na drugi tydzień ferii

Dla kolejnych 250 dzieciaków z klas 1-4 szkoły podstawowej zorganizowane zostaną półkolonie przygotowane przez organizacje pozarządowe. Obecnie trwa postępowanie, które wyłoni operatora zajęć. Półkolonie odbywać się będą w siedmiu szkołach na terenie Gdańska. Zajęcia będą odbywać się tylko w drugim tygodniu ferii. Co ważne będą to zajęcia bezpłatne, rodzice lub opiekunowie ponosić będą jedynie koszt wyżywienia dziecka. Półkolonie odbędą się w drugim tygodniu ferii, a nabór na zajęcia odbywać się będzie na początku roku 2021. Wszelkie szczegóły dostępne będą na stronie gdansk.pl.

Ferie na sportowo

W związku z ogłoszonymi obostrzeniami obowiązującymi od 28 grudnia do 17 stycznia, zajęcia sportowe podczas ferii są zawieszone. Jedyna dopuszczalna formuła to zajęcia online – dlatego utrzymane zostają jedynie ferie z Zaruskim.

Ferie z Zaruskim i NMM

Choć pandemia uniemożliwiła wejście na pokład Zaruskiego, młodzi fani żeglarstwa mogą wziąć wzbogacać swoją wiedzę w formule online. Zajęcia o tematyce morskiej odbywać się będą w dwóch turnusach tygodniowych w godzinach 10:00 – 12:00. Adresowane są dla młodzieży w wieku 15-25 lat i prowadzone będą przez oficera programowego i kapitana żaglowca szkolnego „Generał Zaruski” Piotra Królaka, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
Zajęcia mają charakter interaktywnych warsztatów, a każdy z turnusów oferuje kompletny cykl edukacyjny z odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Oznacza to, że każdy z turnusów jest dla różnych grup (prosimy wybrać dla siebie tylko jeden turnus).
Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne.

W każdym ze spotkań on-line może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń dokonanych w formularzu Google pod linkami: I turnus (4-8.01.2021) lub II turnus (11-15.01.2021)

W programie każdego turnusu / Czy warto żeglować? Wprowadzenie do żeglarstwa. Morskie opowieści. Historia i eksploatacja STS “Generał Zaruski”. Jak dostać się do “Akademii Zaruskiego”? Budowa jachtu, czyli techniczna strona żeglarstwa. Podstawy nawigacji – jak żeglować bezpiecznie do celu. Meteorologia – czy można uniknąć sztormów? Samodzielne przygotowanie trasy rejsu na podstawie prognozy pogody. Teoria żeglowania, czyli czy jacht może płynąć prawie pod wiatr?

Kiedy /  4–8.01 oraz 11–15.01.2021 r.
Gdzie /  Spotkania on-line Google Meet (na mailowe zaproszenie prowadzącego)
W jakich godzinach /  10.00 – 12.00
Limit: 10 osób
Formularz zgłoszeniowy: I turnus (4-8.01.2021) lub II turnus (11-15.01.2021)

Ferie z kulturą

W pandemii większość działań związanych z szeroko pojętą kulturą zostało przeniesionych do internetu. Podobnie stało się z zajęciami dla dzieci w ferie przygotowanymi przez miejskie instytucje kultury. Zajęcia online dla dzieciaków przygotowały Muzeum Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Miniatura. Część zajęć odbywać się będzie przez całe ferie, niektóre zaś tylko w drugim tygodniu. Ze względu na możliwość zmiany obostrzeń sanitarnych prosimy o śledzenie stron internetowych instytucji, gdzie umieszczone zostaną dokładne informacje o ofercie na ferie.

Ferie zimowe online z Muzeum Gdańska

W pięciu różnych zajęciach online mogą brać udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy mogą zapoznać się z tajemnicami historii Gdańska, bądź… pod okiem instruktora namalować własną interpretację obiektu ze zbiorów muzealnych.
Zajęcia są bezpłatne, bądź za dopłatą, w ramach której uczestnik otrzymuje materiały potrzebne do ukończenia zadań. Obowiązuje internetowa rejestracja miejsc. Lekcje odbywają się przez aplikację Microsoft Teams. Obecność opiekuna nie jest konieczna pod warunkiem, że dziecko radzi sobie z obsługą komputera.

Namaluj historię Gdańska / Zajęcia online są skoncentrowane są wokół dziedzictwa kulturowego Gdańska oraz zbiorów Muzeum Gdańska. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sztukę kompozycji, nauczą się doboru barw i zgłębią tajniki świata i cienia. Celem zajęć jest przygotowanie własnej interpretacji dzieł sztuki ze zdigitalizowanej oferty Muzeum Gdańska i jej „zmaterializowanie” we własnym domu pod opieką instruktora.

Zajęcia odbywać się będą w soboty, tj. 9, 16, 23 i 30 stycznia 2021 r. w godzinach 11.00 - 15.00. Na warsztaty można zarejestrować się pod adresem a.czarnota@muzeumgdansk.pl. Koszt całego kursu online wynosi 32 zł.

Odkryj tajemnice gdańskiej historii / Oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji, tj. „Herb Gdańska”, „Rycerze króla Artura”, „Panienka z okienka” oraz „W domu państwa Uphagenów”  przeznaczonych dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Godzinne zajęcia odbywają się codziennie od 7 do 15 stycznia 2021 r. poprzez aplikację MS Teams.  Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem edukacja@muzeumgdansk.pl lub pod numerem telefonu: 514-222-205. Zapisu na zajęcia należy dokonać najpóźniej do dnia poprzedzającego zajęcia, do godziny 15.00.

Harmonogram zajęć
7 - 15 stycznia, godz. 11.00-12.00

7 stycznia (czwartek) - Panienka z okienka / Dwór Artusa
8 stycznia (piątek) - Rycerze króla Artura / Dwór Artusa
11 stycznia (poniedziałek) - Herb Gdańska / Ratusz Głównego Miasta
12 stycznia (wtorek) - Wizyta u Państwa Uphagenów / Dom Uphagena
13 stycznia (środa) - Panienka z okienka / Dwór Artusa
14 stycznia (czwartek) - Rycerze króla Artura / Dwór Artusa
15 stycznia (piątek) - Herb Gdańska / Ratusz Głównego Miasta

Jakie dźwięki wydaje Gdańsk i inne miejskie tajemnice

Zajęcia rozpoczną się 7 stycznia, a spotkania będą podzielone na dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy będzie związany ze znanym cyklem „Gdańskie Miniatury”, którego tematem przewodnim są Dźwięki Miasta. Będziemy szukać miejskich dźwięków związanych zarówno z dawnym, jak i współczesnym Gdańskiem. Na drugim bloku zajęć „Łączy nas Gdańsk. Gdańsk wielu kultur” będziemy odkrywać związki wybranych narodowości z Gdańskiem. Spotkania przeprowadzone będą w aktywny sposób: uczestnicy będą rozwiązywać zadania przygotowane przez prowadzących: szukać śladów danych narodowości w Gdańsku czy uczyć się podstawowych zwrotów w danym języku. Zajęcia poprowadzą licencjonowani przewodnicy miejscy i historycy – wszyscy z zacięciem edukacyjnym. Odbywać się będą codziennie i trwać ok. godziny. Więcej informacji podamy do 23 grudnia na stronie www.ikm.gda.pl.

Domowe Laboratorium czyli ferie z Hevelianum

Zajęcia odbywać się będą na profilu FB oraz na platformie Zoom. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów pojawią się niebawem na stronie Hevelianum.  
W poniedziałek, 4 stycznia o godz. 10.00 oraz w sobotę, 9 stycznia o tej samej godzinie  można spędzić w kuchni odkrywając jak w prosty sposób z kuchennych odpadków po przygotowywaniu obiadu wyczarować ogród i własną zieleninę? Pokażemy kilka sposobów na domową hodowlę hydroponiczną wykonaną z fragmentów różnych roślin. Zachęcamy do przesyłania zdjęć z przeprowadzonego doświadczenia.

W Pierwszy tydzień ferii, codziennie w godz. 10.00 i 12.00 odbywać się będzie astronomiczny pokaz na platformie Zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy na adres mailowy: edukacja@hevelianum.pl. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Podczas pokazu poznamy gwiezdne dokonania gdańskiego astronoma Heweliusza. Dowiemy się, jakie obiekty można podziwiać na niebie najbliższej nocy. Dowiemy się, jak odróżnić planety od gwiazd. Poznamy gwiazdozbiory i spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące każdego pytania, nawet te z kosmosu.

W drugim tygodniu ferii, codziennie w godz. 10.00 i 12.00 odbywać się będzie pokaz popularnonaukowy na platformie Zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy na adres mailowy: edukacja@hevelianum.pl. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Pokażemy, jak zręczne dłonie, bystry umysł i znajomość praw rządzących światem pozwalają dokonywać niemożliwego, bo całą tę magię wyjaśnia nauka. Zobaczycie też naukowe eksperymenty, które wydają się magią! Czy dacie się oszukać na odległość?

Gdańska Galeria Miejska zaprasza do wirtualnych podróży

Gdańska Galeria Miejska zaprasza dzieci w wieku powyżej 7 lat na 10 niezwykłych wypraw, które mają być namiastką podróży. W czasie pandemicznym nasze możliwości podróżowania po świecie zostały mocno ograniczone. Ale kto powiedział, że nie możemy wyrwać się z naszego domu i podróżować po świecie wyobraźni? Co tam, świecie – wszechświecie! Na uczestników zajęć z GGM czeka 10 niezwykłych wypraw. Każdego dnia możliwe będzie przeniesienie się w inne miejsce, przeżycie nowych przygód i odkrycie nowych tajemnic.

Zajęcia będą odbywać się za pomocą platformy Zoom w dwóch turnusach: 4-8.01.2021 i 11-15.01.2021. Codziennie będą odbywać się dwa bloki zajęciowe w godzinach 11:00-12:30 i 13:30-15:00. Na zajęcia obowiązują zapisy na adres mailowy: abaaske@ggm.gda.pl (ilość miejsc ograniczona).

Pierwszy blok zajęciowy będzie polegał na stworzeniu 5 prac manualnych z użyciem specjalnie dedykowanych, tematycznych kart graficznych oraz przyborów plastycznych. Wykreowane zostaną osobliwe miejsca, powołane do życia zostaną magiczna fauna i flora, a finalnie uczestnicy stworzą flotę mocy marzeń – girlandy - ozdoby do pokoju dziecięcego. 

Natomiast drugi blok zajęciowy pobudzi i rozwinie wyobraźnię dzieci poprzez słuchanie opowiadań, czy baśni. Gdańska Galeria Miejska proponuje tworzenie prac z jednego kawałka masy utwardzającej poprzez rozciąganie i naduszanie bryłki materiału, co zasadniczo różni się od lepienia z plasteliny i ma to znaczny wpływ na rozwinięcie u dziecka wyobraźni przestrzennej.

Gdański Archipelag Kultury na ferie

Gdański Archipelag Kultury zaprasza małe i duże dzieci na zajęcia online. Swoją ofertę przygotowały wszystkie filie archipelagu, a udział w nich może wziąć każdy chętny niezależnie czy uczęszczał na zajęcia do domu kultury przed pandemią. Na zajęcia obowiązują zapisy warto więc wcześniej odwiedzić stronę internetową danej filii i zapoznać się ze szczegółami rekrutacji. Warto skorzystać również z przygotowanej z myślą o rodzinach gry terenowej, podczas której można poznać Zaspę. W dogodnym terminie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa można udać się na spacer i odkrywać historię i tajemnice tej dzielnicy.

  • GAK Gama zaprasza na warsztaty kreatywne, zabawy taneczno-ruchowe, czytanie na ekranie. Wszystkie aktywności odbędą się online podczas drugiego tygodnia ferii.Obowiązują zapisy (telefonicznie lub mailowo). Zajęcia będą odbywać się na ptalformie ZOOM.Zajęcia kreatywne z podziałem na dzieci młodsze i starsze (online). Zabawy taneczno-ruchowe online dla dzieci prowadzone przez instruktora. Czytanie bajek online na profilu FB GAK Gamy - bajki polskie i ukraińskie będą czytane przez aktorów teatru Navpaky.
  • GAK Projektornia zaprasza na zajęcia warsztatowe online w dwa tygodnie ferii.Zajęcia będą nawiązywały do Roku Lema, obchodzonego w roku 2021. ajęcia będą skierowane do dzieci od 7 do 12 roku życia, wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy. Materiały będą dostępne do odbioru w Projektorni GAK.
    Kosmiczne komiksy z Martą Tymińską – 4 spotkania po 1,5 h online; na zajęciach dzieci przygotują autorskie komiksy i projekty graficzne z pomocą dostępnych narzędzi; będą to także warsztaty z robienia visual novelek, czyli robienia właśnie mini-gierek z dialogami; wykorzystane zostaną darmowe platformy jak na przykład canva.com, www.storyboardthat.com
    Maskotko-ufoludek – zajęcia podczas których powstaną maskotki – ufoludki z różnych planet układu słonecznego, dodatkowo będzie możliwość wyposażenia maskotek w niezbędne akcesoria opracowane według autorskiego projektu uczestników; podczas zajęć wykorzystane zostaną różnego rodzaju materiały krawieckie – włóczka, filc itp. – 2/4 spotkania po 1,5 h.
    Zdobywcy kosmosu – zajęcia kreatywne podczas, których uczestnicy obejrzą wprowadzające prezentacje i materiały wizualne o podróżach w kosmos, środkach transportu kosmicznego, a następnie wykonają własne rakiety, lunety do obserwacji kosmosu – 2 spotkania po 1,5 h.
  • GAK Plama zaprasza na warsztaty dla dzieci online, słuchowisko, spektakle teatralne online, studio foto na świeżym powietrzu.
    3 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się przedstawienie online - Teatr pod Orzełkiem "Bajkowa szopka". Akcja dzieje się w bibliotece, gdzie w Noc Wigilijną postacie z książek przemawiają do widza. W spektaklu nawiązuje się do tradycji papierowych szopek. W widowisku wykorzystano klasyczne kolędy i nietypowe pastorałki w aranżacji Agnieszki Glińskiej.
    4-15 stycznia odbywać się będzie multimedialna gra terenowa „Zimowa Zaspa”. Wszystkie dzieciaki małe i duże oraz ich opiekunów zapraszamy do zimowego spacerowania po naszej dzielnicy. Poznajcie lepiej Zaspę, obejrzyjcie murale i odnajdźcie QR-kody, pod którymi ukryliśmy linki do przygotowanych specjalnie dla Was ciekawostek o dzielnicy Zaspa, mini słuchowisk z opowiadaniami pochodzącymi z książek Wydawnictwa Dwie Siostry, piosenki i konkursy. Szczegóły akcji na stronie gak.gda.pl. Niezbędna aplikacja do odczytywania kodów QR.
    8 stycznia o godz. 20. 00 odbędzie się online koncert grupy Lastryko. Koncert w GAK Plamie będzie pierwszym po ukazaniu się nowej płyty i jednocześnie ostatnim przed koncertową przerwą. Lastryko zaprezentuje całość nowej płyty i fragmenty nowego materiału, a wszystko to będzie na żywo transmitowane ze sceny Plamy.Lastryko to przedstawiciele trójmiejskiej sceny alternatywnej, grają muzykę z pogranicza psychodelii, post i kraut rocka, z typowym dla Trójmiasta eklektyzmem i eksperymentalnym zacięciem.
    11 stycznia o godz. 12:00 odbędą się online rodzinne warsztaty plastyczne z Agatą Królak.Warsztaty mają na celu pobudzić kreatywność i zachęcić do wspólnej zabawy. Podczas warsztatów wykorzystywane będą gotowe pakiety, które posłużą do wykonania małych dzieł sztuki. Uczestnicy warsztatów będą mogli odebrać je na kilka dni przed warsztatami z Plamy. 11 stycznia spotykamy się wszyscy razem (online) by w zaciszu swojego domu, pod okiem instruktorki i z pomocą rodziców wykonać papierowe artefakty nawiązujące do historii Zaspy.
  • GAK Scena Muzyczna zaprasza na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kino kosmos, wydarzenia miejskie w plenerze. Wszystkie warsztaty są otwarte dla nielimitowanej liczby osób. A odbywać się będą na FB filii. W pierwszym tygodniu ferii odbędą się warsztaty fotograficzne online, a w drugim z kaligrafii. W grupie Klubu Filmowego Kosmos na fb odbędą się dwie projekcie tygodniowo. Na spotkania zapraszają Weroniką Orzechowską, Wojciechem Zejdą i Mikołajem Lewalskim.Następnie film zostanie zanalizowany i zinterpretowany na wirtualnym spotkaniu klubu na platformie Zoom. Spotkania przeznaczone dla dowolnej liczby osób, młodzieży, osób dorosłych i seniorów.
    Lekcje poppingu online z Lipskee’m 4 warsztaty (po dwa w każdym tygodniu ferii).Wirtualne, darmowe lekcje poppingu z Adrianem Lipskee Lipińskim - uczestnikiem programu Mam Talent, a także instruktorem Sceny Muzycznej GAK. W ramach każdej lekcji została przeprowadzona prezentacja figur z tutorialem jak wykonywać je poprawnie. Tutoriale publikowane będą na fanpage’u Sceny Muzycznej. Zajęcia Popping to nie tylko nauka ruchów, to również wiedza, historia, styl życia, forma wyrażania siebie, wzbudzająca duże zainteresowanie innych. Uczestnicy tych zajęć nauczą się również w konstruktywny sposób reagować na krytykę i wyrażać złość, zamiast pozwalać się jej niszczyć od środka.
    Podczas warsztatów kaligraficznych, które będą się odbywać w drugim tygodniu ferii prezentowane zostaną nowe kroje pisma oraz liternictwa. Warsztaty poprowadzi Kamil Gibas – historyk sztuki, doktorant nauk o sztuce Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także od 2016 roku wykładowca w krakowskiej szkole kaligrafii Littera Nova.
  • GAK Wyspa Skarbów przygotowała różne aktywności online - warsztaty rodzinne, czytadełko na ekranie, biblioteka na wyspie, warsztaty manualne i muzyczne. Wszystkie odbywać się będą podczas dwóch tygodni.  Niektóre z nich będą dodatkowo płatne, na wszystkie obowiązują zapisydo 6 stycznia 2021 pod nr  tel. 58 323-91-15 od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00. wyspaskarbow@gak.gda.pl. UWAGA: obowiązuje limit miejsc oraz kolejność zgłoszeń!Szczegółowy plan zajęć dostępny na fb filii i na stronie internetowej.
    We wtorek 5 stycznia i w czwartek, 7 stycznia w południe odbywać się będzie Czytadełko na platformie zoom. Czy zanurzymy się w świecie pełnym magii, czułości i niezwykłych przypadków, czy też może będziemy odkrywać kryminalne zagadki tajemniczych przestępstw? Spośród kilku naszych propozycji wybierzecie książkę, którą w całości, lub częściowo przeczyta Wam Kamil Leński.
    W piątek 8 stycznia w południe odbędzie się video spotkanie (dostępne na fb) z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książek dla dzieci.
    W poniedziałek 11 stycznia w południe odbędą się PANDEMICZNE EMOCJE czyli  warsztaty rodzinne prow.Team Mama z Lasu-Ewa Czapiewska i Sandra Groblewska / wstęp 10 zł / platforma Zoom. Podczas warsztatów "Pandemiczne emocje" przyjrzycie się swoim podstawowym emocjom, zarówno tym przyjemnym, jak i nieprzyjemnym (radością, złością, strachem, smutkiem, odrazą).Uczestnicy tego spotkania zapoznają się z praktycznymi sposobami regulacji emocji, w tym z bezcennymi technikami oddechowymi, które stosować można zawsze i wszędzie. Dzieci i rodzice, którzy zdecydują się wziąć udział w tych zajęciach wyjdą z nich, nie tylko z większą świadomością siebie, ale też z większą akceptacją siebie i swoich najbliższych. Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 8 lat wraz z rodzicami.
    We wtorek 12 stycznia o godz. 13.00 odbędą się na platformie zoom warsztaty POZNANIE PRZEZ EKSPERYMENTOWANIE warsztaty edukacyjno-przyrodnicze. Na warsztaty obowiązują zapisy, wstęp kosztuje 10 zł.  Na zajęciach przeprowadzimy szereg doświadczeń, dzięki którym odpowiesz nie tylko na to pytanie, ale dowiesz się także, że cukier ma wiele postaci. Sprawdzimy, które produkty zawierają ten najbardziej złożony, którego lepiej nie dodawać do herbaty. Na koniec przeprowadzimy eksperyment, pokazujący czy nasza ślina może działać jak nożyczki.
    W środę 13 stycznia w południe pojawią się SZYSZKOWE TROLLE, czyli warsztaty manualne prowadzone na zoom (wstęp 10 zł). Jak wyglądają trolle? Czy są to paskudne stworzenia ze zrogowaciałą skórą i wielkimi nosami? Czy może urocze istoty przypominające muminki? My zaproponujemy Wam takie… szyszkowe! Z pomocą materiałów znalezionych w lesie, kleju, sznurka i pomponów pokażemy Wam jak wykonać unikalnych bohaterów, z wymyślonych przez was opowieści. Ich wygląd będzie zależał tylko od Waszej nieskrępowanej fantazji!
    W czwartek od godz. 12.00 odbędą się najpierw warsztaty muzyczne, a od godz. 14.00 warsztaty edukacyjno – manualne. Wstęp 10 zł na każde, odbywać się będą na zoomie. Warsztaty KIESZONKOWE MUZEUM odbywać się będą dwa dni (czwartek i piątek) i pomogą odpowiedzieć na pytanie jak zmieścić całe muzeum w kieszeni? Czy kawałek kartonu, nożyczki, papier i flamastry mogą stworzyć mini muzeum, które z dumą będziemy mogli prezentować na domowej półce?
  • GAK Stacja Orunia zaprasza na warsztaty z rękodzieła online oraz na spacery po Oruni z przewodniczką. Wszystkie zajęcia odbywać się będą w formie transmisji na profilu fb GAK stacji orunia. Będą dostępne dla wszystkich dzieci bez zapisów.
    We wtorek 5 stycznia o godz. 11.00 odbędą się warsztaty online dla dzieci i rodziców. Tworzymy grę planszową z tego, co mamy w domu, czyli gra planszowa z recyklingu. Kolejne warsztaty recyklingowe odbędą się 12 stycznia, godz. 11:00.
    W piątek, 8 stycznia o godz. 11.00 Babcia Lucyna i wnuczki zapraszają na wernisaż i wystawa online. Lucyna Korytowska wraz z wnuczkami opowiedzą jak inspirują się nawzajem, jak wspólnie tworzą i pokażą swoje dzieła.
    Warsztaty krawieckie odbędą się 9 i 16 stycznia, o godz. 11.00. Podczas warsztatów  będzie można uszyć wymarzoną i niepowtarzalną lalę.