Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, fot. Jerzy Pinkas.JPG
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:33

Pamięć ofiar stanu wojennego

W niedzielę, 13 grudnia mija 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Aby upamiętnić ten dzień i ofiary komunistycznych represji, o godzinie 18.00 Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

Gdańsk, jako kolebka Solidarności, znalazł się w centrum wydarzeń stanu wojennego. Z powodu pandemii 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju zostanie upamiętniona w sposób symboliczny.

Tragiczne karty historii

O wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce zadecydowano w nocy z soboty na niedzielę - z 12 na 13 grudnia 1981 r. Informację o godzinie 6 rano na antenie Polskiego Radia ogłosił I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i minister obrony narodowej – gen. Wojciech Jaruzelski. Rozpoczęły się masowe aresztowania, brutalne rozbijanie strajków i demonstracji. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności.

Oficjalna propaganda tłumaczyła wprowadzenie Stanu Wojennego fatalną sytuacją gospodarczą kraju, widmem anarchii oraz wojny domowej. Faktycznie jednak była to siłowa próba zdławienia niezależnego od władzy komunistycznej ruchu Solidarności. Granice państwa zostały zamknięte, władzę w kraju przejęło wojsko, a na ulice polskich miast wyjechały czołgi. Na działaczy i sympatyków Solidarności spadły surowe represje. Polała się krew.

W sumie, w okresie obwiązywania dekretu o stanie wojennym (zniesiono go 22 lipca 1983) internowanych było ok. 10 tys. osób.  Wprowadzono liczne ograniczenia praw obywatelskich m.in. zakaz zgromadzeń i godzinę milicyjną, a także kontrolę listów i rozmów telefonicznych. Zawieszono działalność organizacji, zamknięto wiele gazet i czasopism. W wyniku tłumienia protestów represji w czasie stanu wojennego i późniejszych działań władz PRL życie straciło ponad 100 osób.

Więcej o stanie wojennym w naszym mieście można przeczytać w Gedanopedii.