Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańskie Fasady Od Nowa edycja 2019 (3)
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:25

Fasady OdNowa - edycja 2019 zakończona

Fasady OdNowa, to projekt, który wpisał się w charakter Głównego Miasta. Co roku, dzięki tej wspólnej inicjatywie władz miasta i wspólnot mieszkaniowych, kilka a nawet kilkanaście kamienic zyskiwało wyremontowane elewacje i artystyczne zdobienia. Ubiegłoroczna edycja, zakończona teraz, odbiegała już charakterem od poprzednich. Zabrakło ozdobnych elementów – taką decyzję podjął Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jednak kamienice przy ul. Straganiarskiej i Powroźniczej nad Motławą cieszą oko odmalowanymi elewacjami.

- Edycja 2019 została właśnie zakończona. Jednak zarówno w tym, jak i w przyszłym roku musieliśmy odstąpić od realizacji projektu. Efekty samego odmalowania fasad stanowczo odbiegały od zamierzonego efektu.  Niestety nie udało się nam otrzymać zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na działania artystyczne, a jedynie na odmalowanie. Jednak to właśnie warstwa artystyczna, wyjątkowe zdobienia, były ogromną wartość całego projektu. Od 2013 r. 155 kamienic zostało odremontowanych, a wiele z nich zyskało dekoracje. Mimo przerwy w realizacji kolejnych edycji, będziemy próbowali rozmawiać z konserwatorem. Nie ustaniemy w staraniach i mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć kompromis, który pozwoli wznowić projekt – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

W 2019 roku zaplanowano odnowienie fasad i dekoracje na kamienicach przy ulicy Powroźniczej od strony miasta i od strony Motławy o numerach 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22A, 22B, 24 oraz ulicy Straganiarskiej o numerach 51-52 i 53-54. I choć nie udało się wykonać artystycznego wykończenia fasad, łączna powierzchnia odmalowanych elewacji to prawie 3,5 tys. metrów kwadratowych.

Cel projektu

Odbudowane po wojennych zniszczeniach kamienice, w bardzo uproszczonej formie, bez zdobień, często w kształcie odbiegającym od przedwojennych oryginałów, nie zostały wpisane indywidualnym wpisem do wojewódzkiego rejestru zabytków. Ich mieszkańcy nie mają możliwości pozyskania środków na konserwację z urzędu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Również środki w postaci dotacji na cele związane z ociepleniem budynków i inne dotacje celowe znajdują się poza zasięgiem wspólnot mieszkaniowych. Jednocześnie z powodu złego stanu wizualnego i technicznego prywatnych kamienic cierpiał wizerunek całego Głównego Miasta, będącego jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Polsce.

Projekt Gdańskie Fasady OdNowa wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z poprawą jakości przestrzeni Głównego Miasta.W efekcie prowadzonych działań odremontowano, pomalowano i nadano dekoracje artystyczne ponad 150 elewacjom oraz wprowadzono na ulice elementy małej architektury. To radykalnie zmieniło wizerunek takich ulic jak Ogarna, Szeroka, Warzywnicza, Rybackie Pobrzeże czy Świętojańska.

Wspólny sukces

W tym roku zamiast tradycyjnego spaceru śladami projektu organizatorzy zaproponowali wirtualny spacer.

- Ten wirtualny spacer wspaniale pokazuje skalę przedsięwzięcia. Przyznam, że bardzo się cieszę, że miałam możliwość uczestniczyć w tym projekcie i mam nadzieję, że nie po raz ostatni. Myślę, że jest to odpowiednia chwila, aby złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy od powstania projektu, aż do zakończenia tej edycji przyczynili się do wspólnego sukcesu Fasad OdNowa. Fundacja Urban Forms, ASP, artyści i rzemieślnicy, wspólnoty mieszkaniowe, służby konserwatorskie, firmy budowlane, FRAG, Dział Rozwoju Przestrzeni Publicznej (GZDIZ), Gdańska Organizacja Turystyczna i wielu pracowników UMG - wszyscy byliśmy zaangażowani w ten projekt i możemy sobie tylko pogratulować wspaniałych efektów współpracy – mówi Monika Nkome-Evini, menadżer Śródmieścia.