Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie przedstawia zrzuty ekranu aplikacji Czyste miasto Gdańsk w kilku wersjach językowych.

Cyprian Maciejewski
InnoBaltica Sp. z o.o.

Data publikacji 12:30

Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk" coraz bardziej popularna. Teraz także w innych językach

Wyszukiwarka podpowiadająca, do jakiego pojemnika wrzucić dany odpad, spersonalizowany harmonogram odbiorów poszczególnych frakcji czy też informacje o objazdowych zbiórkach "gabarytów" i odpadów niebezpiecznych - m.in. to można znaleźć w udostępnionej właśnie, bezpłatnej aplikacji na smartfony Czyste Miasto Gdańsk. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, z myślą o obcokrajowcach mieszkających, pracujących czy odpoczywających w Gdańsku, wprowadził także jej wersje obcojęzyczne.

EN: Our mobile app for waste segregation has been translated! We are glad that we can invite you to download and use it. 
UA: Наш мобільний додаток для сортування відходів перекладено! Ми раді, що можемо запросити вас завантажити та використовувати його. 
RU: Переведено наше мобильное приложение по сортировке мусора! Мы рады, что можем предложить вам скачать его и использовать.

- Wszystkim nam powinno zależeć na odpowiedzialnym postępowaniu z odpadami. Nie tylko dlatego, że segregacja odpadów to także obowiązek prawny nas wszystkich. Są jednak grupy, którym z przyczyn obiektywnych trudniej dotrzeć do odpowiedniej wiedzy. Dlatego też konsekwentnie poszerzamy działania edukacyjne. - wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku. - Kolejnym krokiem w tym kierunku jest uruchomienie naszej aplikacji Czyste Miasto Gdańsk w wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Chcemy, żeby wszyscy mieszkańcy Gdańska, także cudzoziemcy, korzystali z usług jakie świadczy Miasto w ramach gospodarki odpadami komunalnymi i znali te usługi, rozumieli zasady ich organizacji. Pośrednio ułatwi to także właściwe gromadzenie i sprawny odbiór odpadów zarządcom nieruchomości czy podmiotom i osobom wynajmujących mieszkania obcokrajowcom, czy to do celów turystycznych, czy to długoterminowo - dodaje.

Aplikacja edukuje mieszkańców i "organizuje" gospodarowanie odpadami już w blisko 24 tysiącach nieruchomości, a konsekwentnie uzupełniany słownik segregacji ma już odpowiedź na 2500 haseł. W planach jest nowa strona internetowa, która będzie dostępna w kilku wersjach językowych.

Jakie możliwości daje aplikacja:

  • Wybierając lokalizację swojej nieruchomości, na bieżąco otrzymamy informacje o najbliższym terminie odbioru odpadów, miesięczny kalendarz odbiorów, terminy płatności;
  • Podpowie, kiedy jest najbliższy odbiór gabarytów, objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych;
  • Przypomni, co należy zrobić z odpadami po remoncie, a także gdzie jest w okolicy apteka przyjmująca przeterminowane leki;
  • Wpisując w panelu “Gdzie wrzucić” nazwę odpadu budzącego nasze wątpliwości, uzyskamy odpowiedź, w którym pojemniku jest jego miejsce (np. rozbita szklanka powinna trafić do kubła “resztkowego”);
  • Początkujący znajdą zaś instrukcję segregacji (co zalicza się do danego koloru pojemnika i jak postępować z odpadami nietypowymi i niebezpiecznymi);
  • Dodatkowo znajdziemy także komunikaty o bieżących wydarzeniach i tymczasowych zmianach harmonogramów związanych z świętami i dniami wolnymi.

Bezpłatna aplikacja jest dostępna w wersjach na Android (8,5 megabajta) oraz IOS (17,5 megabajta).