Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:14

Prezydent Gdańska i Minister Spraw Zagranicznych otworzyli konferencje Polska Polityka Wschodnia 2020

Polska polityka wobec Białorusi, wybory w USA a Europa Wschodnia, prawa człowieka na Wschodzie i rola Polski w tym zakresie, kwestie ekonomiczne i historyczne w relacjach polsko-ukraińskich oraz polityka wschodnia samorządu. To główne tematy tegorocznego forum Polska Polityka Wschodnia 2020.

Tym razem w wersji on-line, rozpoczęła się coroczna konferencja Polska Polityka Wschodnia. Spotkanie otworzyli m.in. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- To co pożądane w naszej polityce wschodniej, to było to co najlepiej określały postanowienia Unii Lubelskiej „wolni z wolnymi, równi z równymi”. A to co możliwe, sprowadzało się do pragmatycznej analizy tego z jakimi wektorami współczesnej polityki na wchodzie się spotykamy. Z jednej strony mamy wektor wolnościowy i tu bardzo po drodze nam z wektorem amerykańskim, który się spotyka z wektorem przeciwnym, imperialnym – rosyjskim. No i mamy też wektor chiński, a teraz pojawiał się też wektor turecki, bardzo nieprzewidywalny – powiedział Zbigniew Rau.

Polska Polityka Wschodnia to tradycyjne, doroczne spotkanie ekspertów, dziennikarzy, działaczy trzeciego sektora, samorządowców i decydentów organizowane od 16 lat i dotyczące głównych zagadnień polityki RP wobec krajów Europy Wschodniej. Głównym celem konferencji jest przeanalizowanie bieżącej sytuacji międzynarodowej i zaproponowanie rozwiązań na przyszłość. Jednym z tematów jest także polityka wschodnia samorządów.  

- To nie jest tak, że polskie miasta, czy regiony prowadza osobną politykę zagraniczną. Natomiast taka zagraniczna aktywność samorządów buduje więzi i mosty z partnerami w różnych miejscach świata, między naszymi mieszkańcami. Ważne dla nas są także wątki związane z obywatelami naszych wschodnich sąsiadów, którzy u nas pracują i żyją. Wszyscy staramy się dzisiaj także pomóc Białorusinom. Zarówno tym mieszkającym już w naszych miastach, ale także tym, którzy muszą uciekać w obawie przed reżimem Łukaszenki – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ważnym punktem tegorocznej edycji będzie debata dotycząca wyobrażeń na temat Wschodu w Polsce, Ukrainie i Białorusi.