Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:31

Odpalamy Święta w Gdańsku

Gdańsk stroi się na Święta! W sobotę, 5 grudnia, w czterech lokalizacjach: na Targu Węglowym, Placu Kobzdeja, w Parku Oliwskim i Parku Reagana staną świąteczne iluminacje i dekoracje, które będzie można podziwiać w czasie spacerów – pamiętając oczywiście o zachowaniu zalecanego dystansu. Partnerem gdańskich iluminacji w tym roku jest SAUR Neptun Gdańsk.

- Czeka nas także nowość: na Targu Węglowym, na którym w tym roku nie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, zostanie rozpostarte niebo. Inne atrakcje będą miały miejsce w Parku Oruńskim, Parku Reagana i Parku Oliwskim. Świąteczne iluminacje uruchamiamy 5 grudnia, czyli dzień przed przybyciem świętego Mikołaja, którego jednak w tym roku nie powitamy tradycyjnie na Długim Targu. 4 grudnia rozpoczną już natomiast działalność budki gastronomiczne i Gdański Szlak Kulinarny. Kontynuujemy choinki dzielnicowe, które są piękną i długą tradycją. Choinka stanęła już na Oruni, na Biskupiej Górce, w Osowej, nowością będą choinki na Jasieniu i w Pieckach-Migowie. W sumie znajdą się one w ośmiu miejscach, w tym także w Sobieszewie i Nowym Porcie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Iluminacja w Parku Reagana będzie o wymiarach 75 m. długości i  11 m. wysokości, taka sama jak w latach ubiegłych w Parku Oliwskim.

Szlak Kulinarny

Nowością w tym roku będzie Gdański Szlak Kulinarny na ulicach Głównego Miasta – to miejsca, w których staną kioski gastronomiczne. Jest to jeden z elementów wsparcia dla branży restauracyjnej.

- Wraz z gdańskimi restauratorami zachęcamy do wyjścia na spacer na Główne Miasto, gdzie będziemy mogli choć trochę posmakować zapachów i aromatów zbliżających się świąt. 25 restauratorów odpowiedziało na naszą propozycję, postawienia budek w różnych częściach Głównego Miasta, w ramach których będzie dostępna drobna gastronomia na wynos i będzie można zasmakować świąt. Ruszamy od najbliższego tygodnia. Budki będą stawiane w różnych miejscach, żeby nie dochodziło kumulacji osób, bo przede wszystkim liczy się nasze zdrowie. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznego i nośmy maseczki - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Miasto w odświętnym wydaniu

Jedną z atrakcji na Targu Węglowym będzie baldachim świetlny przygotowany przez firmę CD Lighting we współpracy z MTG. To projekt liczący, prawie 5 000 metrów bieżących instalacji oraz około 20 000 świetlnych punktów LED, które w tym roku stworzą razem spektakularne świetlne niebo. Jarmarkowej Bramy będą z kolei pilnować dwumetrowe strażnice z żołnierzami garnizonu gdańskiego: sierżant, muszkieter i kanonier. Są to postaci Garnizonu Królewskiego Miasta Gdańsk z lat 1736 – 1793, z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Jarmark Bożonarodzeniowy online

- Nie możemy organizować z tym roku Jarmarku Bożonarodzeniowego w tradycyjnej formie, ale atmosferę Świąt chcemy dalej przywoływać. Z tego powodu, biorąc także pod uwagę cele społeczne, proponujemy namiastkę – choć nowoczesną i zdalną – jarmarku świątecznego, czyli Gdański Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy. Strona internetowa już działa pod adresem www.bozonarodzeniowy.gda.pl i przez te pierwsze dni odwiedziło ją już 120 tysięcy osób – mówił Paweł Orłowski, wiceprezes MTG SA.

Wszystkie iluminacje będzie można obserwować do 2 lutego, w godz. 16.00 – 23.00.

Wigilia dla potrzebujących

W wigilijny wieczór gdańscy restauratorzy, jak co roku, zorganizują posiłki dla najbardziej potrzebujących. W tym roku, z uwagi na okres pandemii, wszystko zostanie przygotowane w formie paczek.

- Jako restauratorzy gdańscy, członkowie Polskiej Izby Restauratorów i Hotelarzy wciąż staramy się pomagać potrzebującym. Nasze hasło to „nikt nie jest za biedny, by pomóc drugiemu i nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka”. Nasze działania prowadziliśmy już na Wielkanoc. Wszystkim nam wówczas było lżej na duszy, gdy mogliśmy pomóc - mówił Piotr Dzik, restaurator i gdański radny.

Prezydent Gdańska poinformowała również o przygotowywanej atrakcji na Sylwestra. Budynek Zieleniaka zyska wyjątkową iluminację podczas ostatniej nocy 2020 roku.