Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Agnieszka Kochanowska
Miejski Teatr Miniatura

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:08

Poznaj Biografie Gdańskie w ramach Dni Mniejszości Narodowych

Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych, to wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska. Przed nami XVII edycja festiwalu, a w programie spektakl muzyczny „Z czego jesteśmy ulepieni” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej i prezentacje artystyczne ukazujące bogactwo i różnorodność mniejszości narodowych i etnicznych w naszym mieście. Wydarzenia w ramach festiwalu będą transmitowane online 28 i 29 listopada oraz 15 grudnia w mediach społecznościowych Teatru Miniatura.

Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, a dla gdańszczan do zapoznania się z ich kulturą. W programie XVII edycji wydarzenia 28 i 29 listopada znajdą się różnorodne prezentacje – koncerty muzyczne, kabaret żydowski, a nawet pokaz tańca brzucha w wykonaniu nagradzanych profesjonalistek. Wszystkie będą streamowane na żywo z głównej sceny Teatru Miniatura i będzie je można obejrzeć na Facebooku i You Tubie Teatru Miniatura. Spotkania z kulturą mniejszości poprowadzi Małgorzata Żerwe, dziennikarka radiowa, publicystka i artystka wizualna, a rozmowy z przedstawicielami mniejszości Anna Sobecka, autorka książki „Kalejdoskop. Spotkania z mniejszościami narodowymi”, dziennikarka i publicystka, tłumaczka literatury białoruskiej, przede wszystkim prozy i literatury faktu.

Z czego jesteśmy ulepieni - spektakl muzyczny

15 grudnia w ramach Aneksu do głównego programu odbędzie się premiera przygotowanego specjalnie na tę edycję spektaklu muzycznego „Z czego jesteśmy ulepieni” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej z udziałem aktorów Teatru Miniatura. Artyści odwołają się do biografii osób związanych z Gdańskiem, m.in. cudem ocalonego od śmierci w falach Bałtyku Ruperta Neudecka, niesłusznie zapomnianej wileńskiej pisarki Róży Ostrowskiej czy trochę kontrowersyjnej porucznik Dżennet Dżabagi-Skibińskiej. Będzie też można usłyszeć wypowiedzi nowych gdańszczan, którzy przybyli z różnych krajów i współtworzą współczesny Gdańsk.

Wielokulturowy Gdańsk

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. małych ojczyzn, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci – wszyscy trwale wpłynęli na to, jaki Gdańsk jest dzisiaj. Po II wojnie światowej do wyzwolonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Do tej pory Teatr Miniatura gościł Biografie Gdańskie, a w tym roku organizuje je we współpracy z Miastem Gdańsk oraz Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce oraz oddziałami gdańskimi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

Program wydarzenia

Sobota, 28 listopada 2020, 16.00–18.30

Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych
Streaming online na FB i YT Teatru Miniatura

Białoruskie Towarzystwo Kulturalne CHATKA - Koncert zespołu rodzinnego Triada

Zespół tworzą trzy siostry wraz z dziećmi. Wykonują a cappella muzykę sakralną, a także pieśni w językach białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim, zasłyszane od mamy i babci, tradycyjny folklor podlaskich śpiewaczek. Pieśni w ich wykonaniu to autentyczny folklor w opracowaniu na trzy żeńskie młode głosy. Triada ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród, m.in. jest wielokrotną laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku oraz zdobywczynią Grand Prix na Festiwalu Piosenki Ukraińskiej Z Podlaskiej Krynicy.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce | Oddział w Gdańsku - Cymes – kabaret żydowski

Aktorzy Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie – Centrum Kultury Jidysz w składzie: Teresa Wrońska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski wystąpią z programem kabaretu żydowskiego. Teatr Żydowski ma w swoim repertuarze przedstawienia w językach jidysz i polskim. Jest jedynym współcześnie działającym teatrem żydowskim w Polsce i jednym z dwóch w Europie (obok Państwowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie) stałym teatrem wystawiającym sztuki w języku jidysz.

Stowarzyszenie Litwinów w Polsce | Odział Gdańsk - Koncert Kapeli Klumpė

Kapela Klumpė działa od 1966 roku, liczy 17 członków, ma dwóch kierowników, którzy przyjeżdżają na próby z Litwy – są to Artūras Pečkaitis i Arūnas Lekešys. Zespół prowadzi aktywną działalność kulturalną, prezentując rocznie około 20 koncertów w Polsce i na Litwie. Dwukrotnie brał udział w Przeglądzie Muzyki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą. W 1998 roku odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W latach 2003 i 2009 uczestniczył w Święcie Pieśni i Tańca w Wilnie. W 1998 roku w konkursie kapel na Litwie zajął I miejsce. W 2005 roku w konkursie Kapel Ludowych Litwy zajął II miejsce.

Niedziela, 29 listopada 2020, 16.00–18.30

Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych
Streaming online na FB i YT Teatru Miniatura

Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku - Koncert zespołu Groß Tuchen

Zespół Groß Tuchen jest zespołem Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, oddziału terenowego w Tuchomiu mocno związanego z kulturą Pomorza Wschodniego, czyli tzw. Niemieckich Kaszub. Od ponad dziesięciu lat Groß Tuchen poprzez swoją muzykę zapoznaje słuchaczy z folklorem tzw. pogranicza niemiecko-kaszubskiego.

Związek Ukraińców w Polsce | Oddział Pomorski - Koncert zespołu Słowiańska Dusza

Słowiańska Dusza to zespół międzynarodowy polsko-ukraińsko-białoruski, w którym rozbrzmiewa fortepian, skrzypce, akordeon, kontrabas i perkusja. Chociaż członkowie zespołu pochodzą z Ukrainy, Polski i Białorusi, łączą ich wspólne słowiańskie korzenie i radość obcowania z piękną muzyką. Wykonują piosenki folkowe oparte na tradycyjnych pieśniach ludowych polskich, ukraińskich, rosyjskich i białoruskich. W repertuarze są także ballady bardów rosyjskich: Władimira Wysockiego, Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej, szlagiery z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa m.in. Mariana Hemara, Henryka Warsa i Andrzeja Własta oraz utwory autorskie. Podczas Biografii Gdańskich zespół zaprezentuje pieśni ukraińskie.

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku - Pokaz Oriental Stars Belly Dance

Oriental Stars to grupa taneczna specjalizująca się w tańcu brzucha. Jej członkinie mają za sobą szereg występów w Polsce i za granicą oraz kontrakty taneczne na Bliskim Wschodzie, USA czy w Chinach. Są to profesjonalnie tancerki, instruktorki, laureatki międzynarodowych konkursów m.in. Nagrody publiczności podczas Bellydancer of The Universe 2016 w USA, Pucharu Świata Bellydance 2012, Mistrzostw Europy Wschodniej 2016, Miss Belly Dance Poland 2013, Mistrzostw Polski 2015 i innych konkursów we Włoszech, Niemczech i Czechach. Grupa w repertuarze ma zarówno tradycyjny taniec arabski, tańce folklorystyczne, jak i tańce z rekwizytami takimi jak wachlarze jedwabne, miecz, skrzydła czy świecznik.

Aneks: Z czego jesteśmy ulepieni – spektakl muzyczny

Wtorek, 15 grudnia 2020, FB: godz. 19.00, YT: godz. 20.30
Premiera spektaklu muzycznego na FB i YT Teatru Miniatura

  • reżyseria: Agnieszka Płoszajska
  • muzyka: Krzysztof Wojciechowski
  • scenariusz: Pola Sobaś-Mikołajczyk
  • obsada: Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Majok, Jadwiga Sankowska, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński, Magdalena Żulińska

Jak pokazać fenomen wielokulturowości Gdańska? Postanowiliśmy opowiedzieć miejscowe życiorysy tak nieprawdopodobne, jak tylko prawda być może. Będzie wśród nich m.in. historia cudem ocalonego od śmierci w falach Bałtyku Ruperta Neudecka, niesłusznie zapomnianej wileńskiej tekściarki Róży Ostrowskiej czy trochę kontrowersyjnej porucznik Dżennet Dżabagi-Skibińskiej. A że jesteśmy ulepieni nie tylko z wielkich historii, ale również ze wspólnej codzienności, zdradzimy tatarski sekret na najpyszniejsze kołduny świata, zaśpiewamy pieśni sąsiadów i posłuchamy współczesnych gdańszczan różnych narodowości.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Teatru Miniatura

Streem wydarzeń będzie dostępny na: