Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Grafika promująca 24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, żółte tło i niebiesko-błękitne fale układające się w formy przypominające twarze z profilu.
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:14

Spotkanie z Szekspirem online - rusza 24. Festiwal Szekspirowski

Shakestream – tak organizatorzy określają transmisje online 24. Festiwalu Szekspirowskiego, który w dniach 20-28 listopada odbędzie się w sieci. Spektakle można oglądać bezpłatnie, na platformie VOD Teatru.

Mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią, organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego kontynuują wieloletnią tradycję. Doroczne święto teatru i Szekspira odbędzie się również w tym roku.
Przed nami 10 dni pełnych spektakli i performansów, a w progamie 18 produkcji z całego świata. Znaczna część wydarzeń będzie transmitowana na żywo m.in. z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub innych scen zaproszonych na Festiwal teatrów. Pozostała część spektakli udostępniana będzie w formie zarejestrowanych wcześniej nagrań. Festiwal został podzielony na nurt główny i SzekspirOFF Prezentacje - wydarzenia artystyczne, które startują w konkursie o główną nagrodę. Laureatów konkursu poznamy podczas transmisji gali - 28 listopada, o godz. 17.00. 

SzekspirOFF 2020 jest częścią projektu „Shaking the Walls” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej - Kreatywna Europa. Celem projektu „Shaking the Walls” jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic – fizycznych bądź metaforycznych – wszystkiego, co oddziela ludzi od siebie, zarówno jednostki, jak i grupy społeczne bądź etniczne, a także narody i kraje.

Wszystkie spektakle i wydarzenia Festiwalu będą dostępne platformie VOD Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Aby obejrzeć transmisję wymagana jest rejestracja. Należy też pamiętać, że każdy ze spektakli ma odrębne godziny transmisji i nie są one dostępne przez cały okres trwania Festiwalu. Po wszystkich spektaklach nurtu głównego, prezentowanych o godz. 19.00 zaplanowano spotkania z twórcami.

Program 24. Festiwalu Szekspirowskiego

20 listopada 

  • 19.00 - Otwarcie Festiwalu – słowo od Jerzego Limona, dyrektora artystycznego 
  • 19:15 - „Henryk V”, realizacja video, reż. Vita Maria Drygas, z udziałem: Piotra Fronczewskiego, Grzegorza Damięckiego, Marcina Rogacewicza, 56 min, Nurt główny
  • 21.00 – „stormy protest song”, Monster Hurricane Wihajster, 35 min, 16+, SzekspirOFF Prezentacje

21 listopada

  • 17.00 - „I come to you river. Ophelia fractured”, Studio Kokyu, 70 min, 15+, grany w języku angielskim, SzekspirOFF Prezentacje
  • 19.00 - „Hamlet”, reż. Bartosz Szydłowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 120 min, Nurt główny

22 listopada

  • 17.00 - „Glorious Summer”, Helena Ganjalyan & Bartosz Szpak, SzekspirOFF Produkcje, live-streaming z Klubu Żak
  • 19.00 - „Wyspa”, reż. Piotr Cieplak, Teatr Pantomimy we Wrocławiu, 60 min, 12+, Nurt główny, live-streaming z GTS

23 listopada

  • 17.00 - „Otello tonight!”, Teatr Przedmieście, 75 min, SzekspirOFF Prezentacje
  • 19.00 - „Nazwisko”, Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód / Paulina Prokopiuk, Nadia Kraińska, 70 min, SzekspirOFF Prezentacje

24 listopada

  • 17.00 - „Po Otellu”, Teatr Strefa Otwarta, 60 min, 15+, SzekspirOFF Prezentacje
  • 19.00 - „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, reż. Damian Josef Neć; Teatr Żydowski w Warszawie, 75 min, Nurt główny, live-streaming z GTS

25 listopada

  • 17.00 - „Tefilin”, Bartłomiej Gąsior, 30 min, 18+, SzekspirOFF Prezentacje
  • 19.00 - „Hamlet”, koncepcja i choreografia: Walter Matteini & Ina Broeckx, ImPerfect Dancers, Włochy, 75 min, Nurt główny, live-streaming z Pizy

26 listopada

  • 17.00 - „Aktorzy przyjechali”, Wiesław Cichy i Marek Kocot, 70 min, SzekspirOFF Prezentacje
  • 19.00 - „Epitafium Błazna”, Kolektyw Kejos, SzekspirOFF Produkcje, live-streaming z GTS

27 listopada

  • 17.00 - „Shake Fear | Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania, Nurt główny, rejestracja spektaklu z Klubu Protokultura
  • 19.00 - „Burza”, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa – pokaz gościnny, płatny, bilety dostępne na platformie TR Warszawa – UWAGA, prezentacja spektaklu do potwierdzenia do dnia 20 listopada

28 listopada

  • 17.00 - Ogłoszenie werdyktu w Konkursie SzekspirOFF Prezentacje - przyznanie nagrody publiczności i nagrody „Shaking the Walls”
  • 19.00 - „Król Lear”, reż. Anna Augustynowicz, koprodukcja Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, 2 h, Nurt główny, live-streaming z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy

29 listopada

Wydarzenie towarzyszące prezentowane w ramach projektu Shaking the Walls:

  • 18.00 – „Suss!”, reż. Charlotte Böving, RaTaTam, Islandia – po spektaklu odbędzie się dyskusja z twórcami na temat praw kobiet i przemocy domowej.

Spektakl „SUSS!” powstał na bazie wywiadów z ofiarami i sprawcami przemocy domowej (nagrano ok 200 godzin materiału). Przedstawienie ma charakter edukacyjny, służy wprowadzeniu tematu przemocy domowej i praw kobiet do debaty publicznej. Spektakl, wystawiany w całej Islandii i poza granicami, za każdym razem jest przyczynkiem do dyskusji o podejmowanych w nim problemach z udziałem specjalistów, psychologów i artystów.
Nagrania wideo spektakli nurtu SzekspirOFF dostępne będą przez 48 godzin, począwszy od godziny startu wskazanej w programie.

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. 
Nurtem alternatywnym festiwalu jest SzekspirOFF, który odbywa się w formule konkursowej i skierowany jest do młodych twórców, którzy, zainspirowani Szekspirem, tworzą spektakle, wydarzenia multimedialne, muzyczne i taneczne oraz interdyscyplinarne. 

Szczegółowy program wraz z opisami wydarzeń znajduje się w załączeniu. 

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość dokonania zmian w programie.