Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Wizualizacja zagospodarowania terenu wokół ERGO ARENY. Na planszy widać korty tenisowe, boiska, budynki usługowe. Widok nocny.
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:49

Zagospodarowanie terenów wokół ERGO ARENY – stworzenie przestrzeni czasu wolnego dla mieszkańców Gdańska i Sopotu

ERGO ARENA - hala i tereny wokół niej położone są na styku Gdańska i Sopotu. Chcąc jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce, przygotowano koncepcję zagospodarowania, która umożliwi rozbudowę infrastruktury sportowej, treningowej i rekreacyjnej. W tym miejscu będzie mógł pojawić się hotel, restauracje, a także przestrzeń do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Prace prowadzone są przy ścisłej współpracy władz obu miast.

W poniedziałek, 16 listopada Magdalena Sekuła, prezes spółki Hala Gdańsk-Sopot, Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska i Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu, wspólnie przedstawili plan zagospodarowanie przestrzennego dla terenów wokół hali. Celem stworzenia planów jest umożliwienie realizacji polityki miast w zakresie rozwoju usług związanych z działalnością hali widowiskowo-sportowej, wzmocnienie jej wielofunkcyjności. Takie działania wpisują się w tzw. przemysł czasu wolnego.

- Aż trudno uwierzyć, ale minęło już 10 lat od momentu, kiedy obiekt został otwarty. Myślę, że na stałe wpisał się w krajobraz, ale i w kalendarz imprez, które odbywały się na granicy Gdańska i Sopotu. Byliśmy świadkami największych imprez sportowych, ale również gościliśmy największe gwiazdy muzyki. Odbyło się też wiele imprez o charakterze społecznym. Cztery miliony osób, które nas odwiedziły przez ten czas, utwierdzają nas w przekonaniu, że projekt jest doby, że służy lokalnej społeczności. Jesteśmy przekonani, że możemy go dalej rozwijać. Dzięki poparciu Gdańska i Sopotu i dzięki pracy wielu osób z obu urzędów udało nam się przygotować plany. Jestem przekonana, że będą one spełniać oczekiwania zarówno mieszkańców i turystów, jak i naszych partnerów biznesowych oraz gości odwiedzających ERGO ARENA – mówiła podczas konferencji Magdalena Sekuła prezes spółki Hala Gdańsk – Sopot, operatora Ergo Areny.

Granice planów miejscowych
W lipcu 2019 r. Sopot i Gdańsk podpisały porozumienie o współpracy przy przygotowaniu wspólnej i spójnej wizji na zagospodarowanie terenów wokół hali. Stworzenie dwóch planów miejscowych. Oba miasta podjęły uchwały w sprawie przystąpienia do planów w 2019 r. Granicami planów objęto: budynek hali widowiskowo-sportowej z całym zapleczem technicznym i parkingowym oraz Placem Dwóch Miast, a także fragment ul. Łokietka, fragment ronda Dwóch Miast, łącznik drogowy z pasem zieleni nieurządzonej w granicach Sopotu i niezagospodarowane tereny w graniach Gdańska. Na części obszaru obowiązują plany miejscowe (7 w Sopocie i 2 w Gdańsku), których ustalenia na większości terenów przewidują funkcje usługowe związane ze sportem, rekreacją, kulturą, lecznictwem uzdrowiskowym oraz parkingami. Po raz pierwszy od powołania Biura Rozwoju Gdańska w 1999 r. biuro współtworzy plan miejscowy dla innego miasta niż Gdańsk.


Sport, rekreacja i czas wolny
- ERGO ARENA to miejsce wyjątkowe, położone na terenie dwóch miast. Plan miejscowy, o którym dziś opowiadamy to również wyjątkowy plan, bo będzie uchwalany przez dwie Rady Miasta – Gdańska i Sopotu. Niestety w obecnym czasie, kiedy w hali nie mogą odbywać się duże imprezy, ponieważ sytuacja sanitarno-epidemiologiczna nam na to nie pozwala, tym bardziej chcemy dywersyfikować działania na tym terenie i wykorzystać go w sposób szerszy. O tym planie mówimy na bardzo wczesnym etapie, bo to plan ważny. Przewidujemy tu dodatkowe funkcje sportowe i rekreacyjne. W tym miejscu może pojawić się hotel, gdzie będą funkcje sportowe, treningowe, rekreacyjne, ale planujemy też pierzeję usługową, która połączy mieszkańców Gdańska i Sopotu. Chcemy zaoferować mieszkańcom tych terenów restauracje, miejsca spotkań, przestrzeń do wypoczynku i spędzania czasu wolnego – tak do planów odniósł się Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
Koncepcje planów miejscowych umożliwiają dalszy rozwój usług związanych z działalnością hali i podniesieniem jakości funkcjonalno-użytkowej całego obszaru. W tym celu rozszerzono ofertę programową w zakresie usług związanych ze sportem, kulturą i rekreacją, wypoczynkiem i turystyką mogą tam powstać: hotele, mniejsze sale treningowe, lodowisko, basen, kino itp. Projekt umożliwia również rozbudowę hali o część wejściową. Wskazano również tereny pod realizację miejskich terenów zielonych z zagospodarowaniem sportowo-rekreacyjnym na powietrzu np.: siłownie terenowe, place zabaw, boiska i place sportowo-rekreacyjne dla młodzieży i dzieci. Jest to odpowiedź na liczne wnioski mieszkańców z pobliskich osiedli mieszkaniowych.
- Każdy jubileusz to czas podsumowań, podziękowań i planów na przyszłość. ERGO ARENA wpisała się na stałe w przestrzeń publiczną Trójmiasta, całej metropolii, ale także całego regionu tej części Polski. Idziemy do przodu — musimy się zmieniać. Chcemy optymalnie wykorzystać przestrzeń przy hali. Mówiąc o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, mamy na myśli również wykorzystanie dachów. Tak chcemy projektować nowe budynki, aby na dachach móc lokalizować obiekty sportowe, boiska oraz panele fotowoltaiczne, po to, aby jeszcze bardziej dostosować się do wymagań klimatycznych. Trójmiasto jest jedną z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku letniego w Polsce. W lipcu i w sierpniu spotykamy tu setki tysięcy turystów z całego świata. Ta tendencja zmienia się 1 września i trwa do końca maja. Dlatego zależy nam na uatrakcyjnieniu przestrzeni, stworzeniu nowych funkcji – funkcji rekreacyjnych i czasu wolnego. Chcemy być jeszcze bardziej atrakcyjni dla szerokiej masy turystów, którzy nas odwiedzają. Zależy nam też, aby powstała tu wysokiej klasy architektura. Dlatego w założeniach planistycznych mówimy o konkursie architektonicznym. Mówimy o tym, żeby elewacje, które powstaną, były elewacjami eksponowanymi – powiedział Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Założenia kompozycyjne nowej zabudowy
W bezpośrednim sąsiedztwie hali dopuszczono zabudowę do wysokości nie wyższej niż budynek istniejącej hali tj. poniżej 32 m, od strony Osiedla Młodych na Żabiance. Zabudowa została ukształtowana stopniowo od 12m poprzez 16m aż do 20 m. Pomiędzy jednym zespołem zabudowy a drugim znalazła się otwarta przestrzeń, na której może powstać terenowe zagospodarowanie sportowo – rekreacyjne, plac miejski czy teren zieleni miejskiej. Wprowadzono również liczne ciągi piesze i pieszo-rowerowe zachowując ciągłość powiazań pieszo-rowerowych. Nowe zagospodarowanie wymaga likwidacji obecnych parkingów terenowych. Nowe parkingi powstaną jako podziemne pod budynkami pod placem oraz jako wolnostojący budynek. Nową zabudowę ukształtowano w taki sposób, aby zachować otwarcia widokowe na istniejącą halę widowiskowo-sportową. W planie pojawiło się szereg regulacji związanych z estetyką obiektów, jak i zabezpieczeniem usług dla mieszkańców w parterach budynków od strony ulic i przestrzeni publicznych. W najbliższym sąsiedztwie istniejących bloków od strony Żabianki zaprojektowano zieleń urządzoną. Do planu wprowadzono obowiązek realizacji konkursu urbanistyczno-architektonicznego na zagospodarowanie terenu, aby wybrać najlepsze rozwiązania przestrzenne i najciekawszą ofertę sportowo-rekreacyjną.

- Dwa plany miejscowe zostały sporządzone na podstawie wspólnej wizji Biura Rozwoju Gdańska i Urzędu Miasta w Sopocie. Te koncepcje umożliwiają rozwój hali. Chcemy, aby powstały tu funkcje rekreacyjne, sportowe i usługowe. W procedurze planistycznej zakończył się ważny etap. Domknęliśmy koncepcję na tyle, aby móc powiedzieć, w jakim kierunku hala będzie się rozwijała. Tworzymy tu zielony ring, wskazujemy na miejsca, gdzie będą usługi. Zastosowane zostały powiązania ciągów pieszo-rowerowych łączących Sopot i Gdańsk, a nowa kubatura wpisuje się w otoczenie, nie zaburzając bryły i widoku na istniejącą już halę – poinformowała Dorota Kucharczak, kierownik zespołu urbanistycznego Oliwa z Biura Rozwoju Gdańska.


Procedowanie planów
Obecny etap procedury planistycznej to prezentacja koncepcji zagospodarowania radnym miejskim i radnym dzielnicowym na posiedzeniach komisji rady miasta zarówno w Sopocie, jak i w Gdańsku.