Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 17:49
Apel prezydentów miast w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Prezydenci i burmistrzowie polskich i zagranicznych miast wystąpili ze wspólnym apelem solidaryzując się ze wszystkimi dyskryminowanymi i wykluczonymi i przypominając, jaką rolę i znaczenie ma tolerancja w życiu małych ojczyzn. W Gdańsku, z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, na tęczowo zostanie podświetlony Nowy Ratusz - siedziba Rady Miasta.
We wspólnych tegorocznych obchodach biorą udział m.in. członkowie Unii Metropolii Polskich im. P. Adamowicza oraz samorządy ze Związku Miast Polskich. Do akcji włączyły się także liczne miasta z zagranicy - Düsseldorf, Praga, Budapeszt, Bratysława, Madryt, Kopenhaga, Florencja, Gandawa, Birmingham i Reykjavik.
- Zabieramy w tej sprawie głos, żeby okazać solidarność z wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych. – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W piątek, 13 listopada prezydenci polskich i zagranicznych miast wystosowali specjalny apel w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji wobec mniejszości i dyskryminowanych grup. W oficjalnym piśmie, jego autorzy przytaczają także fragment Deklaracji na Temat Zasad Tolerancji, pod którą podpisały się kraje członkowskie UNESCO ustanawiając to międzynarodowe święto:
Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.
Władze Gdańska także aktywnie uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Podkreślają tym samym, że solidarność, wsparcie słabszych i wykluczonych oraz tolerancja jest na stałe wpisana w DNA naszego Miasta.
- Jestem dumna z mojego miasta, z gdańszczanek i gdańszczan, że dla wielu jesteśmy symbolem i przykładem tolerancji. Historycznie i mentalnie uwarunkowana otwartość na różnice sprawia, że potrafimy czerpać z różnorodności i budować na jej fundamentach. Tolerancja to poszanowanie prawa do życia innych według ich własnych potrzeb, ich patrzenia na świat i sposobu na życie, funkcjonowania w zgodzie z własnymi przekonaniami ale bez szkody dla innych. - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
W poniedziałek, 16 listopada, o godzinie 16.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji siedziba Rady Miasta zostanie podświetlona tęczowymi barwami. Do iluminacji zostanie wykorzystany jeden z najlepszych dostępnych video projektorów na rynku. Źródło światła w projektorze, zamiast tradycyjnej lampy, zastąpiono laserem fosforowym gwarantującym bardzo nasycone i głębokie kolory.