Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:42
Gdańskie obchody Dnia Niepodległości
W tym roku, z powodu pandemii, Gdańsk uczci Narodowe Święto Niepodległości w zmienionej formie. Zabraknie barwnej Parady, ale na gdańszczan i gdańszczanki czekają inne atrakcje. W planach m.in. wystawa fotografii, uroczyste wciągnięcie państwowej flagi na maszt, salwa armatnia i liczne koncerty transmitowane online na portalu gdansk.pl.
Gdańska Parada Niepodległości była pierwszą i jest jedną z największych manifestacji patriotycznych organizowanych w dniu 11 listopada w Polsce. Opiera się na inicjatywie setek organizacji społecznych, szkół, klubów i grup przyjaciół. W tym roku, z powodu pandemicznych obostrzeń, wydarzenie nie może się odbyć. Stowarzyszenie SUM, które od 2003 roku przygotowuje Paradę Niepodległości w Gdańsku planuje z tej okazji organizację wystawy fotograficznej, ukazującej Paradę od pierwszych początku, aż do roku 2019. Wystawa przybliży także historię pomnika Jana III Sobieskiego oraz jego znaczenie dla gdańszczanek i gdańszczan.
Plansze ze zdjęciami będą wystawione w miejscu, gdzie zwykle zaczynała się uroczysta Parada Niepodległości - na placu przy ul. Podwale Staromiejskie, przy pomniku Tym co za polskość Gdańska oraz dodatkowo, w okolicach pomnika Jana III Sobieskiego. Wystawa będzie dostępna od 11 do 30 listopada, a wydłużony jej czas trwania umożliwi obejrzenie zdjęć wszystkim zainteresowanym z zachowaniem środków bezpieczeństwa, bez ryzyka nadmiernego gromadzenia się.
W dniach 11-30 listopada zostanie również uruchomione specjalne radio na falach UKF 91.30 MHz, gdzie będzie emitowana okolicznościowa audycja radiowa poświęcona historii gdańskich obchodów Dnia Niepodległości.
Wystawę będzie można obejrzeć, a programu wysłuchać także na stronie www.paradaniepodleglosci.pl.
Obchody na Górze Gradowej
Dzień Niepodległości w Gdańsku uczci wciągnięcie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. Podczas symbolicznych uroczystości planowana jest także salwa honorowa z repliki armaty Elżbieta. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu i trębaczy. W uroczystościach weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Syboliczne obchody Dnia Niepodległości na Górze Gradowej od godziny 10.30 będzie transmitował portal gdansk.pl.
Tego dnia, w samo południe, zabiją serca dzwonów Bazyliki Mariackiej i kościoła św. Katarzyny. Na godzinę 12.00 planowana jest także uroczysta msza w Bazylice Mariackiej.
Tego i w kolejnych dniach nie zabraknie także złożenia kwiatów w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości.
Barwy biało-czerwone
Miasto ozdobią kotyliony w narodowych barwach. Ozdobiona zostanie m.in. kładka nad Motławą prowadząca na Wyspę Oławiankę, zieleń na Placu Kobzdeja czy latarnie na Długim Targu. Biało-Czerwone barwy umieszczone zostaną także na przedprożach Ratusza Głównego Miasta, budynku Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Swoje kotyliony zyskają gdańskie pomniki; Jana III Sobieskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Kotylion zawiśnie także na ogrodzeniu fontanny Neptuna.
Wszystkie gdańszczanki i gdańszczan zachęcamy do przystrojenia swoich balkonów i okien w Biało-Czerwone barwy.
Niepodlegość uczci muzyka
W środę, o godzinie 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią carillony. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska wykona pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki polskiej i gdańskiej. Nie zabraknie też Mazurka Dąbrowskiego, hymnu narodowego.
O godzinie 18.00 na portalu gdansk.pl transmitowany będzie Koncert Weterana w wykonaniu Cappelli Gedanensis i Bałtyckiej Filharmonii Młodych. Utwory muzyczne będą przeplatane m.in. wystąpieniami kombatantów.
Capella Gedanensis powróci jeszcze tego dnia w koncercie transmitowanym na portalu gdansk.pl o godzinie 20.00. W repertuarze pieśni patriotyczne.
Wspóne śpiewanie z artystami umożliwia w tym roku Hevelianum, które przygotowało i udostępniło "Śpiewnik Pieśni Patriotycznych". Gotowy do wydruku śpiewnik dostępny jest na stronie Hevelianum.
Tegoroczne uroczystości z okazji Dnia Niepodległości współogranizują: