Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie przedstawia ręcznie, pięknie kaligrafowane życzenia na beżowym pergaminie. Na górze znajduje się herb Gdańska. Życzenia są w języku hiszpańskim.
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 08:49

Urodzinowe życzenia dla księżniczki Asturii od prezydent Gdańska

Myślimy o Tobie z życzliwością, wdzięcznością i życzymy wielu sił w staniu na straży świata opartego na wartościach” – to część życzeń, które Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska złożyła księżniczce Asturii, Eleonorze, z okazji jej 15. urodzin. Powstał także wyjątkowy, urodzinowy film.

Księżniczka Asturii, Leonor de Todos los Santos de Borbón y Ortiz urodziła się 31 października 2005 roku w Madrycie. Jest najstarszą córką króla Hiszpaniii - Filipa IV, następczynią tronu. Jej tytułem nazwane są nagrody przyznawane w Hiszpanii osobom, organizacjom i innym jednostkom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. Prezentem z okazji 15. urodzin księżniczki jest film, który poza życzeniami prezentuje, na co zostanie przeznaczona nagroda, którą otrzymało miasto. Księżniczka Eleonora od prezydent Gdańska otrzymała także kaligrafowane życzenia w eleganckiej oprawie.

Nagroda Księżniczki Asturii, zwana także hiszpańskim Noblem, przyznawana jest co roku w ośmiu kategoriach. W 2019 roku w kategorii „Zgoda” otrzymał ją Gdańsk. Jury w swojej argumentacji uznało, że przeszłość i teraźniejszość w naszym mieście, to wrażliwość na solidarność, obronę wolności, praw człowieka oraz ochronę pokoju. Nagrodę podczas uroczystej gali w znajdującym się hiszpańskim regionie Asturia Ovideo odebrała w październiku ubiegłego roku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na Nagrodę Księżniczki Asturii składa się ręcznie zdobiony dyplom, statuetka zaprojektowana przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró i nagroda pieniężna. 50 tysięcy euro będące częścią Nagrody trafi do Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jest już tam pamiątkowa statuetka.

Początki Biblioteki Gdańskiej PAN sięgają 1596 roku. Instytucja w zbiorach ma ponad milion pozycji, w tym unikaty, takie jak średniowieczne rękopisy, dzieła wielkich astronomów, Mikołaja Kopernika, czy gdańszczanina Jana Heweliusza czy wreszcie wyjątkową kolekcję dawnych atlasów morskich. Zgromadzony tam  księgozbiór jest wyjątkowy na skalę światową.

Dzięki Nagrodzie Księżniczki Asturii na partnerze historycznej siedziby Biblioteki Gdańskiej powstanie nowoczesna, przyjazna, multimedialna przestrzeń dla czytelników i wszystkich osób odwiedzających, zainteresowanych dziejami gdańskiego księgozbioru.

Urodzinowy film dla księżniczki Asturii jest dostępny do pobrania.

Film przygotowała Fundacja Gdańska.
Dyplom z życzeniami dla księżniczki stworzył Piotr Kowalski, gdański artysta i kaligraf.