Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:31

Dzień Wszystkich Świętych

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Przypominamy, że w tym okresie obowiązywać będą zmiany w komunikacji i organizacji ruchu. W związku z epidemią COVID-19 pojawiają się dodatkowe kursy komunikacji miejskiej, parkingi rowerowe przy cmentarzach, akcja Gdańsk pomaga sprzątać groby, a także inne rozwiązania przygotowane przez władze Gdańska w celu zwiększenia bezpieczeństwa dla mieszkanek i mieszkańców. 

- Wszystkich Świętych, to ważne święto w polskiej tradycji, ważne dla każdego z nas. Jesteśmy jednocześnie w specjalnej sytuacji sanitarnej, wkrótce cały kraj będzie objęty strefą czerwoną i w tym kontekście chcielibyśmy się zwrócić do wszystkich gdańszczanek i gdańszczan o to by z myślą o zdrowiu i życiu naszych najbliższych zrezygnowali z wyjścia pierwszego listopada na groby. Wszystkich Świętych, to święto ponad lokalne. W tym dniu przyjadą do Gdańska osoby, które mają tu na cmentarzach swoich najbliższych. My gdańszczanie możemy pamiętać o naszych najbliższych we wszystkie inne dni w roku. Zostańmy w domu ze względu na naszych żyjących dziadków, babcie, mamy i ojców – apelował Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.  

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Cmentarz Łostowicki

W dniu 1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu. Wyłączenie nie będzie dotyczyło komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką, a także mieszkańców oraz osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy od ul. Kartuskiej do al. Armii Krajowej.

Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul. Łostowicką z ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami – Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko – wjazd ul. Pana Tadeusza.

Od soboty 31 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. 31 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.

Miejsca postojowe:

parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),

postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w kierunku do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking

trzy parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

Cmentarz Centralny Srebrzysko

Dojazd do cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie się odbywał jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w stronę do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.

Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Sale’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.

Tymczasowe przystanki w kierunku do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni. Jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki.

Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w kierunku do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Potokowej.

Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej. Na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Chrzanowskiego.

Od soboty 31 października na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 31 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.

Miejsca postojowe:

dwa parkingi wyznaczono na ul. Słowackiego (ok. 140 miejsc postojowych),

jeden na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

Cmentarz Oliwski

Do cmentarza w Oliwie dojedziemy ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej.

Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w stronę Sopotu.

Miejsca postojowe:

na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych)

na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)

po prawej stronie ul. Czyżewskiego za bramą na cmentarz (ok. 200 miejsc postojowych)

Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.

Cmentarz Salvator Nowy

Dojazd do cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w kierunku do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Cmentarz Garnizonowy

Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 go Maja poniżej Dworca PKS.

W sobotę 31 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.

Cmentarz św. Franciszka

Dojazd do cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.

Cmentarz św. Ignacego

Do cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej).

Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych).

Ulica Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Cmentarz św. Jadwigi

Dojazd w rejon cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury.

Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.

Cmentarz Sobieszewski

Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

Mieszkańców ul. Srebrniki i Łostowickiej oraz osoby prowadzące stałą działalność  zapraszamy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po stosowne identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu ogólnego rejon cmentarzy. Wydawane one będą od 26 do 31 października (poniedziałek-czwartek) w godzinach od 07.00 do 15.00. Identyfikatory wydaje Dział Inżynierii Ruchu, ul. Wyspiańskiego 9A, pok. nr 133.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował inne niż w dni powszednie cykle zmiany sygnalizacji świetlnej, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości na newralgicznych skrzyżowaniach. W zależności od miejsca i potrzeb wydłużone bądź skrócone zostaną cykle sygnalizacji, pojawia się także komunikaty na tablicach stacjonarnych i mobilnych.

Ze względu na sytuację epidemiczną w celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Centralny Srebrzysko możliwe będzie bramą główną, jak również 14 wejściami. Na Cmentarzu Łostowickim otwartych będzie łącznie 11 bram. Przy bramach głównych oraz przy wejściach bocznych wyznaczone zostały parkingi dla rowerów.

Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 29 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren cmentarzy będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W dniu 28 października wjazd na teren cmentarza będzie możliwy w godz. od 7:00 do 10:00, zaś w pozostałe dni zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Na terenie Miasta Gdańska znajduje się 9 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni 97 ha. Największy z nich – cmentarz Łostowicki zajmuje powierzchnię 50 ha, zaś drugi co do wielkości cmentarz Centralny Srebrzysto 28 ha.

Według stanu wpisów do ksiąg cmentarnych liczba zmarłych pochowanych obecnie na gdańskich cmentarzach komunalnych wynosi blisko 220 000 osób w 124 000 grobów.

PARKINGI ROWEROWE

­-W tym roku przy wejściach na cmentarze znajdą się tymczasowe parkingi rowerowe. Skorzystajmy również z tej formy transportu – mówił prezydent Grzelak.

Przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Oliwskim wyznaczone zostały specjalne parkingi dla rowerów (łącznie 9 parkingów). Zlokalizowane zostały:

Cmentarz Łostowicki: 2 parkingi rowerowe przy parkingu dla samochodów przy ul. Cedrowej, 1 parking rowerowy przy parkingu dla samochodów przy ul. Łostowickiej, 1 parking rowerowy przy skrzyżowaniu ul. Łostowickiej i al. Armii Krajowej, 1 parking rowerowy przy wejściu na cmentarz od al. Armii Krajowej.

Cmentarz Centralny „Srebrzysko”: 1 parking rowerowy przy bramie głównej, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Srebrniki.

Cmentarz Oliwski: 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Czyżewskiego, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Opackiej

ZMIANY W KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W GDAŃSKU

31.10. i 01.11.2020 (sobota i niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 45 minut,

111 -  w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

115 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

116 i 136 - w godz. 08:00-16:00 kursują co 30 minut,

117 – w kierunku Jelitkowa kursuje przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego, w kie-runku do Sopotu trasa bez zmian; zmiana ta dotyczy tylko dnia 01.11.2020!

120 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

122 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

157 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

162 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

175 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

210 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 -  w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 8 minut,

262 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 09:00-17:00, co około 10 minut,

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa-Cienista-Brzegi-Stoczniowców-Wronki-Chałubińskiego-Sikorskiego-Chełm Witosa, w godz. 08:00-16:00, co  15 minut.

610 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Sre-brzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki, w godz. 7:00-18:00, co około 4 minuty.

627 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej jak 227) – Cm. Sre-brzysko – Rakoczego – Cm. Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 08:00-18:00, co około 8 minut,

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

2 - w godz. ok. 09:00-17:00 kursuje co 10 minut,

3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

10 - w godz. ok. 09:00-17:00 kursuje co 10 minut,

12 - wydłużona trasa w godz. 09:00-17:00 do Jelitkowa: Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dw. Gł. – Siedlce – Lawendowe Wzgórze   

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice co około 20 minut, a w godz. 09:00-17:00 co około 10 minut,

66 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Strzyża PKM – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 09:00-17:00, co około 6-7 minut.

68 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Stogi – Przeróbka – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 09:00-17:00, co 10 minut.

 

02.11.2020 (poniedziałek)

Autobusy

115 - w godz. 08:00-14:00 kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 08:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,

195 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 6-7 minut.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ponadto:

6 - w godz. 08:00-14:00 - kursuje co 10 minut zamiast co 20 minut. Przypominamy, że w godzinach szczytu porannego i popołudniowego tramwaje tej linii kursują średnio co 6-7 minut. Dojazd do Cm. Łostowickiego (przystanek: „Wilanowska”) możliwy również tramwajami linii 2, 4 i 7.

 

07-08.11.2020 r. (sobota-niedziela)

W niedzielę, 08.11.2020 obowiązują sobotnie rozkłady jazdy – na wszystkich liniach!

  • Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie ta-ryfa, jak na liniach zwykłych.
  • Przypominamy o możliwości korzystania z pociągów SKM i PolRegio na obszarze Gdańska na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co około 45 minut,

115 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

195 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co około 15 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 09:00-17:00, co 15 minut.

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa-Cienista-Brzegi-Stoczniowców-Wronki-Chałubińskiego-Sikorskiego-Chełm Witosa, w godz. 08:00-16:00, co 15 minut.

627 - linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasą jak linia 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 09:00-17:00, co około 5 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

6 – podwojenie częstotliwości kursowania w godz. ramowych 09:00-17:00,

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, a w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut,

68 - linia dodatkowa kursuje w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut na trasie: Stogi-Przeróbka-Śródmieście SKM-Chełm– Łostowice.

WARTO PAMIĘTAĆ

Obowiązująca na terenie Miasta Gdańska strefa czerwona wpływa na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Obowiązkowe jest też zasłanianie nosa i ust.

Również na terenie cmentarzy obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, utrzymywania dystansu fizycznego oraz częstej dezynfekcji rąk.

Zalecamy również korzystanie z bocznych wejść na cmentarz.

GDAŃSK POMAGA SPRZĄTAĆ GROBY

Wystartowała inicjatywa wspierająca osoby 60+ lub z niepełnosprawnością w podstawowym sprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach. Cel jest jeden – ograniczenie ilości osób szczególnie narażonych na infekcję COVID-19 na cmentarzach, nie odbierając im prawa do troski o groby bliskich.

Celem akcji „GDAŃSK POMAGA sprzątać groby” jest troska o zdrowie osób starszych i z niepełnosprawnością poprzez wsparcie ich w uprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych, w rezultacie czego nie będą musiały zadbać o to same i być narażone na kontakt z dużą liczbą osób w przestrzeni publicznej. Akcja jest skierowana do seniorów i seniorek powyżej 60 roku życia oraz osób z orzeczoną niepełnosprawnością, mieszkających na terenie Gdańska, jak również do wolontariuszek i wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować się i uprzątnąć zgłoszone groby.

Akcję zainicjowała Fundacja Gdańska przy wsparciu Miasta Gdańsk. Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 575 317 781 czynny w godzinach 9.00 -17.00. Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową gdanskpomaga.pl w zakładce sprzątamy groby. Zgłoszenia można składać do 31.10.2020, a samo uprzątniecie pomnika będzie realizowane sukcesywnie przez do 15.11.2020.

Potrzebę wsparcia może zgłosić sam zainteresowany lub ktoś w jego imieniu. Zachęcam do kontaktu z instytucjami publicznymi, domami sąsiedzkimi na dzielnicach, które chętnie pomogą w zgłoszeniu potrzeby - mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

Organizatorzy zachęcają również do pomocy w sprzątnięciu grobów osoby, które w okresie od 26.10.2020 do 06.11.2020 mogą w bezpieczny dla siebie sposób przy wsparciu Fundacji Gdańskiej i Miasto Gdańsk zaangażować się i uprzątnąć zgłoszony grób. W zakresie wsparcia jest podstawowe sprzątnięcie pomnika oraz zapalenie znicza.

STRAŻ MIEJSKA PRZYPOMINA

Ponieważ w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są więc elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

Wcześnie zapadający zmrok i tłumy ludzi na cmentarzach to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!

By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską. Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością.