Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie przedstawia mozaikę z książek. Na okładkach, w prawych dolnym rogach, znajdują się cztery prostokąty o różnych proporcjach tworzone przez czarne linie. Z prawej łyżeczka pokryta folią srebrną folią. Na lewo od niej tytuł książki wpisany w trzy prostokąty rozbity na "Srebra od pokoleń", "Gdańscy złotnicy Stumpfowie" oraz "1804-1945".
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:09

Najpiękniejsze książki 2019 roku są z Gdańska… i o Gdańsku

Nagroda i wyróżnienie w 60. edycji konkursu na Najpiękniejszą Książkę 2019 roku w kategorii książki naukowe i popularnonaukowe zostały przyznane publikacjom Muzeum Gdańska. Obie książki zaprojektowały trójmiejskie studia graficzne.

Do jakości wydawnictw, wizytówek naszej instytucji opisujących historię Gdańska, przykładamy zawsze dużą uwagę. To nie tylko efekt wytrwałej i ciężkiej pracy naszych pracowników, tj. doktor Anny Frąckowskiej, Joanny Grążawskiej oraz Wojciecha Szymańskiego, bądź sympatyków i specjalistów w osobie cenionego znawcy historii Gdańska doktora Jana Daniluka, doktor Anety Kwiatkowskiej oraz miłośnika lokalnej historii Mieczysława Abramowicza. Nagroda i wyróżnienie to także efekt kreatywności grafików i projektantów z tatastudio oraz re:design – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.  

Nagrodę w kategorii książki naukowe i popularnonaukowe zdobyła książka „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” pod redakcją Anny Frąckowskiej. Katalog został przygotowany przez projektantów z tatastudio. Wyróżnienie zdobyły „’Miasta skoszarowane’. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” Jana Daniluka, przygotowane przez studio re:design. Obie książki zostały wydane w 2019 r.

Publikacje można zakupić w sklepach w kasach oddziałów Muzeum Gdańska oraz w Internecie. Nagrodzone „Srebra od pokoleń” zawierają 5 esejów autorstwa Anny Frąckowskiej, Joanny Grążawskiej, Anety Kwiatkowskiej, Wojciecha Szymańskiego oraz Mieczysława Abramowicza, a także bogato ilustrowany katalog eksponatów zaprezentowany na ubiegłorocznej wystawie czasowej wystawy czasowej. Zawiera on około 340 przykład lokalnej sztuki złotniczej z rodzinnego zakładu Stumpfów z okresu 1804-1945. Publikacja dostępna jest w cenie 125 zł. Wyróżnione „Miasta skoszarowane” Jana Daniluka dostępne są w sprzedaży w cenie 75 zł. Na ponad 500 stronach opisano relacje pomiędzy mieszkańcami Gdańska i Sopotu oraz stacjonującego w nich w czasie II wojny światowej garnizonu Wehrmachtu.

Do organizatora konkursu, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, spłynęło 187 tytułów nadesłanych przez 84 firmy wydawnicze. Jury Konkursu w wyniku tajnego głosowania przyznało nagrody i wyróżnienia spośród 96 nominowanych książek.

W ubiegłorocznej edycji konkursu za 2018 r. wyróżniono wydaną przez Muzeum Gdańska publikację „Gdańskie ogrody” autorstwa Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego. Projekt książki wykonało re:design.