Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:28
Komunikacyjny raport ze strefy czerwonej – poniedziałek, 19 października
Możliwość zajęcia co drugiego miejsca siedzącego w tramwaju lub autobusie, mniejsza, bo wynosząca tylko 30% ogólnej sumy miejsc siedzących i stojących liczba pasażerów w pojazdach, kontrole stosowania się do reżimów sanitarnych zarówno w pojazdach, jak i na przystankach i węzłach przesiadkowych, w godzinach szczytów komunikacyjnych – to aktualna sytuacja gdańskiej komunikacji miejskiej, po włączeniu miasta do strefy czerwonej.
Zgodnie z decyzją rządu, od soboty 17 października Gdańsk znalazł się w czerwonej strefie w związku z pandemią COVID-19. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi w autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Dla przykładu: jeśli dany pojazd jest przystosowany do przewozu 140 osób, to w takim typie pojazdu będą mogły podróżować jednocześnie 42 osoby (limity obowiązujące w strefie czerwonej).
Pierwszy dzień nowej organizacji komunikacji miejskiej w strefie czerwonej to poniedziałek 19 października. O godz. 06.00 rano Piotr Borawski z-ca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, wraz z Sebastianem Zomkowskim, dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego oraz Maciejem Lisickim, prezesem spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje wraz z pracownikami Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku osobiście kontrolowali sytuację komunikacyjną oraz napełnienia pojazdów na głównych węzłach przesiadkowych i wybranych przystankach: węzłach integracyjnych: Siedlce, Łostowice Świętokrzyska, Dworzec Główny oraz na wybranych przystankach. W tym czasie patrole Centrali Ruchu ZTM pełniły służbę na Dworcu Głównym oraz na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i al. Żołnierzy Wyklętych. Kontrole prowadzono w godz.06.00 – 08.45. Na torach i droga pojawiło się 115 składów tramwajowych oraz 243 autobusy, obsługujące linie miejskie, jak i połączenia międzygminne.
- Sprawdziliśmy funkcjonowanie komunikacji miejskiej w strefie czerwonej, w kontekście wysłania na trasy podwójnych kursów autobusów i tramwajów – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Dodatkowo, przypominaliśmy pasażerom o zasadach bezpieczeństwa i o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od współpasażerów. Tam, gdzie na przystanku stało więcej osób niż dwie lub trzy, prosiliśmy o utrzymanie zalecanej odległości od innych oczekujących pasażerów. Zebrane podczas dzisiejszej kontroli dane już analizujemy, dzięki czemu będziemy modyfikować ofertę na bieżąco – podkreśla Zomkowski. Już teraz wiadomo na przykład, że na linii 8 trzeba skorygować trasę kursu bisowego, aby przed godz. 05.00 wzmocnić obsługę stoczni.
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dostosowanie się do zaleceń. W związku z wprowadzonym przez rząd ograniczeniem liczby osób w pojazdach, pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami w podróży.
- Jedną z rzeczy, które nas cieszą, jest zaobserwowana bardzo wysoka dyscyplina podróżujących w zakresie noszenia maseczek – podkreśla Sebastian Zomkowski. - Obecnie, od momentu wprowadzenia czerwonej strefy, praktycznie 100% pasażerów przestrzega zaleceń dotyczących zasłaniania ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Wcześniej odsetek ten wynosił ok. 90%, a wyłamywała się głównie młodzież ze szkół średnich oraz niektórzy dorośli – dodaje dyrektor ZTM.