Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl
512 418 751

​ ​ Kultura ​ ​
Data publikacji 14:57

Carillon i trąbki. Wraca dawna tradycja koncertów z gdańskich wież

W nadchodzącym, sobotnim koncercie w ramach cyklu weekendowych koncertów carillonowych zagrają carillonistka miejska Monika Kaźmierczak oraz trębacz Paweł Hulisz. Na słuchaczy czekają barokowe sonaty, fanfary oraz inne utwory. Koncertów można wysłuchać na żywo w okolicy Ratusza Głównego Miasta oraz online. Start o godzinie 12.05. Transmisja koncertu na portalu gdansk.pl.

 – Nawiązujemy do dawnej tradycji wspólnego koncertowania gdańskich carillonów i trębaczy. Odbywały się one przynajmniej od XIX w., od Niedzieli Wielkanocnej do przypadającego w dniu 11 listopada dnia św. Marcina. Z Pawłem Huliszem wykonamy razem utwory takich kompozytorów jak Henry Purcell, Giovanni Buonaventura Viviani, Girolamo Fantini i innych. Kolejny koncert w formule „carillon i trąbki” odbędzie się w sobotę, 31 października. W koncercie z okazji 30-lecia Towarzystwa Domu Uphagena wystąpi również Emil Miszk – mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska.  

Koncert transmitowany przy pomocy drona będzie transmitowany online na www.gdansk.pl oraz na profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

Projekt „Przywracanie kultury muzycznej dawnego Gdańska” realizowany przez Towarzystwo „Dom Uphagena” został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.