Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

Data publikacji 13:04

Podsumowanie sezonu letniego Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz Metropolitanki 2020

W maseczkach, przyłbicach i z zachowaniem dystansu społecznego, tak w sezonie letnim wyglądały spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami po gdańskich dzielnicach. W spacerach, na które wprowadzono zapisy i ograniczenie liczby uczestników, wzięło udział łącznie 6 435 osób. Największa popularnością cieszyło się zwiedzanie klimatycznej i zielonej Oliwy i Stoczni Gdańskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzali po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Stocznię Gdańską z kobiecej perspektywy można było poznać z Metropolitankami.

- Lato 2020 roku było wyzwaniem dla wszystkich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Pamiętając o wspólnym bezpieczeństwie wprowadziliśmy obowiązkowe zapisy i limit miejsc na każdym spacerze. Kameralne wędrówki z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami po dzielnicach Gdańska były jedną z ciekawszych form spędzenia czasu w mieście tego lata, zarówno dla mieszkańców, którzy ze względów bezpieczeństwa unikali wyjazdów, jak i turystów, którzy szukali sposobu na poznanie naszego miasta poza utartymi szlakami – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

  • W Oliwie, która zachwyca architekturą i klimatycznymi uliczkami, a także leśnymi wzgórzami i cichymi dolinami odbyło się 40 spacerów. Wzięło w nich udział 1089 osób.
  • Na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie możemy wybrać się na wędrówkę po okolicach Górek Wschodnich, centrum Sobieszewa lub portu w Świbnie odbyły się 34 spacery, w których uczestniczyło 465 osób.
  • Po Nowym Porcie – dzielnicy położonej nad kanałem Martwej Wisły, gdzie wciąż statki odzywają się na Zakręcie Pięciu Gwizdków w 33 spacerach wzięło udział 561 osób.
  • Park pełen legend i kamienice pełne historii – to położona blisko centrum Gdańska Orunia. Odbyło się tu 27 spacerów dla łącznie 412 uczestników.
  • Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, od której w 2011 roku zaczęły się spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek przyciągnęła 624 osoby, które wzięły udział w 40 spacerach.
  • Biskupia Górka, gdzie wciąż czuć przedwojenny klimat Gdańska, znajdują się interesujące detale architektoniczne, pozostałości po gazowym oświetleniu ulic, oryginalna stolarka okienna czy unikatowe klatki schodowe przyciągnęła 928 osób, które wzięły udział w 39 spacerach.
  • Dolne Miasto zielonymi terenami Opływu Motławy i śladami dawnej działalności fabryk i wysokimi kamienicami było jeszcze popularniejsze. Na alternatywną wędrówkę po tej dzielnicy zdecydowało się 981 osób w trakcie 39 spacerów.
  • Z Metropolitanką, Szlakami Kobiet po Stoczni Gdańskiej spacerowało 1375 osób podczas 49 spacerów. W tym, już w trakcie kursu przewodnickiego „Metropolitanka-witamy”, odbyło się 8 spacerów w języku rosyjskim i ukraińskim dla 130 osób. Najbliższe spacery w języku rosyjskim i ukraińskim zaplanowane są 17 i 18 października. Obowiązują zapisy na stronie IKM. 

Stocznię Gdańską Szlakami Kobiet możemy zwiedzać też indywidualnie, z aplikacją Stocznia Jest Kobietą. Można w niej usłyszeć, między innymi, głos Aliny Pienkowskiej, fragmenty reportażu o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej z 1968 roku, archiwalne zdjęcia nieistniejących już budynków, zdjęcie Ewy Zygmunt (wtedy Goluch) przy stole kreślarskim, czy przeczytać o tym, jak zmieniało się zatrudnianie kobiet w Stoczni od 1945 do 1996 roku. Zachecamy do pobrania aplikacji. 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami. Więcej informacji na stronie Instytutu Kultury Miejskiej w zakładce Lokalni Przewodnicy.