Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska podczas spotkania burmistrzów ICC. Pan prezydent siedzi przy stole. Przed nim monitory komputerowe i mikrofony. W tle flagi: gdańska, polska i unijna.
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:24

Spotkanie burmistrzów miast Intelligent City Challenge

Ponad 100 burmistrzów miast z całej Europy wzięło udział w spotkaniu online, które odbyło się w środę w ramach Tygodnia Regionów. Gdańsk reprezentował Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. W swoim wystąpieniu zastępca prezydent Gdańska mówił m.in. o otwartych danych w naszym mieście oraz o rozwoju mobilności w oparciu o dane dotyczące pasażerów komunikacji miejskiej.  

Spotkanie 130 burmistrzów miast Intelligent City Challenge było okazją do wymiany doświadczeń, czerpania inspiracji i wsparcia dla wszystkich zarządzających miastami. Głównym celem spotkania było wypracowanie rozwiązań pozwalających na zrównoważony rozwój, który jest realizowany z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.  

Piotr Borawski w swoim wytępieniu poruszał m. in. kwestie związane z otwartymi danymi w Gdańsku.  

- W 2014 roku prezydent Paweł Adamowicz ogłosił politykę otwartości. Zaczęliśmy od udostępnienia wszystkich informacji o wydatkach miasta. To był odważny krok z politycznego punktu widzenia, ale w Gdańsku uważamy, że otwartość i dostępność danych to duża wartość, która ma ogromne znaczenie w rozwoju miasta. Jako miasto staramy się udostępniać wiele danych za darmo, współpracujemy w tym zakresie z programistami. To wszystko, aby odblokować i maksymalnie szeroko udostępnić potencjał danych ukrytych w miejskich systemach informatycznych – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.  

Piotr Borawski jako prezydent odpowiedzialny za transport publiczny odniósł się również do tematu rozwoju mobilności w oparciu o dane dotyczące pasażerów gdańskiej komunikacji miejskiej.  

- Uważam, że cała mobilność w mieście powinna być oparta na danych. W Gdańsku mamy ponad 260 tys. aktywnych użytkowników Karty Mieszkańca. Korzystając z modelu check in / check out możemy sprawdzić liczbę pasażerów i kierunki ich podróży. Wszystko po to, aby sprawnie zbudować sieć połączeń komunikacji miejskiej. Otwarte dane pochodzące z zasobów Zarządu Transportu Miejskiego są wykorzystywane przez twórców aplikacji do tworzenia map prezentujących w czasie rzeczywistym ruch komunikacji publicznej – tłumaczył zastępca prezydent Gdańska.  

Ciekawą innowacją, o której wspomniał prezydent Borawski jest aplikacja Band - Bank Nasadzeń Drzew. Jest to nowoczesna aplikacja, dzięki której mieszkańcy mają szansę zadbać o środowisko, w którym żyją. Wszyscy zainteresowani mogą stać się kreatorami przestrzeni, wskazując swoją propozycję lokalizacji dla drzew. Zgłoszony teren musi uzyskać akceptację, po czym prowadzone są tam nasadzenia. Od początku funkcjonowania aplikacji BAND rozpatrzono 752 wnioski. Na etapie rozpatrywania odrzuconych zostało 298, a zrealizowano 94 wnioski, w ramach których posadzonych zostało już 10 331 drzew. Obecnie na realizację czeka 360 wniosków.

Intelligent City Challenge 

Gdańsk zawsze był miastem dbającym o rozwój, śledzącym najnowsze tendencje. Od dłuższego czasu stawia na innowacyjne rozwiązania z zakresu inteligentnego miasta, co potwierdza m.in. przyznany miastu certyfikat ISO 37120. Dlatego kiedy Komisja Europejska ogłosiła konkurs dla miast Intelligent City Challenge, Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu powołał zespół projektowy dla przygotowania aplikacji konkursowej. Konkurs ten jest następcą renomowanego przedsięwzięcia o nazwie Digital Cities Challenge. 

Warunkiem złożenia aplikacji było stworzenie szerokiego partnerstwa przez wnioskodawcę, dlatego Miasto Gdańsk nawiązało przy konkursie współpracę z inkubatorem Starter i fundacją Pictec. Wniosek poparły także Politechnika Gdańska, Wyższa Szkoła Bankowa, Uniwersytet Gdański czy klaster Interizon. 

Ponieważ głównym celem jest Programu jest wsparcie miast w rozwoju i wdrażaniu inteligentnych narzędzi, w aplikacji skupiliśmy się na wyzwaniach zdefiniowanych przez mieszkańców: zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w mieście, rozwoju potencjału zawodowego mieszkańców oraz cyfryzacji funkcjonowania urzędu. 

Na okres dwóch lat Gdańsk uzyska dostosowane do naszych potrzeb wsparcie w zakresie edukacji i podnoszenia kwalifikacji osób starszych, cyfryzacji usług publicznych, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz podnoszeniu efektywności energetycznej. 

Konstrukcja Programu przewiduje zarówno możliwość korzystania z doświadczeń miast bardziej rozwiniętych w tych obszarach, np. Singapuru, Amsterdamu czy Phoenix jak i dostęp do usług firm doradczych o światowej renomie. Gdańsk będzie wspierała firma KPMG. 

Nie bez znaczenia jest również możliwość wymiany informacji pomiędzy specjalistami ze 126 miast uczestniczących w projekcie. Do współpracy chcemy zaprosić również samorządy zrzeszone w stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot. Tym samym projekt ma szansę stać się platformą wymiany specjalistycznej wiedzy z zakresu największych wyzwań, jakie stoją dziś przed krajami Unii Europejskiej. 

Podstawowy zespół projektu tworzą Joanna Tobolewicz (Pełnomocniczka Prezydent ds. energetyki, liderka zespołu), Tomasz Szymczak (Starter), Krzysztof Garski (Biuro Informatyki) i Mateusz Bonecki (Pictec).