Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Grafika ma jaskrawe, intensywnie różowe tło, znajduje się na niej znak festiwalu - dłoń ułożona w gest zwycięstwa. W treści jest nazwa festiwalu, czas trwania i informacja o trybie online.
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:41

Wszystko o wolności w pandemii. Filmy 14. ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL dostępne online

Festiwal z Europejskiego Centrum Solidarności przenosi się do sieci. Filmy można oglądać w dniach 14-18 października na portalu mojeekino.pl. Dostępnych jest 10 festiwalowych produkcji do obejrzenia bezpiecznie w domowym zaciszu. Widzowie, także online, wybiorą najlepszy film festiwalu. Motywem przewodnim 14. edycji festiwalu AAFF jest nadzieja.

Decyzja o przeniesieniu festiwalu do Internetu nie była łatwa. – Corocznie to rodzaj święta dla zespołu ECS, czas bezpośrednich spotkań i rozmów z twórcami, publicznością, wolontariuszami. Będzie nam tego brakowało – mówi Iwona Katarzyńska-Czaplewska, współautorka AAFF. – Dzięki wsparciu partnerów, zaangażowaniu i wzajemnej życzliwości wewnątrz zespołu mamy przekonanie, że ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL online to nowe możliwości. Cieszymy się, że widzowie zaproszą nas do swoich domów.

Działają dla nas
Twarzami 14. odsłony festiwalu są bohaterowie dnia codziennego. Kampania Dziękujemy za Waszą pracę w pandemii, towarzysząca wydarzeniu, pokazuje historie piekarza, pielęgniarki, studentów, aktywistki społecznej i motorniczej GAiT. Wszystkie te osoby w czasie izolacji społecznej działały na najwyższych obrotach, narażały swoje zdrowie i poświęcały czas, żeby zapewnić mieszkańcom wsparcie w trudnych momentach. Ich postawa niesie nadzieję, że solidarność przez małe „s” jest możliwa i niesie wielkie dobro.

Kino w domowym zaciszu
ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL to przede wszystkim konkurs filmów. Na platformie mojeekino.pl od 14 do 18 października zostanie zaprezentowanych 10 festiwalowych tytułów – dokumenty i fabuły, również obsypane nagrodami, jak Grand Prix Berlinale 2020. Większość z tych filmów nie była i nie będzie wyświetlana w dużych kinach. Dostęp do pojedynczego filmu kosztuje 10 zł, a karnet na wszystkie projekcje – 80 zł. Nie warto czekać z decyzją na ostatnią chwilę, bo niektóre filmy mają określoną przez dystrybutora liczbę wyświetleń.

Choć AAFF to festiwal kinowych nowości, a z pandemią borykamy się nie dłużej niż 10 miesięcy, to już udało się znaleźć wiele punktów odniesienia do COVID-19. – Nie po to, aby wzmagać niepokój, ale po to, aby pokazać siłę człowieka mierzącego się z kataklizmem albo innym wyzwaniem, które wydaje się nie do pokonania – mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej. – Nie są to filmy z prostym happy endem, głęboko poruszają, ale przy odrobinie uważności możemy dostrzec w nich cień nadziei – wyrażanej jako niezgoda na agresję i dyskryminację.

Online odbędzie się głosowanie na najlepszy film festiwalu, na głosujących widzów czekają nagrody W strefie bezpłatnej: spotkania z twórcami, zwiastuny i zapowiedzi filmowe gości i kuratorów festiwalu. 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii Jana Grarupa, bohatera filmu Fotograf wojny. Zdjęcia można oglądać w ogrodzie zimowym ECS. Tam też odbywa się zbiórka dobrych słów do skrzynki artystki Magdaleny Peli i wystawa 21 postulatów Młodych Ponad Podziałami.