Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Na grafice znajdują się dwie kobiety i dwóch chłopców. Siedzą na okrągłych krzesełkach, a na oczach mają założone okulary VR do wirtualnej rzeczywistości. W tle znajduje się zdjęcie głowy robota. Na grafice ujęta jest nazwa spotkania, data wydarzenia i informacja o uczestnikach i prowadzącej.
Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

Data publikacji 11:10

Sens życia a człowiek przyszłości. Spotkanie z cyklu Miasto 2050

„Współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – ma środki, ale nie ma sensu” – Viktor Frankl z książki Człowiek w poszukiwaniu sensu. Pandemia i izolacja społeczna sprawiła, że przemyślenia nad tym, co robimy są częstsze, a w codzienne życie wkradł się lęk o przyszłość. Te dwa tematy: przyszłość i sens życia będą osią rozmowy psychologów: Piotra Olesia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Krystyny Adamskiej z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się w piątek 16 października o godz. 19.00 na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

- Rozpoczynamy drugi sezon z cyklem spotkań i wykładów Miasto 2050, który porusza tematy zmian klimatycznych, przyszłości miast i zmiany stylu życia współczesnego człowieka. Podczas pierwszego wydarzenia poruszymy bardzo trudny i jednocześnie kluczowy temat w kontekście funkcjonowania w społeczeństwie – sens życia człowieka przyszłości – mówi Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.

Spotkanie będzie próbą przyjrzenia się w jaki sposób rzeczywistość, w której funkcjonujemy przyczynia się do zmian zachodzących w społecznej świadomości. Ten rok radykalnie przeniósł nas ze strefy realnej do przestrzeni wirtualnej. Bardziej niż kiedykolwiek przyniósł ogrom dezinformacji oraz nie tylko kryzys ekonomiczny, ale i psychologiczny. Do tego wszystkiego dochodzi katastrofa klimatyczna i widmo apokalipsy. Jaki wpływ na człowieka ma wciąż narastający zalew informacyjny, przepracowanie, strach przed utratą pracy czy szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr konsumpcyjnych przy jednoczesnej wzrastającej świadomości o destrukcyjnym wpływie tych czynników na nas samych i na świat? Jaki i jak odnaleźć sens życia w tym chaosie? I najważniejsze: co dziś i w przyszłości definiować będzie, co to znaczy być człowiekiem?

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Instytutu Kultury Miejskiej - Miasto 2050 i jest częścią konferencji Psychologia - konsumpcja - jakość życia organizowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Prelegenci: prof. dr hab. Piotr Oleś z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dr hab. Krystyna Adamska z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Prowadzenie: Hanna Łozowska.