Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej
Data publikacji 11:10
Sens życia a człowiek przyszłości. Spotkanie z cyklu Miasto 2050
„Współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – ma środki, ale nie ma sensu” – Viktor Frankl z książki Człowiek w poszukiwaniu sensu. Pandemia i izolacja społeczna sprawiła, że przemyślenia nad tym, co robimy są częstsze, a w codzienne życie wkradł się lęk o przyszłość. Te dwa tematy: przyszłość i sens życia będą osią rozmowy psychologów: Piotra Olesia z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Krystyny Adamskiej z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się w piątek 16 października o godz. 19.00 na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.
- Rozpoczynamy drugi sezon z cyklem spotkań i wykładów Miasto 2050, który porusza tematy zmian klimatycznych, przyszłości miast i zmiany stylu życia współczesnego człowieka. Podczas pierwszego wydarzenia poruszymy bardzo trudny i jednocześnie kluczowy temat w kontekście funkcjonowania w społeczeństwie – sens życia człowieka przyszłości – mówi Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.
Spotkanie będzie próbą przyjrzenia się w jaki sposób rzeczywistość, w której funkcjonujemy przyczynia się do zmian zachodzących w społecznej świadomości. Ten rok radykalnie przeniósł nas ze strefy realnej do przestrzeni wirtualnej. Bardziej niż kiedykolwiek przyniósł ogrom dezinformacji oraz nie tylko kryzys ekonomiczny, ale i psychologiczny. Do tego wszystkiego dochodzi katastrofa klimatyczna i widmo apokalipsy. Jaki wpływ na człowieka ma wciąż narastający zalew informacyjny, przepracowanie, strach przed utratą pracy czy szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr konsumpcyjnych przy jednoczesnej wzrastającej świadomości o destrukcyjnym wpływie tych czynników na nas samych i na świat? Jaki i jak odnaleźć sens życia w tym chaosie? I najważniejsze: co dziś i w przyszłości definiować będzie, co to znaczy być człowiekiem?
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Instytutu Kultury Miejskiej - Miasto 2050 i jest częścią konferencji Psychologia - konsumpcja - jakość życia organizowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.
Prelegenci: prof. dr hab. Piotr Oleś z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dr hab. Krystyna Adamska z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Prowadzenie: Hanna Łozowska.