Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Na zdjęciu znajdują się osoby upamiętniające w Gdańsku Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Froncie Wschodnim. Stoją na stopniach przed pomnikiem Tym, co za polskość Gdańska. Pozują do zdjęcia ustawieni przodem do aparatu. Na twarzach mają maseczki. (od lewej) Piotr Grzelak - Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Pułkownik Piotr Piątkowski, cz. p. o. Szefa 17. Terenowego Oddziału Lotniskowego, Roman Rakowski - Komandor w stanie spoczynku - Prezes Honorowy Związku Inwalidów Wojennych, Stanisław Skrzypski - Prezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych, Agnieszka Owczarczak - Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Major Edmund Popieliński - Sekretarz Zarządu Wojewódzkiego w Gdańsku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:59

Władze miasta upamiętniły Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Froncie Wschodnim

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Tym, co za polskość Gdańska władze miasta upamiętniły Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Froncie Wschodnim. W kameralnej uroczystości wzięła udział Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiciele gdańskiego środowiska kombatantów i Garnizonu Gdańsk.  

Uroczystość odbyła się w 77. rocznicę rozpoczęcia krwawej, dwudniowej bitwy pod Lenino. Batalia ta była chrztem bojowym dla 1. Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki. Powstała w maju 1943 w Sielcach nad Oką w ZSRR Armia Zygmunta Berlinga rekrutowała się z Polaków ochotników, którzy byli deportowani w latach 1939-1941 w głąb Związku Radzieckiego, a od wiosny 1944 r. także z mieszkańców polskich Kresów Wschodnich. Wojsko Polskie walczące na froncie wschodnim wniosło znaczący wkład w polski czyn zbrojny.

W związku z pandemią, tegoroczna uroczystość upamiętnienia bohaterów przybrała kameralny charakter. Dotychczas prezydent Gdańska zapraszała mieszkańców do osobistego uczestnictwa w wydarzeniu. Jednak w tym roku uroczystości nie mogły odbyć się dotychczasowej formie, ze względu na obostrzenia związane z pandemią.