Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Na zdjęciu widoczny jest biały budynek z werandą od frontu. Przed budynkiem stoi drzewo.

Katarzyna Kowalik
Gdańskie Nieruchomości

Data publikacji 16:10

Przetarg na wykonawcę projektu remontu budynku przy alei Zwycięstwa 43A został rozstrzygnięty

Zabytkowy budynek przy al. Zwycięstwa 43A przejdzie kompleksowy remont. W budynku od 1903 roku aż do końca II Wojny Światowej działała dawna Café Halbe Allee - Połowa Alei. Modernizacja obiektu będzie się odbywała w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zabytków. Jego realizacja rozpoczęła się w 2019 r., a celem jest przywrócenie świetności obiektom o szczególnych walorach architektonicznych. 

Teren, na którym położona jest nieruchomość objęty jest strefą ochrony konserwatorskiej, a sam budynek znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Planowane prace mają na celu przywrócenie obiektowi dawnej funkcji poprzez zlikwidowanie wtórnych podziałów i wprowadzenie jednolitego przeznaczenia w otwartej przestrzeni, a także przestrzenne uporządkowanie wnętrza z ponownym uwzględnieniem funkcji usługowo – gastronomicznej. Wykonane zostaną także prace konserwatorskie, co pozwoli odzyskać nieruchomości jej dawny urok.  

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został przetarg na opracowanie dokumentacji wielobranżowej projektowo-kosztorysowej na remont i przebudowę oraz sprawowanie nadzorów autorskich dla budynku. Oferty złożyło siedmiu projektantów. Najlepszą okazała się propozycja złożona przez gdańską firmę Tomasz Karpowicz, AUTORSKA PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHITEKA. Przy wyborze oferty pod uwagę brana była zarówno korzystna cena zaproponowana przez wykonawcę, jak również termin wykonania prac projektowych oraz jego dotychczasowe doświadczenie. Ten w swoim dorobku posiada liczne projekty remontów, przebudów i termomodernizacji budynków mieszkalnych, usługowych i sakralnych, w tym projekt termomodernizacji budynku Collegium Marianum w Pelplinie, projekt przebudowy zespołu pocystersko-katedralnego w Pelplinie (Bazylika Katedralna, Wyższe Seminarium Duchowne), projekt rozbudowy i przebudowy budynku Muzeum Diecezjalnego, projekt przebudowy i zmiany sposobu budynku mieszkalnego przy ul. Reduta Wyskok 6AB. 

Do realizacji zamówienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej skierowany został projektant Waldemar Barski, który współpracował dotychczas m.in. przy projektach remontów, kolorystyki elewacji i docieplenia kamienic w Gdańskim Śródmieściu, projekcie wzmocnienia sklepienia kryształowego w Muzeum Narodowym w Gdańsku, projekcie wzmocnienia muru gotyckiego w Śródmieściu Gdańska czy przy projekcie przebudowy Sieni Ekonomistów – Zespołu wejściowego Dworu Artusa w Gdańsku.

W przyszły tygodniu zaplanowane jest podpisanie umowy, zgodnie z którą prace projektowe zostaną wykonane w terminie 120 dni od daty jej podpisania.

Wśród obiektów, którymi administrują Gdańskie Nieruchomości ponad 90% stanowią budynki wybudowane przed II Wojną Światową.