Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:27

Nowe godziny z historyczną nutą. Weekendowe koncerty carillonowe

Od 2 października br. ulegają zmianie godziny weekendowych koncertów carillonowych z wieży kościoła św. Katarzyny. Piątkowe koncerty będą grane zgodnie z sięgającą XVIII wieku tradycją. Utworów będzie można posłuchać na żywo, bądź dzięki transmisjom na profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

Utwory na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Wysiłkiem pokoleń gdańszczan i miłośników tych unikatowych instrumentów z całej Europy przywrócono w 1989 r. carillon na wieży kościoła św. Katarzyny, a w 2000 r. zainstalowano nowy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. W 2009 r. Gdańsk ufundował jedyny w Polsce carillon mobilny „Gdańsk”. Wszystkimi zarządza obecnie Muzeum Gdańska, w którym koncertuje carillonistka miejska Monika Kaźmierczak.

Od piątku, 2 października br., zmianie ulegają godziny koncertów granych z wieży kościoła św. Katarzyny. Dotychczas można było ich wysłuchać o godzinie 17:00. Nowa godzina sięga XVIII-wiecznej tradycji organizacji koncertów. Grano je o 11:00.

– W dawnym Gdańsku, zgodnie z rozporządzeniami władz miasta, carillon w wieży kościoła św. Katarzyny koncertował codziennie o godz. 11:00. Przewidziano także możliwość, by dodatkowe koncerty odbywały się o 15:00, albo 16:00 w zależności od sezonu letniego, bądź zimowego i potrzeb. Tę tradycję kultywowano od 1989 r. aż do pożaru kościoła w 2006 r. – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska – Dawny repertuar składał się z chorałów protestanckich granych zgodnie z kalendarzem liturgicznym. Chcąc nawiązać do tej tradycji w XXI wieku idziemy jednak na kompromis. Gramy w weekendy z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta, a w zakres repertuaru włączamy także utwory znanych kompozytorów.

W nadchodzący weekend, poza gdańskimi chorałami w opracowaniu Johanna Ephraima Eggerta, pojawią się utwory jesienne, np. „Piosenka jesienna” Piotra Czajkowskiego i fragmenty „Jesieni” Antonio Vivaldiego. W każdym następnym tygodniu zostanie przygotowany i zagrany nowy repertuar. Poza carillonistką miejską wystąpią także gościnnie carillonistki i carilloniści z Gdańska.

Począwszy od 2 października br. weekendowe koncerty carillonowe będą rozpoczynać się w każdy piątek o godz. 11:00 z wieży kościoła św. Katarzyny przy ulicy Wielkie Młyny. Sobotnie koncerty z wieży Ratusza Głównego Miasta będą się rozpoczynać, tak jak dotychczas, o godz. 12:05. Poprzedza je tradycyjnie wygrywana z automatu „Rota” Marii Konopnickiej, do której muzykę w 1908 r. napisał Feliks Nowowiejski.

Koncertów można wysłuchać także online, dzięki transmisjom na profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

Weekendowe koncerty carillonowe [piątki]

  • Kiedy: co tydzień, piątki, godz. 11:00
  • Gdzie: wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Wielkie Młyny
  • Udział: bezpłatny
  • Transmisja Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska

Weekendowe koncerty carillonowe [soboty]

  • Kiedy: co tydzień, soboty, godz. 12:05
  • Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
  • Udział: bezpłatny
  • Transmisja Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska