Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 16:27

Wirtualne wycieczki po Muzeum Gdańska. 9 gdańskich atrakcji turystycznych w sieci

Muzeum Gdańska uruchomiło w sierpniu br. portal umożliwiający wirtualne zwiedzanie dziewięciu oddziałów. Od dziś w sieci można zobaczyć również wnętrza Kuźni Wodnej w Oliwie. Prace nad portalem umożliwiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura w sieci.

Projekt Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie daje możliwość zobaczenia w sieci 9 oddziałów Muzeum Gdańska. Pod adresem wirtualne.muzeumgdansk.pl można zobaczyć wnętrza muzeów takich jak Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu czy Ratusza Głównego Miasta. Dzięki projektowi pokazywane są również pomieszczenia do tej pory zamknięte dla ruchu turystycznego np. w Wartowni nr 1 na Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej oraz Twierdzy Wisłoujście. Komplet wycieczek składa się z 70 panoram 360⁰ oraz kilkuset opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, nagrań audio, bądź tłumaczeń na język migowy. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia.

W ostatnim tygodniu w sieci umieszczono wycieczki po dwóch oddziałach zamkniętych z powodu pandemii koronawirusa oraz prac organizacyjnych, tj. Muzeum Nauki Gdańskiej, znajdującym się w wieży i na poddaszu zabytkowego kościoła św. Katarzyny oraz Kuźni Wodnej w Oliwie.  

Wycieczka po czasie i przestrzeni
Od tygodnia w sieci można zobaczyć wnętrza Muzeum Nauki Gdańskiej. Do dyspozycji wirtualnego turysty oddano 6 panoram, w których zobaczymy m.in. instalację ukazującą obserwatorium Jana Heweliusza, carillon oraz dziesiątki zabytkowych, wciąż sprawnych mechanizmów zegarów wieżowych i zegarów żuławskich.

– Muzeum Nauki Gdańskiej to miejsce wyjątkowe na mapie Europy pokazujące wyjątkowe zbiory. To nie tylko miejsce, gdzie można zobaczyć wciąż działające zabytki ilustrujące próby zrozumienia przez naszych przodków fenomenu czasu i jego pomiaru, ale także ciekawe współczesne inicjatywy, np. wykonany zegar z najdłuższym na świecie, mierzącym ponad 31 metrów wahadłem – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Piękno Kuźni Wodnej w Oliwie
Od wtorku, 29 września br., w sieci można zobaczyć okolice Potoku Oliwskiego i wnętrza Kuźni Wodnej w Oliwie. Zwiedzanie składa się z dwóch panoram lotniczych oraz czterech ukazujących wnętrza dwóch warsztatów z zabytkowymi młotami.

– Największą atrakcją Kuźni Wodnej w Oliwie są unikatowe w skali europejskiej zabytkowe i sprawne młoty, które niedawno zrewitalizowaliśmy podczas prac konserwatorskich we wnętrzu oddziału Muzeum Gdańska. W pomieszczeniach Kuźni zwiedzający zobaczy także część z gromadzonych przez ostatnie lata zabytków z terenu całej Polski, związanych z pracami wykonywanymi w dawnych warsztatach kowalskich. Dzięki wycieczce poznamy także funkcje poszczególnych warsztatów i dowiemy się gdzie składowano opał, a do czego służyły nożyce gilotynowe i okapy – mówi Remigiusz Pacer z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Wycieczki są dostępne są na stronie wirtualne.muzeumgdansk.pl.