Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:44

13. Gdański Festiwal Muzyczny

Wraca 13. edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. W programie m.in. kompozycje Brahmsa, Bacha czy Mozarta. Jeden dzień, z okazji 250-lecia urodzin kompozytora, w pełni poświęcono twórczości Beethovena. Tradycją wydarzenia są także koncerty dawnej muzyki gdańskiej. Na scenie wystąpią wielokrotnie nagradzani i koncertujący na całym świecie artyści. Start festiwalu we wtorek, 29 września w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Festiwal rozpocznie wspomnienie historycznych melodii miasta. W repertuarze z cyklu Dawne Brzmienia Gdańskie, trójce śpiewaków towarzyszyć będzie grająca na instrumentach historycznych Cappella Gedanensis.

Polski Chór Kameralny zaśpiewa w piątek, 30 września także w Centrum św. Jana. Muzycy wykonają skomponowany z dedykacją dla Jana Pawła II utwór Totus tuus autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego. W repertuarze chóru znajdą się także wykonywane po raz drugi w Polsce kompozycje zmarłego w tym roku Krzysztofa Pendereckiego.

8 i 9 października to czas koncertów symfonicznych w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Czwartek, 8 października będzie w pełni poświęcony twórczości Beethovena w 250 rocznicę urodzin. W repertuarze I Symfonia C-dur i Koncert potrójny C-dur w wykonaniu wybitnych solistów – południowokoreańskiej skrzypaczki Bomsori Kim, francusko-belgijskiej wiolonczelistki Camille Thomas i kanadyjskiego, mającego polskie korzenie pianisty Jana Lisieckiego. Piątek, 9 października Koncert skrzypcowy D-dur Brahmsa wykona nagradzana gruzińska skrzypaczka Veriko Tchumburidze. W repertuarze także Uwertura Idomeneo Mozarta oraz IX Symfonia Szostakowicza. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

30 października, w piątek, koncerty odbędą się w Ratuszu Staromiejskim i Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Ratuszu skrzypaczka Yumiko Yumiba i pianista Bartłomiej Wezner wykonają wspólnie utwory skomponowane na te dwa instrumenty. Zagrają m.in. II Sonatę na skrzypce i fortepian G-dur Ravela i II Sonatę na skrzypce i fortepian D-dur Prokofiewa. Koncert Gdański przygotuje i zaprezentuje w sali koncertowej swojej uczelni Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego to wyjątkowy koncert Six Pianos. Sześciu pianistów związanych z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy wykona trzy arcydzieła utrzymane w trzech różnych stylistykach: klasycyzmu, baroku i minimalizmu. Pianistom towarzyszyć będzie Capella Bydgostiensis. W repertuarze Koncert na dwa fortepiany Mozarta, Koncert na cztery fortepiany Bacha i kompozycja na aż sześć fortepianów - Six Pianos Reicha.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się już w maju. Wówczas, z powodu pandemii coronawirusa koncerty transmitowane były online i odbyły się bez udziału publiczności.

Pełen repertuar wydarzenia dostępny jest w złączeniu.

Transmisja większości koncertów dostępna będzie także w Internecie na www.gdanskifestiwal.pl oraz na Youtube/Gdanski Festiwal Muzyczny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.