Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:56
Gdańsk wśród laureatów konkursu Eco Miasto 2020
Podczas Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto 2020 - Energia zmian poznaliśmy laureatów 7. edycji konkursu Eco-Miasto. Gdańsk znalazł się wśród najlepszych ze względu na szczególne osiągnięcia w zakresie zrównoważonego transportu z naciskiem na zaawansowaną politykę rowerową, systematyczny rozwój komunikacji miejskiej oraz działania na rzecz pieszych.
Gdańsk oraz Polkowice – oto laureaci 7. edycji konkursu Eco-Miasto. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostały dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Miasta wyróżniono w kategoriach gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. Łącznie do konkursu zgłosiło się 59 miast z 14 województw, przesłano 90 zgłoszeń. Gdańsk, Polkowice, Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Kędzierzyn-Koźle, Gdynia, Jarocin - to pełna lista tegorocznych zwycięzców.
- Konkurencja była bardzo duża. Gdańsk doceniono m.in. za popularyzację transportu miejskiego oraz ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Doceniono też takie inicjatywy jak budowane kolejne ścieżki rowerowe, konsekwentne wdrażanie strefy tempo 30 czy też nowatorskie pilotaże takie jak kursowanie autonomicznego busa do ogrodu zoologicznego. Plany na kolejne lata mamy niezmiennie ambitne. To budujące, że eksperckie jury przyjmuje z uznaniem naszą politykę miejską - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
Zwycięskie miasta oprócz statuetki, będą mogły także przez rok, we wszystkich swoich materiałach i kanałach promocyjnych, posługiwać się oficjalnym tytułem i logotypem laureata 7. edycji konkursu Eco-Miasto. To jednak nie wszystko. Dzięki zaangażowaniu partnerów strategicznych projektu Eco-Miasto przyznane zostały także nagrody specjalne. Gdańsk, dzięki partnerowi konkursu Renault Polska, otrzyma także możliwość użytkowania elektrycznego Renault ZOE przez miesiąc oraz poznania paryskich przykładów najnowszych rozwiązań w dziedzinie mobilności.
Projekt Eco-Miasto od lat docenia starania polskich miast na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego inicjatorem jest Ambasada Francji w Polsce, a organizatorem Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko. – W konkursie Eco-Miasto, co roku nagradzamy tych, którym realnie zależy na wysokiej jakości życia mieszkańców. To praktycy, którzy realizują innowacyjne i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi projekty. Problemy, z którymi zmagają się społeczności lokalne są uniwersalne, jednak rozwiązania miast nagradzanych w konkursie Eco-Miasto to nowatorskie propozycje łączące najnowsze technologie z działalnością edukacyjną i skutecznymi pomysłami aktywizacji mieszkańców – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
Właśnie rzeczona aktywizacja jest najwyższym priorytetem Gdańska w tym obszarze. - Wszystkie projekty infrastrukturalne, organizacyjne czy też edukacyjne koniec końców mają prowadzić do konkretnego, wymiernego efektu. Utrwalać dobre nawyki komunikacyjne i stymulować ich dynamiczną ewolucję, a redukować wpływ zjawisk niekorzystnych dla jakości życia w Gdańsku. To wszystko z definicji ma prowadzić do stymulowania aktywności mieszkańców w kierunku korzystania z pożądanych środków transportu, sprzyjających ich zdrowiu oraz środowisku - zapewnia Łukasz Kłos, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Nagrody zostały wręczone 21 września br. podczas uroczystości w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.
Więcej informacji o konkursie i planowanych działaniach na stronie www.eco-miasto.pl.