Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

jedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
58 323 63 84
693 813 141

Data publikacji 12:54

Biegaj i pomagaj

Do czwartku, 24 września można zgłaszać swój udział w III Biegu Charytatywnym "Północny Pomaga". Tegoroczna edycja biegu odbędzie się w sobotę, 26 września w godzinach 6.00 – 22.00. Uczestnicy pobiegną na dystansie 7,1 km i mogą to zrobić w dowolnym miejscu na świecie, bo bieg ma charakter wirtualny. Opłata startowa to min. 5 zł, a cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc Hospicjum Domowemu dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

 

W III Biegu Charytatywnym "Północny Pomaga" uczestnicy pokonują dystans 7,1 km. To symboliczna odległość pomiędzy między siedzibą Makroregionu Północnego banku Santander a Fundacją Hospicyjną. A to właśnie wolontariusze tej siedziby banku są pomysłodawcami całej akcji!

III Bieg Charytatywny "Północny Pomaga"

Wszyscy chętni mogą zgłaszać swój udział do 24 września 2020 r. do godziny 24.00 czasu polskiego. Bieg odbędzie się 26 września w godz. 6.00-22.00 i będzie miał charakter wirtualny - dystans 7,1 km każdy przebiegnie samodzielnie, w swoim czasie i tempie. Ważne, by zrobić to właśnie tego dnia i w tych godzinach. Opłata startowa za zgłoszenie do Biegu wynosi 5 zł lub więcej za jednego uczestnika, płatne na wydzielone konto Fundacji Santander Bank Polska nr: 50 1090 1056 0000 0001 4681 2816. W tytule przelewu należy wpisać: Północny Pomaga imię i nazwisko, nick uczestnika. Rekomendowany strój startowy uczestnika to czerwona koszulka z numerem startowym biegu. Każdy uczestnik, który po wykonaniu zadania, wyśle zdjęcie z podsumowaniem swojego biegu, w komentarzu wydarzenia na stronie Facebook Fundacji Santander, otrzyma dyplom udziału w biegu. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w biegu, a chcą wesprzeć Hospicjum Domowe im. ks. E Dutkiewicza SAC w Gdańsku, mogą dokonać wpłaty na wydzielone konto Fundacji Santander Bank Polska nr: 50 1090 1056 0000 0001 4681 2816. W tytule przelewu wpisać: darowizna dla Dutkiewicza. Zbiórka potrwa do środy 30 września. Dodatkowo Fundacja Santander przekaże darowiznę na rzecz hospicjum w kwocie 15 tysięcy złotych.

Hospicjum ks. E. Dutkiewicza

Gdańska placówka to największe i najstarsze na Pomorzu hospicjum dla dzieci i dorosłych. Aktualnie pod opieką hospicjum jest ponad 200 osób - 30 pacjentów dorosłych w hospicjum stacjonarnym, 138 pacjentów dorosłych w hospicjum domowym oraz 37 dzieci ciężko chorych w hospicjum domowym.

W ciągu roku hospicjum otacza opieką ok. 390 dorosłych osób u kresu życia. Opieka hospicjum obejmuje: wizyty lekarza, pielęgniarki oraz – w zależności od potrzeby – wizyty fizjoterapeuty, psychologa, pracownika socjalnego, kapelana i wolontariusza. W Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza liczbę wizyt dostosowuje się do potrzeb!

Personel hospicjum domowego udziela także porad przez telefon. Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę. Rodzina chorego objętego opieką hospicjum domowego ma możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu i aparatury medycznej (np. łóżka, materaca przeciwodleżynowego, koncentratora tlenu, balkonika, itp.), niezbędnych do sprawowania opieki nad bliskim w domu.