Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:07
Nowe mieszkania dla gdańskich rodzin
W dwóch budynkach w Letnicy zamieszka 19 rodzin. Klucze do lokali z zasobów Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wręczali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Są to pierwsze inwestycje w województwie pomorskim i jedne z niewielu w kraju, w których zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów.
-Jesteśmy w Letnicy, Letniewie, miejscu, które jak w soczewce skupia zmiany w naszym mieście. W miejscu, które przeszło wielką metamorfozę. Oczywiście początek dała budowa stadionu, tunel pod Martwą Wisłą i Międzynarodowe Targi Gdańskie, ale po tej stronie ulicy Uczniowskiej było to coś bardzo, bardzo świadomego. Stwierdziliśmy, że chcemy wspierać także budownictwo mieszkaniowe i robimy to właśnie za pomocą naszych spółek, Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Bo bez mieszkańców ta dzielnica żyjąca tylko stadionem czy tylko MTG nie miałaby swojego ducha. Dziś rzeczywiście symbolicznie, czterem osobom wręczamy klucze i cieszymy się bardzo, bo wiemy, że dla wielu z was to mieszkanie było najważniejszą potrzebą – mówiła podczas uroczystości przecięcia wstęgi w nowym budynku prezydent Dulkiewicz.
W dwóch budynkach GTBS znajduje się 19 mieszkań. Mieszkania są wykończone w standardzie „pod klucz” tzn. są wyposażone w łazienkach w pełną armaturę sanitarną, glazurę na ścianach i terakotę na posadzkach, w kuchniach w kuchenki elektryczne z płyta ceramiczną i zlewozmywak na szafce, na posadzkach wykładziny dywanowe i PCV oraz drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń. Wewnątrz każdego lokalu zostało wyodrębnione pomieszczenie gospodarcze.
Sposób finansowania inwestycji
- Cały czas pracujemy, by systematycznie poprawiać i uzupełniać ofertę mieszkaniową miasta. Jest po stronie Gdańska determinacja, by powstawały nowe mieszkania. Nieustannie szukamy takiej inżynierii finansowej i takich mechanizmów finansowych, które będą nam pomagały wspierać gdańskie rodziny w uzyskaniu własnego mieszkania. Budynki GTBS powstały przy wsparciu z trzech różnych programów. Jest to też ważny element naszego programu wyborczego, który z determinacją chcemy realizować – podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska.
Realizacja budynku została objęta trzema programami rządowymi. GTBS uzyskała dofinansowanie preferencyjnym kredytem w ramach wsparcia społecznego budownictwa czynszowego w wysokości 1 627 184 zł. Gmina Miasta Gdańska uzyskała bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat w ramach finansowego wsparcia tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem w wysokości 1 212 380 zł. Lokatorzy mogą ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania – program Mieszkanie na Start.
Warto podkreślić, że inwestycje te są pierwszymi w Województwie Pomorskim i jednymi z niewielu w kraju, w których zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów, tj. programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC), programu finansowego wsparcia tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem ze środków Funduszu Dopłat i programu „Mieszkanie na Start”, umożliwiającego pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania w formie dopłat do czynszu.
Program „Lokale przy ul. Niecałej i Michny z dopłatą do czynszu”
Mieli w nim możliwość uczestniczyć wszyscy mieszkańcy, którzy spełnili określone w przepisach prawa kryteria, bez względu na to, czy byli oczekującymi na mieszkanie w Urzędzie w tzw. kolejce czy nie.
Łącznie wpłynęły w ramach naboru do Programu 153 wnioski. Spośród nich pozytywnie zostało zakwalifikowanych 77 wnioskodawców. Odmowy dotyczyły niespełnienia kryterium dochodowego, kryterium posiadania centrum życiowego lub złożenia wniosku po terminie ustalonym w regulaminie.
Spośród 77 pozytywnie zakwalifikowanych zostało wybranych 19 rodzin, które otrzymały największą ilość punktów. Z tego 17 rodzin z kolejki oczekujących w Urzędzie i 2 rodziny, które dotąd nie ubiegały się o pomoc mieszkaniową.
Najdłużej oczekującą była osoba, która złożyła wniosek o mieszkanie do Urzędu Miejskiego w Gdańsku w 2010 r., potem kolejno: 1 osoba w 2014 r., 3 osoby w 2015 r., 3 osoby w 2017 r., 5 osób w 2018 r. i 4 osoby w 2019 r. Wśród osób zakwalifikowanych znalazły się 3 osoby z niepełnosprawnościami, w tym jedna ze znaczną i 2 z umiarkowaną niepełnosprawnością.
Gmina kontynuuje podjęte działania poprzez kolejną inwestycję realizowaną przez TBS Motława na Dolnym Mieście przy ul. Wróblej 23 (39 lokali). Aktualnie trwa nabór wniosków do Programu. Końcowy termin składania wniosków przypada na 28 września 2020 r.
Zasób komunalny Gdańska to ponad 17 tys. lokali.