Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:51
Boom na szkolna edukację odpadową w Gdańsku
Tegoroczna, nietypowa edycja tradycyjnego już "Sprzątania Świata" zapowiada się nadzwyczaj obiecująco. Już 72 placówki edukacyjne z całego Gdańska zgłosiło swój akces. Wydarzenie odbędzie się 18 września - od Żabianki po Wyspę Sobieszewską. Gdańsk wdraża także z myślą o dzieciach i młodzieży szereg innych działań podnoszących świadomość ekologiczną oraz kompetencje odpowiedzialnego postępowania z odpadami.
Tym razem, z uwagi na COVID-19, grupy przedszkolne i klasy wezmą udział w specjalnych zajęciach edukacyjnych zamiast w klasycznej akcji sprzątania. - W tym roku zdecydowaliśmy się na nieco odmienny wariant niż w latach poprzednich, kiedy to w punktach zbiorczych meldowały się liczne grupy, aby sprzątać pas nadmorski. W tym roku stworzyliśmy okazję, aby każda szkoła mogła zająć się stricte edukacją, pokazywać i uczyć na praktycznych przykładach, że sprzątanie świata w pewnym sensie odbywa się codziennie i przejawia się w naszych bieżących decyzjach i zachowaniach. Zainteresowanie zajęciami jest ogromne - potwierdzonych jest już ponad 620 klas. To także bardzo dobry prognostyk przed reaktywowanym właśnie Miejskim Programem "Edukacja - Segregacja" dla całych roczników zerówek i klas drugich, który rusza z początkiem października - nie kryje satysfakcji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. Program ten objął przed okresem pandemicznym 66 placówek, a już zgłosiło się niemal drugie tyle.
Akcja koordynowana jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej. Obecnie realizowany jest m.in. konkurs dla wszystkich przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Zadaniem konkursowym jest przeprowadzenie niestandardowych, kreatywnych zajęć lekcyjnych na podstawie przesłanego przez Wydział scenariusza lub indywidualnych wedle pomysłu nauczyciela. Zajęcia należy udokumentować w postaci zdjęć lub filmu. Pośród wielu nagród główną jest premiera w danej szkole spektaklu plenerowego "Kierunek Ziemia", który przy współpracy z Urzędem Miejskim przygotowuje Teatr Miniatura. - Twórcy pokażą w niebanalny, wręcz zakakujący sposób problem zagrożeń ekologicznych z naciskiem na wytwarzanie odpadów, marnowanie zasobów i konsumpcjonizm. Mamy nadzieję, że docelowo dotrzemy z tym przekazem nie tylko do tysięcy dzieci, ale też do ich rodziców. Jak widać stawiamy na różnorodne kanały komunikacji, od typowych kampanii społecznych, przez internet po formy artystyczne - zapewnia Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Pomimo sukcesywnego poprawiania jakości segregacji odpadów w Gdańsku niezbędne są kolejne inicjatywy edukacyjne i dalsze intensyfikowanie działań. Jak zapowiada Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej: w przyszłym roku nowym priorytetem będzie podnoszenie świadomości i budowanie prawidłowych nawyków postępowania z odpadami niebezpiecznymi i nietypowymi, już od najmłodszych lat, przykładowo odpadami elektro, meblami, odpadami remontowymi czy medycznymi pochodzenia domowego; Gdańsk przygotowuje się także do poszerzenia skali świadczonych usług w tym zakresie poprzez budowę sieci tzw. Sorterowni, które będą ulokowane w różnych częściach miasta. Dedykowana kampania informacyjno-promocyjna będzie zachęcać mieszkańców do korzystania z tej dodatkowej możliwości odpowiedzialnego pozbycia się odpadów.