Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Paryżu. Fot. mat. prasowe
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:40

Zabudowa Wyspy Spichrzów nagrodzona „Oskarem Nieruchomości’

W czwartek, 15 września w Paryżu podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców konkursu MIPIM Awards 2020. Nagrody przyznawane w tym ogólnoświatowym, najbardziej uznanym konkursie w branży nieruchomości nazywane są „Oskarami Nieruchomości”. W tym roku w kategorii Najlepszy Projekt Miejski zdobyło je konsorcjum GRANARIA, które w partnerstwie publiczno-prywatnym z Miastem Gdańsk realizuje projekt zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów.

Targi MIPIM (Międzynarodowe Targi Nieruchomości Profesjonalnych) odbywają się w Cannes na południu Francji i są największą w Europie imprezą o zasięgu światowym – co roku odwiedza je ponad 26 000 przedstawicieli branży z ok. 100 krajów Europy, Azji, Bliskiego Wschodu, Ameryki i Afryki. Każdego roku nagradzane są tu najwybitniejsze projekty zrealizowane w roku poprzednim.

- Zabudowa Wyspy Spichrzów otrzymała prestiżową nagrodę MIPIM Awards 2020, zwaną „Oskarem nieruchomości”. Projekt Granarii został nagrodzony w kategorii Best Urban Project. Serdeczne gratulacje dla inwestorów oraz wielu urzędników, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu! – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Autorzy zwycięskiego projektu:
- projekt: RKW Architektur+, Kwadrat Studio Architektoniczne oraz Mąka Sojka Architekci,
- deweloper: Immobel Group, partner inwestycyjny: UBM Hotel Granary.

Partnerstwo publiczno-prywatne
Przypomnijmy, że zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów odbywa się w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z miastem Gdańsk. Za zrealizowanie projektu odpowiada Granaria Development Gdańsk Sp. z o.o., lider konsorcjum IMMOBEL& MULTIBUD.
Symbolicznym rozpoczęciem inwestycji było uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego, które nastąpiło 9 marca 2017 roku. – Jest to dzień historyczny – mówił wtedy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Wspólnie z partnerami z Belgii i Polski, czyli Immobel & Multibud, zbudowaliśmy partnerstwo publiczno-prywatne i właśnie przechodzimy do tworzenia kolejnego etapu. Zaangażowanie inwestorów na Wyspie Spichrzów to dowód sukcesu naszego miasta. Jak przed wiekami, Wyspa będzie znów miejscem wyjątkowym.

Nowa wizytówka Gdańska
Po ponad 40 latach, miasto Gdańsk wraz z Partnerem Prywatnym – Konsorcjum Granaria (spółek Multibud W. Ciurzyński S.A. oraz Immobel Poland SPV 10 Sp. z o.o.) oraz Immobel Poland SPV 11 Sp. z o.o.) zagospodarowuje reprezentatywny teren miasta. W formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego realizowana jest zabudowa stanowiąca architektoniczno-funkcjonalną nowa wizytówkę Gdańska. Jednocześnie odbudowywana jest infrastruktura drogowa i sieciowa wraz z wkomponowaniem obiektów zabytkowych w nową zabudowę i ochroną zabytków. Wspólne starania miasta Gdańsk wraz z Partnerem Prywatnym zostały docenione „Oskarem nieruchomości”.

Warto podkreślić, że wśród tegorocznych finalistów MIPIM Awards znalazły się trzy polskie projekty: łódzkie Monopolis, Elektrownia Powiśle – Biura oraz gdańska Granaria.
Więcej informacji: https://mipimawards.com/mipimawards2020/en/page/winners