Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

marta.formella@gdansk.gda.pl
58 322 63 85

Data publikacji 14:13

Uroczyste obchody Dnia Sybiraka w Gdańsku

W 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbędą się uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Wezmą w nich udział prezydent Gdańska Aleksandra Dukiewicz, członkowie Związku Sybiraków Oddział Wojewódzki w Gdańsku oraz członkowie Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Gdańsku. Wydarzenie mające na celu szerzenie pamięci o historii Polski i Polaków odbędzie się w czwartek, 17 września o godzinie 10.00, przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim.

Podczas części oficjalnej wydarzenia, planowane jest wystąpienie Aleksandy Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W programie ujęto również m.in. modlitwę za zmarłych, apel pamięci oraz występ poetycki przygotowany przez młodzież szkolną z VII Liceum w Gdańsku.

Ze względu na wyjątkową w tym roku sytuację i w trosce o bezpieczeństwo uczestników, organizatorzy zrezygnowali z późniejszego przeniesienia uroczystości do Centrum Edukacji i Promocji Regionów w Szymbarku, jak to miało miejsce co roku do tej pory.

Dbanie o historię i pamięć

Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony w 1991 roku. Ma charakter zjazdu, a jego celem jest upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939) i jej konsekwencji. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców i spisywanie ich od żyjących osób, aby nie uległy zapomnieniu. Uroczystość z okazji obchodów Dnia Sybiraka to coraz już bardziej unikatowa szansa na kontakt z cennymi wspomnieniami kombatantów.

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii organizatorzy proszą o zachowanie szczególnych środków ostrożności, odstępu 1,5 m między uczestnikami oraz o zasłonięcie ust i nosa.

Program uroczystości

  • 9.45 spotkanie przy pomniku Golgoty Wschodu
  • 10.00 – przywitanie zebranych
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • odegranie hymnu sybirackiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • wystąpienia oficjalne
  • program poetycki przygotowany przez młodzież szkolną z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku
  • modlitwa za zmarłych, Kapelan Koła Gdańskiego Związku Sybiraków Ks. Kanonik Henryk Kilaczyński
  • apel pamięci
  • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem
  • zakończenie uroczystości