Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:23

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Gra rowerowa Kręć kilometry dla Gdańska, okolicznościowe bilety komunikacji miejskiej, darmowe przejazdy tramwajami i autobusami, zniżki i nagrody do odbioru w kasach instytucji kultury. Władze Gdańska zachęcają mieszkańców do skorzystania z wydarzeń, które przygotowano w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się corocznie w dniach 16-22 września. Zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 r. ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Od 15 lat w obchody włącza się też Gdańsk.

– W Gdańsku co roku przypominamy o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych. Chcemy promować dobre nawyki - podróżowanie rowerem, hulajnogą czy na rolkach. Dzięki temu zadbamy o nasze zdrowie i kondycję, ale też ograniczymy emisję dwutlenku węgla do atmosfery i jego szkodliwy wpływ na środowisko – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Dla zdrowia i klimatu

Celem pomysłodawców ETZT jest zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnych konsekwencji tradycyjnego transportu spalinowego i tym samym przekształcanie miasta w bardziej przyjazne mieszkańcom.

Korzystanie z alternatywnych środków transportu przekłada się na zredukowanie emisji CO2. Wyniki wieloletnich badań nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości. Nadmierna emisja dwutlenku węgla przyczynia się do pogorszenia stanu naszego zdrowia oraz skutkuje negatywnymi zmianami klimatu, które przejawiają się coraz częstszym występowaniem powodzi, suszy czy fali upałów. Właśnie z tego powodu, wiele europejskich metropolii postawiło sobie za cel osiągnięcie w najbliższych dekadach tzw. zeroemisyjności, czyli redukcję emisji dwutlenku węgla niemal do zera.

Akcja Kręć kilometry dla Gdańska

Tegoroczna edycja ETZT w Gdańsku odbywa się pod hasłem Zeroemisyjna mobilność dla każdego. Świętowanie kampanii rozpocznie się inauguracją akcji Rowerem do pracy i szkoły - Kręć Kilometry dla Gdańska. Akcja już po raz trzeci odbywa się w okresie jesiennym. Wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację Activy i przez dwa miesiące, do połowy listopada, używać roweru jako środka transportu w codziennym podróżowaniu po mieście. W grze można rywalizować między sobą na różnych poziomach - indywidualnym, ale też pomiędzy szkołami średnimi, firmami, uczelniami, stowarzyszeniami czy dzielnicami.

Atrakcje i nagrody

Ci, którzy interesują się komunikacją miejską będą mieli okazję kupić limitowane bilety, które wyemituje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Bilety z okolicznościową grafiką Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą dostępne we wszystkich punktach sprzedaży ZTM od 16 września do wyczerpania zapasów.

Podczas najbliższego tygodnia, 19 września zostanie też uruchomiona bezpłatna linia 101. Nawiązująca do historycznej linii funkcjonującej na tej trasie od zakończenia IIWŚ do początku lat ’90.

W niedzielę, 22 września przypada Dzień bez samochodu. Tego dnia, każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu będzie mógł za okazaniem dowodu rejestracyjnego skorzystać za darmo z gdańskich autobusów i tramwajów.

- Od 16 września do końca miesiąca Ci, którzy dojadą rowerem do Twierdzy Wisłoujście i Wartowni nr 1 na Westerplatte będą mogli zwiedzić te atrakcje z biletem ulgowym. Natomiast na tych, którzy 19 września wybiorą ekologiczny sposób przybycia do Narodowego Muzeum Morskiego na zwiedzanie spichlerzy bądź statku-muzeum Sołdek oraz zdecydują się uczestniczyć w corocznym wydarzeniu Europejskich Dni Dziedzictwa 2020, czekają nagrody do odebrania w kasie spichlerzy – mówi Monika Borkowska, koordynatorka ETZT z ramienia Referatu Mobilności Aktywnej.

Więcej informacji na temat gdańskich wydarzeń Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu można znaleźć na stronie www.rowerowygdansk.pl.